Quinta do Portal Colheita Branco 2015

Kto czasem zagląda na mojego bloga, ten być może pamięta, że wspominałem już o producencie Quinta do Portal i zachwycałem się jego czerwoną Reservą, która niewątpliwie jest wspaniałym winem ( Zobacz Tutaj ).  Quinta do Portal oferuje świetną gamę win z Doliny Douro, uwzględniając też Porto. Kilka dni temu sięgnąłem po  ich białą Colheitę, która jak najbardziej utwierdziła mnie w przekonaniu, co do wysokiej jakości produktów tego wytwórcy.

Pijąc wina z Douro zawsze sięgam pamięcią do chwil ( niestety krótkich ) spędzonych w tym cudownym  miejscu i obiecuję sobie za każdym razem, że prędzej czy później tam wrócę. Bo jest do czego . Douro to miejsce, które rodzi nie tylko wybitne wina, ale przede wszystkim jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o swoje piękno. Kto był, ten wie, o czym mówię.

Nie inaczej było i tym razem, gdy otworzyłem białą Colheitę. Oczami wyobraźni widziałem jedyne w swoim rodzaju tarasowe winnice wzdłuż rzeki Douro skąpane w gorącym sierpniowym słońcu.  Owa Colheita smakowałaby tam zapewne jeszcze lepiej, ale i w domu w środku zimy też prezentuje się bez zarzutu przywołując  cudowne wspomnienia z podróży.

Quinta do Portal Colheita Branco 2015 skomponowana jest  z czterech odmian winogron typowych dla Doliny Douro, jeśli chodzi o białe szczepy ( choć jest ich zdecydowanie więcej ): Viosinho (45%), Malvasia Fina (25%), Gouveio (20%) i Moscatel Galego  (10%). Grona są zbierane ręcznie, co zresztą z uwagi na ukształtowanie terenu w Douro nie jest rzadkim zjawiskiem.  Wino po fermentacji dojrzewa na osadzie drożdżowym w stalowych kadziach zanim trafi do butelek. Uzyskuje dzięki temu nieco bardziej krągłą fakturę. Posiada słomkową suknię i eleganckie nuty winogron, moreli, owoców tropikalnych, słodkiego grejpfruta, którym towarzyszy subtelna woń białych kwiatów. Pijąc to wino czujemy prawdziwe odświeżenie, chrupką kwasowość, owocową świeżość. Jednak nie brakuje też pewnej materii w ustach, lekko kremowej, tropikalnej faktury podbitej mineralnością oraz subtelnymi pikantnymi i ziołowymi tonami. Białe Douro w bardzo dobrym wydaniu ukazujące klasę producenta.  Nie jest obliczone na dalsze lata dojrzewania,  jak niektóre białe wina z tego regionu, jednak uważam, że to całkiem poważna etykieta, która daje mnóstwo przyjemności podczas degustacji.

Ta Colheita jest stworzona do picia latem, koniecznie schłodzona. Idealnym zestawieniem będą dania z owoców morza,  śródziemnomorskich ryb (grillowane, pieczone, ale też w potrawce ). Paella np. z krewetkami lub białe mięso w towarzystwie owoców również jak znalazł. Bądź kieliszek na aperitif.

Kilka innych pozycji od tego producenta mam jeszcze u siebie w piwnicy. Wielbicielom Portugalii i w ogóle dobrych win też polecam zainteresować się etykietami od Quinta do Portal. Naprawdę warto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino zakupiłem na Decantalo.com, a importerem win Quinta do Portal w Polsce jest Pinot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *