Ukryty skarb Doliny Douro

Piękna Dolina Douro, o czym wielokrotnie na blogu pisałem, to źródło win, które niezwykle sobie cenię. Słynne wzmacniane Porto jest wizytówką regionu, ale nie można też zapominać o wielu doskonałych, wytrawnych czerwonych i białych winach powstających w tym miejscu, które słusznie coraz bardziej przebijają się do świadomości przeciętnego konsumenta wina ( prawdziwych miłośników tematu nie trzeba przekonywać, co do jakości wytrawnych win z Douro). Jednak to majestatyczne miejsce jest także źródłem  nieco mniej znanych win, które są podobnie jak Porto słodkie i wzmacniane.  To taki nieco ukryty skarb Douro, o którym nie każdy słyszał, a tym bardziej nie każdy próbował. A naprawdę warto.

Mowa o winie Moscatel do Douro – słodkim, wzmacnianym winie z odmiany Moscatel Galego ( Muscat Blanc ), które nie powstaje w tak dużych ilościach jak Porto i przez to nie jest tak powszechnie dostępne. Zapewniam, że warto go poszukać, gdyż jest po prostu tego warte. Znajdziemy zarówno lżejsze, bardziej świeże wersje tego wina niedojrzewające w beczkach, jak i te, które spędziły w drewnie wiele lat, bardziej złożone, bogatsze, często określane jako Reserva.

Z mojej piwniczki wyciągnąłem właśnie tego typu wino – Moscatel do Douro Reserva 2004 od Quinta do Portal, producenta, którego osobiście sobie bardzo cenię i kilka jego win na blogu już opisywałem. Jego Moscatel do Douro Reserva należy do najlepszych win w tym stylu w całym regionie, a ponadto sam wytwórca produkuje też lżejszą wersję Moscatela do Douro. Ten z oznaczeniem Reserva, o którym dziś piszę dojrzewa 4 lata w starych beczkach w stylu Porto Tawny. Ukazuje ciemno bursztynową suknię z pomarańczowym odcieniem. W nosie przepych różnych, kuszących aromatów. Żółta śliwka, gruszka w syropie, pomarańcz, skórka pomarańczowa, marcepan, migdały, suszone morele, trochę karmelu i pasty z tamaryndowca oraz nuty żywicy.  Usta pełne z zaznaczoną słodyczą, ale jednocześnie świetnie kwasowe, co sprawia, że wino jest niezwykle pijalne i nawet można rzec, że orzeźwiające. Na podniebieniu mamy suszoną pigwę, słodko-cytrusowe doznania skąpane w żywicznym, morelowym , świeżym posmaku, który trwa bardzo długo. Ten Moscatel ma 18% alkoholu, a pije się, jakby miał go o kilka procent mniej. Wino bardzo złożone zachowujące sporą elegancję, a rocznik 2004 ma w moim odczuciu jeszcze przed sobą ciekawą przyszłość.  Po prostu warto spróbować, a ja na pewno do niego wrócę.

Pasuje do crème brulee, wilgotnego ciasta marchewkowego, deserów z suszonymi owocami, tarty z orzechami i pomarańczami bądź na zakończenie posiłku jako deser sam w sobie.

Świetnie nadaje się na prezent ( zobacz więcej w zakładce Wino Na Prezent ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Importer: Pinot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *