Masi Possessioni Rosso Serego Alighieri IGT 2014

Masi to instytucja w świecie wina, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Producent zakorzeniony w Veneto tworzy wina nie tylko tam, ale też choćby we Friuli czy Argentynie. Masi to marka należąca do rodziny Boscaini od końca XVIII wieku, a sama nazwa Masi pochodzi od „Vaio dei Masi” – małej doliny w regionie Valpolicella. Na czele potężnej Masi Group stoi Sandro Boscaini, a pozostali członkowie rodziny również odgrywają ważną rolę w tej wielkiej firmie. O samym producencie napiszę jeszcze nieco więcej w odpowiednim czasie, gdyż będzie ku temu okazja.

Masi posiada w swoim portfolio szeroką gamę win i choć jeszcze nie wszystkich miałem okazję spróbować, to jak do tej pory, po moich dotychczasowych doświadczeniach z jego winami mogę powiedzieć, że jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Teraz przyszła pora na kolejną etykietę – Masi Possessioni  Serego Alighieri IGT 2014. Possessioni Serego Alighieri  to posiadłość należąca do bezpośrednich potomków poety, jakim był  Dante Alighieri. W 1353 roku została ona zakupiona przez jego syna, Pietro Alighieri i od tej pory produkcja wina jest częścią rodzinnej tradycji, która trwa po dzień dzisiejszy. To całe winiarskie przedsiębiorstwo jest prowadzone we współpracy z Masi Agricola, który wspiera produkcję i eksport win oraz innych produktów wytwarzanych w tej tradycyjnej i najstarszej posiadłości w Valpolicelli. Za winami Masi Serego Alighieri stoi więc kawałek ładnej historii.

Poza Possessioni Rosso posiadłość Serego Alighieri wytwarza również Vaio Armaron, Valpolicella Classico Superiore MontePiazzo, Recioto Casal dei Ronchi, Possessioni Bianco. Powstaje także czerwone Poderi BellOvile, które produkowane jest w posiadłości w Toskanii, którą Masi zakupił we współpracy z Conti Serego Alighieri.

Na chwilę obecną interesuje nas Possessioni Rosso IGT 2014, które niedawno otworzyłem. Wino jest kupażem trzech odmian: Corvina ( 70 % ), Molinara ( 14%, używa się tu klonu Molinara Serego Alighieri, którego sadzonki pobierane są ze 150-letniej winorośli ), Sangiovese ( 16% ). Dawniej wino to było znane jako Valpolicella Classico Superiore, jednak dodatek Sangiovese sprawił, że wino zmieniło klasyfikację. Possessioni Rosso dojrzewa w beczkach z dębu slawońskiego, a także przechodzi krótkie 3-4 miesięczne dojrzewanie w beczkach z drewna wiśniowego. Łączny pobyt w beczkach wynosi 12 miesięcy.  Co do analizy organoleptycznej, to wiśnia w tym winie odgrywa wiodącą rolę, ale pod różnymi postaciami. Kolor żywy, średnio rubinowy. Wino pachnie słodką wiśnią, ale też śliwką, lekką konfiturą z tych owoców z dodatkiem cynamonu.  Z czasem owoc z tego nieco słodszego ewoluuje w bardziej kwaskowy. W ustach jest to wino średniej objętości, bardzo żywe, dobrze kwasowe, z energiczną werwą, cierpką wiśnią i porzeczką na podniebieniu. Do tego nuta soku z buraka, a także pestka wiśni w końcówce i subtelny akcent beczki. Dość eleganckie wino, nie krzyczy z kieliszka, lecz zaprasza do jego poznania.

Uważam, że jest to też bardzo elastyczna pozycja, jeśli chodzi o zestawienia kulinarne. Sprawdzi się zarówno z deską wędlin, pasztetów, średnio dojrzałych serów, jak i z potrawami z czerwonym mięsem,  pastą z pomidorowo – mięsnym sosem, półmiskiem grillowanych warzyw, ale również z bogatszymi daniami z białym mięsem ( pieczony drób ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Importer: Centrum Wina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *