8 de Caecus 2010 Bodega Pagos de Larrea

Po krótkiej przerwie powracam do win hiszpańskich i swoją uwagę kieruję po raz kolejny na region La Rioja. Mimo, że upały nie ustępują, to zdecydowałem się otworzyć coś czerwonego. Wino od niezbyt znanego wytwórcy, jeśli chodzi o Rioję, ale zapewniam, że godne tego, aby znalazło się w kieliszkach wszystkich prawdziwych smakoszy.

Słynnych producentów i cenionych marek w regionie, jakim jest La Rioja nie brakuje.  Ich czołowe etykiety często ocierają się o doskonałość. Osobiście niezwykle  cenię sobie tego typu pozycje, ale również uwielbiam odkrywać wina od wytwórców szerzej nie znanych, a produkujących prawdziwe winiarskie perełki. Tak jest choćby w przypadku Bodega Pagos de Larrea i wina, które w ostatnim czasie degustowałem.

„Entuzjazm, powołanie i marzenia, by zobaczyć jak winne grona  przemieniają się w najbardziej ceniony produkt, z którego słynie La Rioja”. Te słowa są hasłem przewodnim  Bodega Pagos de Larrea – niewielkiego producenta z Elciego, który mówi o pasji do doskonałości, pasji do wina. Myślę, że nie są to słowa rzucone na wiatr, gdyż owoc owej pasji czuć w kieliszku podczas degustacji . Produkcja wina jest tradycją rodziny Larrea, która jego wytwarzaniem  zajmuje się od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Niewielka posiadłość, z której pochodzą zbiory nazywa się La Romañiguez. Wina produkowane przez Bodega Pagos de Larrea pochodzą z gron uprawianych wyłącznie we wspomnianej posiadłości  La Romañiguez, która jest własnością rodziny Larrea. W winnicy dominuje uprawa Tempranillo, poza tym niewielkie ilości Garnachy i Cabernet Sauvignon.  Producent wytwarza  w sumie 5 etykiet, o jednej z nich teraz kilka słów więcej.

8 de Caecus, bo o nim mowa to najnowsze dzieło winiarni Pagos de Larrea.  Jet to wino o ograniczonej ilościowo produkcji, użyte są tu tylko najlepsze szczepy  Tempranillo, z którego wino jest w 100% skomponowane. Dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu, a następnie leżakuje  w butelkach. Posiada wiśniową suknię o śladach lekkiej ewolucji. Pachnie ciemnymi owocami, śliwką, dojrzałą wiśnią, pikantnymi, korzennymi przyprawami, pieprzem, liściem laurowym. Usta dość pełne i podobnie jak w nosie  z dawką  ciemnego owocu i odrobiną pieprzu. Delikatne nuty tostowe. Tanina lekko ściągająca, ale przyjemna, kwasowość na dobrym poziomie. Dojrzałe, zrównoważone wino, któremu można dać jeszcze trochę czasu w piwnicy, bądź delektować się nim już teraz.  Etykieta godna polecenia. Na swoją kolej czeka u mnie także  Caecus Reserva. Po tym, co pokazało opisywane dziś wino, jestem niezwykle ciekawy następnej pozycji od Bodega Pagos de Larrea. Kolejny raz utwierdziłem się w przekonaniu, że wielu mniej znanych producentów tworzy w La Rioja ( i nie tylko tam ) prawdziwe winiarskie perełki.

8 de Caecus  sprawdzi się, gdy na stole pojawią się czerwone mięsa ( grillowane, pieczone ), dojrzałe sery lub talerz dojrzewających wędlin.

To także dobra propozycja jako wino na prezent ( patrz również w zakładce Wino Na Prezent ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Importer: Viniteranio www.viniteranio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *