Soave Classico Zenato 2016

Soave Classico od Zenato – producenta trzymającego dobry, równy poziom swoich win, to doskonała propozycja na zdecydowanie cieplejsze dni, kiedy temperatura idzie w górę. Wtedy to zwykle sięgamy po wina białe, raczej lekkie, które sprawdzą się przy równie lekkiej kuchni. I taka też jest etykieta, o której dzisiaj parę słów więcej, a przy tym reprezentuje ona bardzo dobrą jakość.

Jak Zenato, to nasze myśli ( nas winomanów )  kierują się do Włoch, a ściślej do Wenecji Euganejskiej, w którym to regionie producent tworzy swoje wina. Jego czołowa etykieta to Amarone della Valpolicella Classico Sergio Zenato Riserva. Świetna jest też Lugana Sergio Zenato Riserva. Generalnie, wszystkie wina od Zenato to dość pewny i bezpieczny zakup. Ja ostatnio natrafiłem na Soave Classico, które pozostawiło po sobie bardzo pozytywne wrażenie.

Soave DOC to najbardziej prestiżowa apelacja dla białych win w regionie Veneto ( Wenecji Euganejskiej ) położona na wschód od Werony.   Wina te powstają głównie z odmiany Garganega. Większość topowych producentów tworzy swoje Soave z czystej Garganegi, ale dopuszczalny jest dodatek maksymalnie 30% Trebbiano di Soave i/lub Chardonnay. Obszar Soave dzieli się na następujące apelacje: Soave DOC ( odpowiada ona za zdecydowaną większość produkcji ), Soave Classico DOC ( historyczny obszar produkcji na wulkanicznych wzgórzach wokół miasteczka Soave ), Soave Colli Scaligieri DOC. Dwie ostatnie są podstrefami Soave DOC. Mamy też Soave Superiore o randze DOCG ( wymaga dłuższego dojrzewania ) oraz słodkie Recioto di Soave DOCG z podsuszanych gron. Ich granice są wyznaczone przez połączenie stref Classico i Colli  Scaligieri. Dodatkowo Soave Superiore oraz Recioto di Soave nie mogą zawierać więcej niż 5% Chardonnay.

Co do samego Soave Classico 2016 od Zenato, to powstało ono z odmiany Garganega ( 70% ) oraz Trebbiano ( 30% ), a winogrona zbierane były ręcznie. Jest to młode Soave,  nieskomplikowane, lekkie, orzeźwiające, z mnóstwem letniego uroku, do picia jak najwcześniej. Jasna suknia, słomkowa z delikatnie złotymi refleksami na krawędzi kieliszka. Wino pachnie niezwykle świeżo, ale subtelnie. Odnajdziemy w nim aromaty cytrusowo – kwiatowe z akcentami melona, świeżego jabłka, gruszki, pieczonego jabłka. W ustach podobnie, cytrusowe wrażenia, zielona gruszka, orzeźwiająca kwasowość i delikatna pikantno-słona nutka. Bardzo dobra pozycja ( niemalże obowiązkowa ) w kontekście nadchodzącego lata.

Takich win powinniśmy szukać, jeśli gotujemy w lekkim, wakacyjnym stylu. To Soave sprawdzi się z lekkimi przystawkami, sałatkami, wiosennym risotto, owocami morza, prosto przyrządzonymi, delikatnymi białymi rybami, z lekkimi daniami z kurczakiem, a także z kuchnią bardziej pikantną w azjatyckim wydaniu ( np. chow mein z kurczakiem, chiński kurczak z cytryną, smażone tofu z warzywami ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Importer: Wino dostępne w ofercie kilku importerów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *