Watermelon Cosmo

Watermelon Cosmo to wariacja na temat popularnego koktajlu Cosmopolitan. Tutaj główną rolę odgrywa jednak likier arbuzowy, który wcale nie tak często pojawia się w koktajlowym repertuarze. A szkoda, bo uważam, że świetnie się do tego nadaje i można stworzyć z jego udziałem niezwykle interesujące mieszanki.

Pewnie nie każdy miał okazję pić likier z arbuza, co wcale mnie nie dziwi. Na rynku jest dostępnych kilka marek tego typu likierów, które smakują całkiem nieźle, ale czemu by nie spróbować przygotować taki własny, domowy likier arbuzowy? Zapewniam, że to nic trudnego. Sam tak postąpiłem, a efekt końcowy okazał się więcej niż zadowalający. Sezon na arbuzy warto wykorzystać także w ten sposób – odrobina kreatywności zawsze mile widziana.

Do przygotowania likieru arbuzowego potrzebujemy jedynie wódki lub spirytusu, zmiksowany miąższ arbuza ( bez pestek ) trochę cukru do smaku i wody mineralnej do rozcieńczenia likieru. Proporcje w sumie zależą od nas. Ja użyłem następujących proporcji: 1,5 litra wódki, miąższ z połowy dużego arbuza, 3-5 łyżek cukru oraz 0,5 litra wody mineralnej. Do dużego słoja wlewamy wódkę, dodajemy zmiksowany miąższ z arbuza i dokładnie wszystko mieszamy. Cukier rozpuszczamy w wodzie i dolewamy do słoja. Mieszamy, szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 7-10 dni. Po tym czasie zawartość słoja przecedzamy przez sitko i przelewamy do butelek. Nasz likier arbuzowy jest gotowy. Możemy go jeszcze dosmakować dodając więcej alkoholu lub cukru, czy też samej wody.

Schłodzony likier arbuzowy świetnie smakuje w upalne dni, podobnie zresztą jak koktajle z jego udziałem. Poniżej przepis na Watermelon Cosmo, który jest delikatnym, letnim drinkiem.

Składniki ( 1 koktajl ):

30ml wódki

50-70ml likieru arbuzowego

30ml soku żurawinowego

10ml syropu cukrowego

sok z połówki limonki

Przygotowanie: Wszystkie składniki wstrząsnąć w shakerze z lodem i przecedzić do kieliszka koktajlowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *