Vina Ardanza 2008

Wino od producenta La Rioja Alta – jednej z wielkich, tradycyjnych posiadłości w Rioja, będącej w absolutnej czołówce wytwórców z tego regionu. Wszystko zaczęło się w 1890 roku, kiedy to powstała winiarnia założona przez pięć rodzin z regionu Rioja oraz Kraju Basków i do dziś La Rioja Alta to symbol jakości i tradycji.

Portfolio producenta nie jest duże, ale za to każda pozycja jest wyjątkowa. Vina Ardanza – bohater dzisiejszego wpisu to wino, które przyniosło wytwórcy największą popularność. Marka Vina Ardanza powstała w 1942 roku, a całkiem niedawno, bo w 2017 roku przypadła 75 rocznica tego ikonicznego  wina, któremu winiarnia zawdzięcza swoją sławę. Jednak pierwszymi winami wypuszczonymi przez La Rioja Alta były ich dwie Grand Reservy – najpierw pojawiła się Grand Reserva 1890 ( będąca poprzednikiem obecnej Grand Reservy 890 ), a następnie  w 1904 roku wypuszczono Grand Reservę 1904 ( poprzednik obecnej Grand Reservy 904 ). Obie wielkie, tradycyjne Riojy. Warto dodać, że wszystkie wina producenta zbierają bardzo wysokie noty u większości światowych ekspertów w dziedzinie wina ( 92 pkt to minimum, kończąc nawet na ocenie 97 pkt ).

La Rioja Alta posiada ponad 400 hektarów własnych winnic w najlepszych lokalizacjach w Rioja, wśród których dominują  oczywiście winorośle Tempranillo, choć nie brakuje też Garnachy, Graciano, Mazuelo. Producent wytwarza również swoje własne beczki, a surowiec – dąb amerykański – sprowadza wprost z USA.

Wracając do dzisiejszego wina,  Vina Ardanza (nazwa wina pochodzi od jednego z założycieli La Rioja Alta ) powstaje tylko w najlepszych latach. Rocznik 2008 charakteryzował się wysoką jakością winogron i umiarkowaną ilościowo produkcją. Vina Ardanza to kupaż 80% Tempranillo ze sporym 20% dodatkiem Garnachy. Grona Tempranillo pochodzą z 30- letnich winnic  La Cuesta i Montecillo zlokalizowanych w Fuenmayor i Cenicero ( Rioja Alta ). Z kolei Garnacha  swoje źródło ma w winnicy La Pedriza położonej w Tudelilla w Rioja Baja. Grona są zbierane ręcznie. Wino dojrzewa w beczkach z dębu amerykańskiego:  Tempranillo oddzielnie przez 36 miesięcy i Garnacha również oddzielnie przez 30 miesięcy. Rocznik 2008 został zabutelkowany w 2013 roku.

Vina Ardanza jest  wyjątkową Rioją, wyraźnie podkręconą przez spory dodatek Garnachy.  Posiada już wyraźnie ewoluowany kolor, wiśniowy wpadający w ceglasty, lekko płowy. Pachnie również dojrzale ze sporą dawką suszonych wiśni, śliwki, porzeczek i likierowo-konfiturowych nut. Do tego nos podbudowany jest korzennymi przyprawami, gałką muszkatołową, pieprzem, cynamonem, a także tytoniem, balsamico, palonym drewnem, wanilią, karmelem łupkiem. Intensywna i bogata aromatyczna konstrukcja prowadzi as do równie interesujących wrażeń na podniebieniu. W ustach odnajdziemy dość świeże, ale i konfiturowe akcenty owoców, likier porzeczkowy, gorzką skórkę pomarańczową, słodkie przyprawy, trochę wanilii, tostów, a wszystko to skąpane w miękkiej fakturze, eleganckich, jedwabistych taninach, średniej kwasowości. Finisz gładki, długi, balsamiczno-owocowy z nutą likieru z czerwonych owoców. Dojrzała , dostojna i dystyngowana Rioja, która plasuje się wśród wielkich win tego regionu. Myślę, że to dobry czas na picie rocznika 2008.

Można delektować się kieliszkiem tego wina bez żadnych dodatków w postaci jedzenia traktując je po trochu jako wino medytacyjne. Ale wino zyska sporo również wtedy, gdy zestawimy je z dobrą kuchnią. Mięsne pieczenie, gulasze, ( dziczyzna, wołowina, jagnięcina ), wołowy ogon, potrawka z zająca, comber z zająca, mleczny prosiak pieczony w całości, ale też mięsa w stylu barbecue, hiszpańskie kiełbasy, dania z dodatkiem grzybów, grillowanych warzyw śródziemnomorskich oraz dojrzałe twardsze sery.

Vina Ardanza to świetny przykład wina na prezent ( więcej w zakładce Wino Na Prezent ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino zakupiłem na decantalo.com, ale dostępne jest również na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *