Quinta dos Carvalhais Colheita Tinto 2012 – elegancja z Dao

Znów powracam do jednego z moich ulubionych winiarskich krajów, o czym już nie raz na łamach mojego bloga wspominałem. Portugalia jakiś czas temu skradła moje serce swoimi winami, kuchnią i krajobrazami. Jest tam jeszcze wciąż wiele do odkrycia, jeśli chodzi o wina, bo przecież Portugalia to nie tylko słodkie Porto.

O Portugalii, tamtejszych winach, kuchni, a także regionach winiarskich pisałem już wcześniej po powrocie z tego kraju  ( zobacz np. tutaj, tu, czy tutaj ). Niezmiernie miło wspominam pobyt w Portugalii i wiem, że nie była to moja ostatnia wizyta, na pewno tam wrócę jeszcze nie raz. Bo jest do czego wracać. Gdy otwieram więc butelkę dobrego portugalskiego wina, uśmiech na mojej twarzy murowany. W kwestii wina, kraj ten ma wiele do zaoferowania i wciąż jest tam mnóstwo ciekawych rzeczy do odkrycia w tym temacie.

Portugalia to nie tylko wzmacniane Porto, które sam osobiście bardzo sobie cenię szczególnie teraz, gdy za oknem zima. To także doskonałe wina z majestatycznego Douro, Alentejo, Dao czy Minho, by wymienić tylko kilka przykładów. Każdy entuzjasta wina w Portugalii znajdzie coś dla siebie.

Wino, o którym chciałbym dziś wspomnieć pochodzi z Dao – regionu położonego kilkadziesiąt kilometrów na południe od Douro. O Dao więcej przeczytasz w tym wpisie. Tu mogę wspomnieć, że w Dao powstają jedne z najbardziej eleganckich, złożonych, mineralnych win w Portugalii z uwagi na specyficzny klimat tego regionu. To stąd pochodzi szczep Touriga Nacional.

Quinta dos Carvalhais to bardzo dobra i uznana marka win z Dao, od jakiegoś czasu należy do Sogrape – największego portugalskiego gracza w dziedzinie win. Do Quinta dos Carvalhais należy 50 hektarów winnic, a najlepsze wina posiadłości powstają jedynie z własnych winogron takich odmian jak np. Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro, Jaen, Tinta Pinheira, Encruzado, Assario, Verdelho, Bical. Dotyczy to takich etykiet jak choćby Quinta dos Carvalhais Único, Reserva, Colheita, Encruzado, Colheita Tardia.

Winem od Quinta dos Carvalhais, które otworzyłem jest Colheita Tinto 2012. To kupaż trzech odmian: Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro, które były zbierane ręcznie. Wino dojrzewało w beczce przez 12 miesięcy ( w większości w beczkach używanych z dębu francuskiego ). Posiada wyraźnie rubinową suknię. Dominują w nim głównie czerwone owoce spod znaku wiśni, maliny, jest też morwa, jagoda, są fiołki, trochę ściółki leśnej, nuty mięty, bzu. Całość obudowana lekko beczkowym tłem, co daje winu złożoności. Eleganckie, dojrzałe, średnio pełnej budowy wino z dobrą kwasowością oraz nieagresywną taniną, zrównoważone, z gładką teksturą i w pełni gotowe do picia, choć rok czy dwa mu nie zaszkodzi.

Wino bardzo gastronomiczne pasujące do wielu kulinarnych połączeń. Od delikatniejszych mięs, przez ptactwo, aż po lżejsze dania z wołowiny lub nawet delikatnej dziczyzny, ale też np. potrawka z ośmiornicy, gulasz rybny, kremowe sery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakupione na vinha.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *