Mas Amiel Vintage 2013

Apelacja AOC Maury w Roussillon to jedno z miejsc na francuskiej mapie winiarskiej, gdzie  powstają Vin Doux Naturels (VDN ) – słodkie wina wzmacniane, które należą do jednych z moich ulubionych słodkich win. VDN to specjalność Roussillon, powstają na bazie Grenache  lub Muscatu ( zarówno z  Muscatu Aleksandryjskiego, jak i  Muscatu Blanc à Petits Grains ). Są wzmacniane spirytusem winnym podczas fermentacji, w stylu przypominają nieco Porto, jednak są od nich lżejsze, zawierają mniej alkoholu.

VDN pochodzą z trzech głównych apelacji: Maury, Banyuls i Rivesaltes  ( wraz z podapelacjami ). Występują w różnych stylach: od tych butelkowanych krótko  po fermentacji, aż po egzemplarze mocno utlenione, bardzo długo dojrzewające w kontakcie z powietrzem i nierzadko wystawione na działanie światła słonecznego i rozwijające charakterystyczny posmak rancio. O winach w stylu rancio innym razem, kiedy to po raz kolejny taki trunek trafi do mojego kieliszka.

Dzisiejszy bohater wpisu nie jest winem tego typu, a ponadto wina rancio są bardziej charakterystyczne dla apelacji Banyuls niż Maury, choć i tam znajdziemy przykłady takich win. W Maury powstają głownie VDN nieutlenione, czerwone, mocno owocowe, soczyste, świeże. W najlepszych latach winiarze produkują tzw. Maury Vintage lub Rimage – dość poważne wina butelkowane zwykle po około 6-12 miesiącach dojrzewania w beczkach lub stalowych kadziach, aby zachować owocowy bukiet i świeżość ( przypominają nieco Porto rocznikowe ). Spotkać też można Maury Vintage/Rimage Mis Tardive, czyli takie dojrzewające w beczkach trochę dłużej, zwykle od 1-3 lat ( wciąż jest to styl nieutleniony ).  Na marginesie, utworzona została również apelacja Maury Sec dla win wytrawnych z tego regionu. Warto więc zapamiętać, że Maury to nie tylko Vin Doux Naturels ( choć ich produkcja jest tam dominująca ).

Wino, o którym chcę napisać parę słów więcej to trunek kategorii Vintage/Rimage, a więc krótko dojrzewający przed butelkowaniem, co zapewnia mu świeżość i owocowość. To Mas Amiel Vintage 2013, etykieta od bardzo znanego i trzymającego wysoki poziom producenta  apelacji, który tworzy także wina w stylu utlenionym oraz wytrawne Maury.

Mas Amiel to 200 lat historii produkcji win, które należą do czołówki tych wytwarzanych w AOC Maury. Jak zaznaczyłem, Mas Amiel produkuje VDN zarówno w świeżym, owocowym stylu, jak i te utlenione, długo dojrzewające oraz wina wytrawne. Portfolio jest dość bogate i warte uwagi. Wśród uprawianych przez wytwórcę odmian winogron znajdziemy  Grenache, Carignan, Maccabeu, Syrah, Muscat, Grenache Gris.

Mas Amiel Vintage 2013 to 100% odmiany Grenach, selekcja gron z różnych parceli. Wino dojrzewa w kadziach stalowych przez 10 miesięcy, a następnie w butelce. Jest świeże, soczyste, owocowe, słodkie, ale tylko delikatnie i nie przesadnie. Bardzo dobrze zrównoważone. Suknia głęboko rubinowa. Pachnie wiśnią, śliwką, świeżym ciastem wiśniowym, kroplą likieru z tych owoców. Pojawia się też odrobina czarnej porzeczki, mlecznej czekolady i pewna dawka goździków. Owoc w nosie jest dojrzały i soczysty. Podobnie na podniebieniu – soczystość, mięsistość, ale i zachowana wiśniowa świeżość z elegancką słodyczą, która nie męczy, a zachęca do kolejnego kieliszka. Usta pełne, dobrze zbalansowane, a 16.5% alkohol wtopiony w świeżą materię wina. Gotowe do picia i nie czekajmy z tym rocznikiem dłużej. Bardzo dobra alternatywa dla Porto LBV.

Wino samo w sobie może spełnić rolę deseru na zakończenie posiłku. Pije się świetnie, gdyż słodycz jest tu naprawdę subtelna i pozostająca w harmonii z owocowością i kwasowością. Pasuje też do czekolady i deserów na jej bazie: musów, kremów, ciast, piernika. Idealny kierunek to też słodkości z czerwonymi owocami np. ciasto wiśniowe lub śliwkowe. Ale również gruszki w czerwonym winie, pieczone figi z korzennymi przyprawami. Połączenie z pleśniowym serem także brzmi ciekawie.

To przykład wina, które idealnie nadaje się na prezent ( więcej w zakładce Wino Na Prezent )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mas Amiel Vintage 2013 zakupiłem na wina.pl. Importerem win od tego producenta jest także Deliwina.

2 odpowiedzi do “Mas Amiel Vintage 2013”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *