Lody tahini z syropem z daktyli – tylko trzy składniki

Tahini, syrop z daktyli i jogurt grecki – tylko tyle potrzeba, aby przygotować absolutnie wyjątkowe lody, których smak jest jedyny w swoim rodzaju. Tahini i syrop z daktyli ( podobnie jak ten z granatów ) to połączenie idealne – te dwa składniki są dla siebie stworzone.

Jakiś czas temu spróbowałem sosu właśnie na bazie tahini i syropu z daktyli i od tamtej pory ten smak skradł moje kubki smakowe. Wpadłem na pomysł, aby wykorzystać to połączenie i przyrządzić lody – jedne z najlepszych, jakie do tej pory jadłem ( może dla tego, że tak bardzo uwielbiam pastę sezamową ). Najlepiej przygotować tahini samemu w domu, co nie jest trudne, gdyż do tego potrzeba nam jedynie sezamu i robota kuchennego.  Postarajmy się też o dobrej jakości  organiczny syrop z daktyli oraz gęsty jogurt grecki i wyśmienite lody dla wszystkich wielbicieli tahini gotowe. Zero dodanego cukru – naturalna słodycz tylko i wyłącznie z daktyli.

Składniki :

  • 300g gęstego jogurtu greckiego
  • 200g tahini – najlepiej przygotowanej samodzielnie
  • 50ml – 75ml syropu z daktyli lub z granatów

Ilość tahini i syropu z daktyli możemy dostosować do własnych upodobań

Przygotowanie:  Wszystkie składniki umieścić w misce i dobrze wymieszać.  Przełożyć całość do pojemnika maszyny do lodów i ustawić urządzenie na określony czas zgodnie z instrukcją.  Moja maszyna miesza lody około 30-50 minut. Posiada silny kompresor i nie trzeba wcześniej chłodzić składników. Lody są w zasadzie gotowe do podawania w formie gałek już po zakończeniu pracy urządzenia.

Sprawdź też inne przepisy na lody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *