Hombros Mencia 2013 Casar de Burbia

Mencia to hiszpańska odmiana, która w ostatnim czasie zyskała większy rozgłos, a produkowane z niej wina stały się obiektem wzmożonego zainteresowania. Mencia to autochtoniczny szczep z północno-zachodniej części Hiszpanii, choć uprawia się go także w sąsiedniej Portugalii ( głównie w północnej i środkowej części tego kraju ), gdzie występuje pod nazwą Jaen. Niektóre źródła podają, że Mencia trafiła na Półwysep Iberyjski za sprawą Rzymian, którzy przywieźli ją ze sobą za czasów swojego panowania na tym obszarze.

Inni twierdzą, iż jest to tutejsza, rdzenna odmiana, a jej uprawę rozwinęli w okresie średniowiecza mnisi. Jak wspomniałem, Mencia obecnie występuje przede wszystkim w północno-zachodniej Hiszpanii w takich apelacjach jak Bierzo, Ribeira Sacra, Valdeorras, Monterrei. W samym Bierzo stanowi aż 75% wszystkich nasadzeń i to właśnie stamtąd pochodzi większość najlepszych win powstałych z tej odmiany. Apelacja Bierzo może poszczycić się również jednymi z najstarszych krzewów nie tylko w samej Hiszpanii, ale i Europie. Znajdziemy tam winorośle mające 100, a nawet 140 lat. Te stare krzewy to w większości odmiana Mencia – najjaśniejsza gwiazda apelacji.

Historia Casar de Burbia – producenta wina, o którym dziś parę słów więcej, nie sięga aż tak daleko wstecz. Casar de Burbia to rodzinne przedsięwzięcie mające swe początki w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas to  Nemesio Fernández, wierząc w potencjał drzemiący w Bierzo i samej odmianie Mencia, zaczął inwestować w kupno starych, w zasadzie porzuconych winnic. Dziś do wytwórcy należy łącznie 27 hektarów  podzielonych na 52 działki, a wszystkie winnice znajdują się w okolicach Valtuille de Arriba. Obecnie na czele Casar de Burbia stoi Isidro Fernández – syn Nemesio, który nie tylko zarządza rodziną firmą, ale jest też głównym winemaker’em.

Hombros Mencia to jedna z wizytówek producenta, poważne wino, które może pochwalić się długą listą międzynarodowych nagród. Jest to 100% Mencia. Krzewy z wyselekcjonowanych działek, z których pochodzą grona mają między 50 a 100 lat. Owe działki znajdują się na wysokości 600 – 700 m n.p.m. Winogrona są w całości zbierane ręcznie. Wino pozostaje na osadzie drożdżowym przez dwa miesiące, a następnie dojrzewa w beczkach z dębu francuskiego przez minimum 12 miesięcy. Posiada ciemno rubinową suknię z purpurowym refleksem. Na początku pachnie ciemnymi owocami: jeżyną, porzeczką. Później wyczujemy bardziej delikatniejszy aromat borówki, suszonych kwiatów i ziół.  Odnajdziemy w kieliszku także zapach ściółki leśnej i grafitu.  Na podniebieniu Hombros jest dobrze zbudowany, strukturalny, mięsisty, z wyczuwalną taniną i sporą kwasowością. Częstuje nas ciemnym owocem, ziemisto – ziołową nutą i kamienną mineralnością.  Jest to świetny przykład złożonej Mencii, wina, które ukazuje potencjał odmiany. Przy degustacji Hombros warto pozwolić mu nieco pooddychać w kieliszku lub karafce.  Ponadto rocznik 2013, który piłem, można jeszcze potrzymać w piwnicy.

Hombros wymaga poważniejszego towarzystwa na stole. Grillowane, pieczone mięsa, pepper steak, dzikie ptactwo, duszone mięso, potrawy z dodatkiem grzybów, morcilla ( kaszanka ), grillowane warzywa hojnie przyprawione ziołami, pieprzem,  dojrzałe sery z owczego mleka.

Hombros Mencia to również dobra propozycja, jeżeli chcemy obdarować kogoś butelką porządnego wina ( patrz zakładka Wino na Prezent ).

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *