Quinta do Portal Moscatel Galego 2015

Portugalia znowu w natarciu i znowu w wydaniu od Quinta do Portal – cenionego przeze mnie producenta z Douro, którego wina już nie raz opisywałem. Kto śledzi bloga może zauważył, że niedawno w jednym z wpisów pojawiła się bardzo podobna etykieta od tego samego wytwórcy, co ta dzisiejsza ( Zobacz Tutaj ). Mimo dużego podobieństwa zawartość butelek skrywa coś innego.

Wcześniej opisywanym winem było białe Douro – Colheita Branco, kupaż kilku odmian. Teraz z piwniczki wyciągnąłem również biel z Douro, jednak jest to wino jednoszczepowe – czysty Moscatel Galego (Muscat Blanc à Petits Grains ), który uchodzi za najbardziej elegancki i najbardziej szlachetny z całej rodziny Muskatów. Moscatel Galego to po prostu lokalna nazwa tego szczepu w Douro ( z kolei  słynne portugalskie wino – Moscatel de Setubal – oparty jest na innej odmianie Muskatu, a mianowicie na Muskacie Aleksandryjskim ).  W dolinie Douro Moscatel Galego wykorzystywany jest w białych kupażach, ale też powstają z niego wina jednoszczepowe, jak choćby w przypadku wina, o którym dziś wspominam. Co więcej, w Douro z odmiany Moscatel Galego produkuje się również wzmacniane i rzadkie wino jakim jest Moscatel do Douro. Na niego też niedługo przyjdzie pora, gdyż taka butelka cierpliwie czeka u mnie na swoją kolej.

A teraz kilka słów o  Quinta do Portal Moscatel Galego 2015. Jest to w moim przekonaniu wino idealne na lato. Trudno wyobrazić sobie lepszego towarzysza w kieliszku w gorące, letnie popołudnie. Nie zwlekałem jednak do lata i wino otworzyłem teraz, gdyż chciałem, aby  nie straciło ono nic ze swojej świeżości, a nie jest to pozycja do dłuższego przechowywania. Rocznik 2015, jak w moim przypadku należy wypić teraz lub w najbliższym czasie.

Quinta do Portal kolejny już raz udowadnia, że jako producent doskonale radzi sobie z wytwarzaniem nie tylko bardzo dobrych czerwonych Douro czy  Porto, ale  ma też rękę do białych win.  Ich Moscatel Galego tryska świeżością, żywiołowością i jest bardzo atrakcyjną propozycją. Odnajdziemy w nim nuty kwiatu pomarańczy, skórki pomarańczowej, kandyzowanego imbiru, białej brzoskwini, kwaskowego jabłka, białych kwiatów, róży, owoców cytrusowych. W ustach wyraźny ujawnia mineralny charakter wsparty cytrusami, grejpfrutem i ziołowym posmakiem. Do tego wyraźna kwasowość (6g/l, pH: 3,1 ) czyni wino niezwykle odświeżającym, żywym, a całość tworzy bardzo elegancki styl tego Moscatela.

Idealne na aperitif, do różnego rodzaju świeżych letnich sałatek, owoców morza z cytrusowym czy ziołowym dressingiem, portugalskiej presunto ( dojrzewająca szynka ) z melonem ( lub prosciutto w razie braku presunto  ) oraz lekkiej kuchni w stylu fusion. Powinno też ciekawie zagrać z sushi oraz kurczakiem w towarzystwie cytrusowo – ziołowych smaków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Importerem win Quinta do Portal jest Pinot, choć ja moją butelkę, podobnie zresztą jak wiele innych portugalskich wina zakupiłem na vinha.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *