Sonsierra Blanco Fermentado en Barrica 2014

Bodegas Sonsierra należy do grupy najbardziej innowacyjnych producentów w Rioja, który potrafił w  krótkim czasie stworzyć markę win rozpoznawalną na całym świecie. Winiarnia posiada ponad 500 hektarów własnych winnic położonych w okolicach miejscowości San Vicente de la Sonsierra. Leżą one na różnych wysokościach: od 770 m n.p.m. u stóp Gór Kantabryjskich do 420 m n.p.m. w pobliżu rzeki Ebro.

Bodegas Sonsierra stosuje się zarówno tradycyjne techniki produkcji, jak również najnowsze technologie. Skupia się głównie na produkcji win jednoodmianowych. Ja ostatnio sięgnąłem po Sonsierra Blanco Fermentado en Barrica 2014, wino powstałe w 100% z odmiany Viura. Winorośle, z których pochodzą grona na to wino mają ponad 40 lat, zbiór odbywa się ręcznie. Ta Rioja fermentuje w nowych dębowych beczkach, następnie pozostaje w nich na osadzie na okres 3 miesięcy z dokonywanym dwa razy w tygodniu batonnage. Posiada jasny, słomkowy kolor z lekko cytrynowymi odcieniami. Roztacza subtelny, ale wyraźny aromat gruszek, jabłek, brzoskwini, białych kwiatów, co ładnie komponuje się z równie delikatnie zaznaczonymi nutami orzechów, wanilii. Usta owocowe, słodkawe, lekko maślane, chrupkie, z wyraźną kwasowością dającą winu odpowiednią świeżość. Przyjemnie wypełnia usta owocowo-tostowym posmakiem. Całość w dobrej równowadze, co tworzy elegancką białą Rioję. Uważam, że z piciem rocznika 2014 nie należy zwlekać, teraz jest na to odpowiedni moment.

Przyjemne wino w szczególności teraz latem, na cieplejsze dni, gdyż dobrze sprawdzi się z nieco lżejszą kuchnią. Mam tu na myśli proste dania z białego mięsa, ryby z rusztu, owoce morza, być może jakaś prosta pasta, gazpacho ( choć to trudny partner dla wina ), hiszpańska tortilla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino zakupiłem u importera Viniteranio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *