Propuesta Echeverria 2014

Propuesta to propozycja od znanego i solidnego chilijskiego producenta Echeverria, którego korzenie znajdują się w Kraju Basków, gdyż właśnie stamtąd w połowie XVIII wieku rodzina Echeverria przybyła do odległego Chile.  Od tego czasu stopniowo rozpoczęła się ich przygoda z chilijskim winiarstwem, która z sukcesem trwa aż do dnia dzisiejszego.

Obecnie Vina Echeverria to firma  wciąż znajdująca się w rękach rodziny, a siedziba winiarni zlokalizowana jest w małej miejscowości Molina w  Curico Valley.  Stan posiadania to około 80 hektarów w całej Dolinie Centralnej obsadzonych m.in. Sauvignon Blanc, Chardonnay, Viognier, Cabernet Sauvignon, Carmenère, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc. Echeverria to całkiem szerokie portfolio win, które dostępne są na wielu światowych rynkach. Warto zwrócić uwagę na linię Gran Reserva i Special Selection, w tym na Signatura 1 Syrah czy wielokrotnie nagradzane Botrytis Sauvignon Blanc.

Ja tym razem sięgnąłem po Propuesta z linii Special Selection – całkiem nową etykietę, która jest kupażem trzech odmian: Cabernet Sauvignon ( 85% ), Petit Verdot ( 10% ), Cabernet Franc ( 5% ). Mamy więc bordoskie odmiany w chilijskiej interpretacji. Winogrona pochodzą z Doliny Maipo i są ręcznie zbierane. Propuesta to wino niezwykle pijalne, stworzone po to, aby się nim po prostu cieszyć. Nie pretenduje do miana wybitnej pozycji, ale też nie jest winem banalnym. Stworzony z myślą o konsumentach, którzy od wina wymagają nieco więcej, lecz z drugiej strony nie poszukują trunku nadto złożonego. Wino spędza 8 miesięcy we francuskich dębowych beczkach i jest  to radosny, soczysty blend, który łączy w sobie smaki i aromaty dojrzałych czerwonych owoców ( maliny, wiśni ), odrobinę przypraw, trochę czarnej porzeczki, nutę grafitu z gładkością na podniebieniu, dobrą kwasowością i średniej wagi strukturą. Lekko taniczne. Wino bardzo poukładane i  jednocześnie niezwykle łatwe w odbiorze. Spora dawka przyjemności, której warto spróbować.

Pasuje do grillowanych mięs, wędlin, kiełbasek, średnio ostrego curry, pikantnego gulaszu, makaronów z pomidorowym lub mięsnym sosem.

Importer: Vininova

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *