Prado de Fonzaleche Reserva 2009

Po raz kolejny  zagłębiam się w winiarski region La Rioja i próbuję następnego wina z tego właśnie miejsca. Tym razem wino klasy Reserva od Bodegas San Martin de Abalos, niewielkiej wytwórni, która tworzy wysoko jakościowe wina. Jakiś czas temu piłem ich Crianzę ( więcej tutaj ), teraz pora na kategorię Reserva, którą producent darzy wyjątkową uwagą, gdyż w portfolio ma aż trzy wina tej właśnie kategorii, na czele  ze swoim klejnotem w koronie, jakim jest  Portalon, który spokojnie leżakuje także w mojej piwnicy.

Portalon musi jeszcze chwilę poczekać na swoją kolej, a teraz chwila uwagi należy się winu Prado de Fonzaleche Reserva 2009. Powstało ono z trzech odmian winogron ze starych krzewów: Tempranillo 85%, Garnacha 10% i Viura 5%. Trafia do beczek z dębu francuskiego na 24 miesiące, a następnie kończy dojrzewanie w butelkach.  Jest to przyjemna Rioja klasy Reserva, nazwałbym ją subtelną, elegancką, niezbyt intensywną aromatycznie, jednak ukazującą aromat dojrzałych owoców ( wiśnie, porzeczki, śliwki ) oraz nuty wynikające z pobytu w beczce takie jak goździki, trochę kakao, wanilii. Na podniebieniu jest gładka, dość aksamitna, trzyma dobry poziom kwasowości podbity smakiem czerwonych owoców, zrównoważona, poukładana.  Dobrze zrobiona Rioja, która nie sprawia zawodu, aczkolwiek osobiście nie doszukałem się w niej czegoś wyjątkowego.

Sprawdzi się z szerokim wachlarzem mięs ( wieprzowina, wołowina, jagnięcina ),  twardszym i dojrzałym serem, kaczką, potrawką z zająca.

Importer: Viniteranio www.viniteranio.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *