Vina Zorzal Garnacha Blanca 2016 Navarra

Garnacha Blanca to kolejna etykieta od producenta Vina Zorzal, którą miałem okazję spróbować.  Wcześniej poznałem Graciano ( tutaj ), a w kolejce czekają jeszcze następne butelki. Vina Zorzal dzięki swoim winom w ciągu dość krótkiego okresu zyskał uznanie nie tylko hiszpańskich, ale i międzynarodowych ekspertów z Jancis Robinson i Robertem Parkerem na czele.

Wino powstało w 100% z odmiany Garnacha Blanca. Szczep ten jest mutacją czerwonego Grenache. Garnacha Blanca występuje w regionie Nawarra w niewielkich ilościach. Częściej spotykana w Katalonii.  Ponadto używana jest także w białym kupażu rodańskim. W przypadku tego wina mamy do czynienia ze spontaniczną fermentacją z dzikimi ( naturalnymi ) drożdżami. Całość dojrzewała 4 miesiące na osadzie w dużych drewnianych zbiornikach. Barwa jasna, przejrzysta, słomkowa z delikatnym zielonkawym refleksem. Aromat białych owoców, słodkiej brzoskwini, zielonego jabłka, gruszki z dodatkiem świeżych cytrusów. Nuty mineralne i kwiatowe, trawa cytrynowa. Usta wytrawne i świeże, średnia budowa. Kwasowość umiarkowana, ale całość bardzo odświeżająca. Dominują na podniebieniu białe owoce z brzoskwinią i gruszką na czele. Mineralne akcenty i lekko oleista faktura. Delikatnie ziołowo-anyżkowy finisz wsparty rześkim owocem. Garnacha Blanca to niezbyt popularna u nas odmiana, w każdym bądź razie warto się z nią zapoznać. Daje lekkie, świeże wina, ale też bardziej pełne,  dobrze znosi dojrzewanie na osadzie, jak i pobyt w beczce.  Jest to dość elastyczna odmiana, jeśli chodzi o techniki winifikacyjne.

Wino to pasuje do kurczaka w ziołach i cytrynie, białego mięsa, świeżych makaronów, potraw z ryżem, paelli z owocami morza, krewetek, indyjskich i tajskich kremowych curry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino, podobnie jak inne etykiety producenta Vina Zorzal dostępne u importera Viniteranio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *