Cantina Meran Meraner Schickenburg 2016 Alto Adige

Wino od spółdzielni z Górnej Adygi ( południowego Tyrolu ), w skład której wchodzi 380 członków gospodarujących na łącznie 260 hektarach.  Alto Adige to region, gdzie działa kilka naprawdę wysokiej klasy spółdzielni winiarskich ( np. Cantina Tramin czy Cantina Terlano ), których wina cieszą się powszechnym uznaniem na całym świecie. Cantina Meran (Meran Burggräfler Winery ) może nie jest na samym szczycie, ale z pewnością  produkuje ciekawe etykiety. Producent może pochwalić się czterema liniami win – od tych prostszych, po te pochodzące z prestiżowych lokalizacji i powstające tylko w najlepszych latach ( linia Selection ).

Dzisiejsze wino, o którym niżej kilka słów więcej, pochodzi z okolic Merano ( Meran ). Jest to niewielkie miasto i gmina w prowincji Bolzano, bardzo malownicze i eleganckie miejsce. To właśnie m. in. w okolicach Merano uprawia się autochtoniczną odmianę Schiava. Tak w ogóle Schiava to grupa odmian, wśród których za najszlachetniejszą uznaje się Schiava Gentile.   Szczep ten występuje także pod nazwą Vernatsch oraz Trollinger  ( to ostatnie określenie spotkamy w Niemczech, głównie w Wirtembergii, gdzie również powstają wina z tej odmiany ). Z kolei Vernatsch to inne określenie używane w Alto Adige, przeważnie dla win powstających z tego szczepu w apelacji St. Magdalener (St. Magdalena ).

Schiava ( Vernatsch ) to lokalna winorośl, jedna z najstarszych rdzennych odmian uprawianych w południowym Tyrolu, gdyż początki jej kultywacji, według niektórych źródeł, sięgają XVI wieku.  Wina produkowane ze Schiavy nie są u nas zbytnio popularne. A szkoda, bo na pewno znalazłyby szersze grono swoich zwolenników. Schiava daje wina lekkiej budowy, bardzo pijalne, z niskim poziomem tanin. Jedynie te pochodzące z apelacji St. Magdalener mogą być nieco pełniej zbudowane, ale i tak wciąż nie są to wina masywnej struktury.

Meran Meraner Schickenburg 2016 doskonale wpisuje się w ten powyższy model odmiany. Jest to 100-procentowa Schiava z linii, którą Cantina Meran określiła jako „Graf” i   plasuje się ona tuż za winami klasy Selection. „Graf” to seria win, które według  producenta mają odzwierciedlać podążanie za wysoką jakością, elegancję i dobry styl typowy dla regionu. Etykiety sygnowane tą linią powstają tylko z wyselekcjonowanych gron. Grona na wino Meraner Schickenburg pochodzą z winnic wokół miejscowości Marlengo położonych  400-450 m n.p.m. Samo Marlengo leży raptem 10 km od Merano.  Wino spędza krótki czas w małych beczkach, a następnie w stalowych kadziach. Ma jasny rubinowy kolor. Jest trochę jak połączenie śródziemnomorskiego ciepła z alpejską świeżością. Niezbyt intensywne aromatycznie, raczej delikatne, aczkolwiek eleganckie. Pachnie czerwonym, lekko słodkim owocem, truskawką, cukierkiem lub gumą owocową, fiolkami, różą. Na podniebieniu lekka struktura  mimo 13% alkoholu, gładkie, zbalansowane, subtelne, niewiele tanin, kwasowość średnia plus. Delikatnie owocowe usta z pewną dozą alpejskiej mineralności. Przyjemne, bardzo pijalne wino, choć nie jest to szczyt możliwości Schiavy.

Schiava pasuje zdecydowanie do lżejszej kuchni. Tyrolski speck, wędliny, sery i inne tego typu przekąski,  cielęcina, kurczak, indyk. Warto też spróbować z pikantną kuchnią azjatycką w daniach z tofu, drobiem, krewetkami.

 

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *