Bellavista

Bellavista to kolejny producent, którego odwiedziłem podczas podróży po Veneto i regionie Franciacorta w Lombardii. Marka doskonale znana, absolutna czołówka jeśli chodzi o produkcję musującej Franciacorty. Tym bardziej ucieszyłem się, że mogłem osobiście odwiedzić siedzibę wytwórcy w Erbusco.

Moją bazą wypadową po regionie Franciacorta oraz jeziorze Iseo była urokliwa i spokojna miejscowość  Passirano – idealna lokalizacja do eksploracji okolicznych winnic. Villa Franca Franciacorta, w której się zatrzymałem, to pięknie położona, prawdziwa włoska posiadłość. Do tego przesympatyczni właściciele. Aż żal było wyjeżdżać.  Parę słów więcej o Villi w tym wpisie.

Z Passirano do Erbusco jest raptem 10 minut samochodem, więc bez większych problemów docieram na miejsce jeszcze przed umówioną godziną. Tak na marginesie, niezwykle przyjemnie jest zwiedzać okoliczne winnice regionu na rowerze, gdyż odległości nie są duże i do wielu producentów możemy dotrzeć w krótkim czasie podążając m.in. szlakiem Strada del Vino Franciacorta. Taka rowerowa przejażdżka to czysta przyjemność.

Skoro przybyłem do siedziby Bellavisty nieco wcześniej, miałem chwilę, aby rozejrzeć się po całym kompleksie producenta.

Bellavista to projekt stworzony w 1977 roku przez biznesmena  Vittorio Morettiego, który zdecydował przekształcić  oparte na kilku hektarach, niewielkie, rodzinne przedsięwzięcie winiarskie w pełnoprawną winiarnię z prawdziwego zdarzenia. Nazwa „Bellavista” pochodzi od pięknej panoramy, widoku, jaki rozciąga się z najwyżej położonych winnic i obejmuje Nizinę Padańską aż po odległe Alpy. Vittorio Moretti poświęcił wiele uwagi i pracy, aby nabyć kolejne, nowe winnice, co poskutkowało tym, że obecnie do producenta należy aż 198 hektarów w całym regionie Franciacorta. Przekłada się to łącznie na 107 winnic, z których każda jest osobno nazwana i otoczona pieczołowitą troską. Roczna produkcja to średnio 1.400 000 butelek.

W 1981 roku Moretti spotkał enologa Mattia Vezzolę, który jeszcze w tym samym roku dołączył do firmy, a jego praca w sposób kluczowy wpłynęła na styl Bellavisty. Praca i zaangażowanie enologa zostały docenione m.in. w 2007 roku, kiedy to został on uhonorowany przez Gambero Rosso  tytułem enologa roku.

Bellavista podtrzymuje, że jedyną rzeczą, jakiej winogrona wymagają jest szacunek. To on wyznacza stosunek i podejście wytwórcy do całego procesu produkcji. „Doskonałość jest codziennym celem” – to hasło Bellavista realizuje w praktyce tworząc swoje wina:

  • from the vineyard to the wine (od winnicy do wina ) – każdy etap pracy jest przeprowadzany w zgodzie z rytmem, jaki wyznacza natura i w zgodzie z historią regionu
  • każde działanie, każda pojedyncza myśl ma na celu podtrzymanie stałej, wysokiej jakości będącej znakiem rozpoznawczym wytwórcy
  • Bellavista proponuje ponadczasowy styl i klasę – owoc rzemieślniczej pracy i dbałości o każdy najmniejszy detal. Większość etapów produkcji – od zbiorów aż po dégorgement są wciąż wykonywane ręcznie.

Wiosną, kiedy tworzone są cuvees, Bellavista ma do dyspozycji selekcję około 90 bazowych win, część z nich jest fermentowana w małych dębowych beczkach. To umożliwia producentowi utrzymanie stałego stylu z rocznika na rocznik.

Bellavista udowadnia, że przy całkiem sporej produkcji można osiągnąć najwyższą jakość, jeżeli tylko  jest się wiernym fundamentalnym zasadom i wartościom. Prawdziwą jakość czuć w każdej butelce wychodzącej z tej winiarni.

Świadomy całej tej filozofii jaka przyświeca wytwórcy, byłem niezmiernie zadowolony mogąc odwiedzić go w Erbusco. Po wcześniejszej rezerwacji wizyty, wraz z kilkoma innymi gośćmi, rozpocząłem moją wycieczkę po winiarni i piwnicach, na końcu której czekała degustacja Franciacort. Szczególnie piwnice Bellavisty robią spore wrażenie.

Bellavista oferuje sześć pakietów dla odwiedzających. Każdy pakiet obejmuje oprowadzenie po siedzibie producenta wraz z całą opowieścią o jego historii, wartościach, metodach produkcji, regionie  itp. Na zakończenie czeka degustacja win w zależności od wybranego pakietu. Zwykle do degustacji są dwie lub trzy Franciacorty. Jak się można domyślić, są pakiety tańsze i te droższe – cena oczywiście zależy od etykiet zawartych w pakiecie, które są przewidziane do degustacji. Ja wybrałem opcję Alma Tour ( 25 euro od osoby ), która przewiduje degustację dwóch Franciacort:  BELLAVISTA FRANCIACORTA ALMA GRAN CUVÉE BRUT oraz VENDEMMIA VINTAGE BRUT TEATRO ALLA SCALA.

Alma Gran Cuvee Brut to charakterystyczna, pomarańczowa, chyba najbardziej rozpoznawalna etykieta producenta. Solidny Cuvee Brut powstały w 77% Z Chardonnay, 22% z Pinot Nero i 1% Pinot Bianco pokazuje klasę i jakość Bellavisty. Kupaż wielu bazowych win, także tych rocznikowych z piwnic wytwórcy. Znaczna część wina fermentuje w beczkach nawet do siedmiu miesięcy. Klasyk, świetny wstęp dla wszystkich, którzy chcą bliżej poznać musujący świat Bellavisty.

Druga Franciacorta, którą degustowałem to Vendemmia Vintage Brut Teatro Alla Scala. Nazwa nawiązuje do mediolańskiej La Scali, do której to Bellavista dostarcza swoje wina, a także partneruje i sponsoruje różne wydarzenia i działalność opery. Ponadto w portfolio wytwórcy znajduje się cała seria win z linii Collection Tearto Alla Scala. Franciacorta Teatro Alla Scala, której próbowałem to 75% Chardonnay i 25% Pinot Nero, co wyraźnie czuć w kieliszku, gdyż pojawia się wyraźna nuta czerwonych owoców, kwiatów róży za sprawą większego udziału Pinot Nero. Część bazowych win również fermentuje i dojrzewa w małych dębowych beczkach. Piękna, elegancka Franciacorta z potencjałem.

Kto nie zna bliżej świata win Bellavisty, już po tych dwóch etykietach z pewnością doceni jakość producenta, złożoność i elegancję poszczególnych Franciacort. Wszystkie wina Bellavisty nie należą do najtańszych, ale jakość musi kosztować. Jest to cecha dobrej Franciacorty, która w swojej najlepszej interpretacji od dobrego producenta wcale nie ustępuje produkowanym tą samą klasyczną metodą Szampanom, a w wielu wypadkach nawet je wyprzedza. Warto czasem sięgnąć po te musujące wina  z Lombardii, gdyż są po prostu tego warte. Ponadto różne style Franciacorty świetnie łączą się z szerokim spektrum potraw.

Jeśli kiedyś zawitacie do tego regionu, nie wahajcie się odwiedzić kilku producentów i próbujcie jak najwięcej Franciacort. Poza degustacją i możliwością zakupu win u poszczególnych producentów, najlepszym miejscem do zaopatrzenia się we Franciacorty jest Cantine di Franciacorta, o której więcej w tym wpisie. O innych wartych uwagi producentach tych musujących win, podobnie jak o interesujących winach z Veneto możesz przeczytać tutaj.

Kilka dni spędzonych w okolicach malowniczego jeziora Iseo i samej Franciacorcie wspominam bardzo dobrze i z wielką przyjemnością wróciłbym tam kolejny raz. Pięknie położone winnice na południe od jeziora tworzą krajobraz, który wciąż mam przed oczami. Nie wspominając oczywiście o winach.

Zobacz też mój wpis o wizycie w Villa Mosconi Bertani, u Zyme oraz u Masiego.

Kilka innych wpisów o podróży po Veneto i Lombardii znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *