Masi Toar Valpolicella Classico Superiore 2011

Wina pod marką Masi to zawsze pewny wybór.  Stoi za tym wielopokoleniowa, rodzinna tradycja i historia nierozerwalnie związana z winem. Masi to synonim jakości, o czym niedawno mogłem przekonać się osobiście w Veneto podczas ostatniej podróży. Dlatego też o samym producencie  i wizycie w jednej z jego posiadłości napiszę już wkrótce, a dzisiaj parę słów o winie, które otworzyłem jeszcze przed wyjazdem do Włoch.

Toar Valpolicella Classico Superiore 2011, bo o nim mowa, to poważne wino o dużym potencjale. Nazwa Toar odnosi się do wulkanicznych skał znajdujących się w winnicach, z których pochodzą grona użyte do produkcji wina. Tymi szczepami są Corvina, Rondinella, Oseleta. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Oseleta, rdzenny, lokalny szczep niemalże zapomniany, wymarły, ponownie odkryty przez Masi w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Oseleta to odmiana o sporej sile, głębokim kolorze i tanicznym charakterze. Tutaj w połączeniu z Corviną i Rondinellą daje mocne, zdecydowane, śmiałe wino.

Toar to Valpolicella inna niż większość pozostałych. Cechuje ją mocna struktura, wyraźny taniczny rys, pełne ciało. Posiada zdecydowanie rubinową szatę.  Pachnie intensywnie śliwką, mocno dojrzałą wiśnią, pieprzem, przyprawami korzennymi i pewną dawką ziemistych niuansów. Można też odnaleźć wanilię i beczkowe nuty, których nie brakuje. Usta mocarne, jeszcze ściągające za sprawą sporej ilości tanin, choć ich ilość nie jest przesadzona. Bogate, owocowe z powtórną porcją śliwki i wiśni, odrobina powideł. Kwasowość średnia i długi finisz. W winie czuć wpływ Oselety, która wzbogaca tą etykietę o mocną taniczną strukturę i dodaje winu złożoności. Toar to pozycja z potencjałem i śmiało można dać jej jeszcze kilka lat w piwnicy, a z pewnością zyska więcej elegancji, a i taniny złagodnieją.

Adekwatnym partnerem dla tego wina jest bogata w białko mięsna kuchnia.  Grillowane, pieczone czerwone mięsa, pieczeń wołowa, dziczyzna, ale i dojrzałe twarde sery.

Toar to również dobre wino na prezent, gdyż posiada kilkuletni potencjał dojrzewania. Więcej o winach, które sprawdzą się w roli prezentu w zakładce Wino Na Prezent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *