Trzy razy truskawki

Sezon na truskawki w pełni, trzeba więc to wykorzystać. W czerwcu praktycznie  nie ma  dnia, w którym nie zjadłbym choćby kilku truskawek. Ponadto jak co roku, przetwory i konfitury z truskawek już trafiły do słoików. Przyjemnie otworzyć taki słoiczek w środku zimy i wykorzystać jego zawartość do jakiegoś deseru, ciasta, czy jako dodatek do serów. Albo po prostu wyjadać konfiturę ze słoiczka.  Czysta przyjemność.

Skoro obecnie truskawek nie brakuje, postanowiłem użyć ich także w różnych  potrawach ( trzy przepisy poniżej ), które sobie przyrządziłem. Truskawki sprawdzają się nie tylko jako składnik słodkich dań, ale także na ich bazie można skomponować różnego rodzaju sosy, które świetnie łączą się z mięsem. Ponadto w cieplejsze dni można zaserwować chłodnik truskawkowy z rozmaitymi dodatkami.  Do tego mnóstwo truskawkowych koktajli, smoothie, domowych lodów itp. Ja z wykorzystaniem truskawek przygotowałem sobie m. in. Galette z truskawkami, mozzarellą i fetą, Pieczoną fetę z karmelizowanymi truskawkami, suszonymi pomidorami i orzechami oraz…….. Domowy likier truskawkowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na początek przepis na Galette z truskawkami i dwoma rodzajami sera: mozzarellą i fetą. To taka słodko – wytrawna alternatywa dla pizzy lub ciasta. Smakuje naprawdę doskonale na ciepło, jak i na zimno. Używam jako bazy ciasta do pizzy, ale można tez użyć ciasta jak na tartę.

Składniki:

  • Ciasto na pizzę ( przepis w tym wpisie )
  • Kilka truskawek, pokrojonych na połówki
  • 1 opakowanie mozzarelli
  • 1 kawałek fety, ok. 100g
  • Szczypta pieprzu ziołowego
  • Ocet balsamiczny
  • Ewentualnie liście mięty do posypania

Przygotowanie: Ciasto na pizzę rozwałkować na kształt dysku.  Na cieście rozłożyć plasterki truskawek, pokruszoną mozzarellę, pokruszoną fetę, posypać pieprze ziołowym, skropić octem balsamicznym i zawinąć brzegi ciasta. Można na wierzch dodać listki mięty. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 15-20 minut aż ciasto nieco się zarumieni.

Dla chętnych, polecam kieliszek Beaujolais, lekki, owocowy Pinot Noir, Valpolicella, Bardolino, Schiava, Pelaverga, Anjou, musujące rose. Możemy też spróbować z białymi winami z późnego zbioru.

 

 

 

 

 

 

Teraz kolej na Pieczoną fetę z karmelizowanymi truskawkami, suszonymi pomidorami i orzechami. Jest to doskonała propozycja na słodko – wytrawne zakończenie posiłku. Ładnie prezentuje się na talerzu i co najważniejsze, świetnie smakuje. Osobiście bardzo lubię, gdy w deserach znajdzie się jakiś ser. Sery, czy to same, czy właśnie w takiej postaci jak prezentuję, idealnie nadają się na deser, choć niektórym może to się wydać dziwne. Polecam wypróbować.

Składniki ( 1 porcja ):

  • 1 kawałek fety ok. 150g
  • 3-4 truskawki, pokrojone w kostkę
  • 3-4 suszone pomidory, drobno pokrojone
  • Klika dowolnych orzechów, grubo posiekanych
  • Miód
  • Ocet balsamiczny
  • Szczypta cynamonu
  • 1 łyżeczka brązowego cukru
  • Oliwa

Przygotowanie:  Kawałek fety skropić oliwą i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 10 minut, aż ser lekko się przypiecze. Można też włączyć funkcję grilla na ostatnie 3 minuty. W tym czasie na patelnię wrzucić truskawki, pomidory, łyżkę miodu, cukier, cynamon, skropić wszystko octem balsamicznym i smażyć, aż truskawki miękną, około 5 minut. Wyjąć fetę z piekarnika i ułożyć na talerzu. Na wierzch położyć mieszankę z patelni, posypać orzechami i dodatkowo polać całość sosem, który pozostał na patelni.

Do picia wybierzmy lekkie czerwone wino jak np. Beaujolais, Bardolino, Valpolicella lub rose, bądź lekko słodkie białe np. Riesling, Vouvray. W wersji nieco bardziej luksusowej – Franciacorta Rose.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyszedł czas na Domowy likier truskawkowy. Można go przygotować w niezwykle szybki sposób, pod warunkiem, że wcześniej robiliśmy konfitury czy dżemy z truskawek. Jak wiadomo, po przygotowaniu konfitury zostaje sporo słodkiego soku z owoców. Ten sok można zabutelkować i wykorzystać jako baza do różnych napojów, ale też można użyć go właśnie do domowego likieru. Wystarczy pożądaną ilość słodkiego soku zmieszać ze spirytusem ( ja użyłem około 3 litrów soku i pół litra spirytusu ) i otrzymujemy szybki słodki likier truskawkowy. Można oczywiście macerować całe truskawki w spirytusie przez dłuższy czas, ale tutaj proponuje szybką wersję. Kilka butelek tego likieru już trafiło do mojej piwniczki.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: