Vina Zorzal Señora de las Alturas 2012

Charakterystyczne etykiety z drozdem to znak rozpoznawczy producenta Vina Zorzal ( zorzal z hiszpańskiego to własnie drozd ). O samym wytwórcy pisałem już przy okazji wcześniejszych degustacji jego pozycji ( zobacz np. tutaj ) . Teraz przyszła pora na jego kolejne wino – Senora de las Alturas uważane za najlepszy produkt winiarni.

Siedziba Vina Zorzal znajduje się w miejscowości Corella w regionie Nawarra i właśnie w tej apelacji powstają wina z drozdem na etykiecie, choć producent od 2015 roku produkuje także swoje Tempranillo w apelacji Rioja ( subregion Rioja Alavesa ). Po poprzednich, udanych doświadczeniach z winami od tego wytwórcy, z nieskrywaną ciekawością otworzyłem wspomniane Senora de las Alturas 2012, które jest czołową etykietą winiarni.

Senora de las Alturas to wino oddające charakter swojego terroir. Jest to 100% Garnacha, której krzewy porastają działkę o nazwie Pontigos – jedną z dwóch działek należących do Vina Zorzal z krzewami z okresu przed filokserą, które przetrwały tą zarazę. Jak podaje producent, Pontigos zawiera bardzo stare krzewy Garnachy – nawet 115-letnie. Z pewnoscią jest to jedna z najstarszych ( jeżeli nie najstarsza ) winnica w regionie Nawarra, a wytwórca wciąż przeprowadza badania dotyczące wyjątkowych cech tej lokalizacji.

Grona Garnachy są zbierane ręcznie. Wino fermentuje w dużych 500-litrowych dębowych beczkach z użyciem lokalnych, naturalnych szczepów drożdży. Późniejsze 12 lub 15-miesięczne dojrzewanie również odbywa się w beczkach z dębu francuskiego o pojemności 500 i 220 litrów. W kieliszku Senora de las Alturas ukazuje mocno rubinową, intensywną, ciemno wiśniową suknię. Początkowo nieco skryte, ale z czasem rozwija się zdecydowanie bardziej. Pachnie soczystym, świeżym, czerwonym i ciemnym owocem. Odnajdziemy tu wiśnię, czereśnię, owoce lasu, jeżynę, trochę owocu w czekoladzie, wytrawnej konfitury jagodowej, woń nalewki, szczyptę pieprzu, nutę eukaliptusa. W ustach bardzo zrównoważone, wręcz eleganckie o średnio pełnej budowie, dość aksamitnej strukturze, miękkich taninach i dobrze zaznaczonej kwasowości. Soczyste z posmakiem owoców, cynamonu, pewną dawką mineralności i odrobiną goryczki. Bardzo apetyczne wino ukazujące na podniebieniu swoistą lekkość i dobrą równowagę poszczególnych elementów z 14-procentowym alkoholem włącznie. Senora de las Alturas potwierdza, że Vina Zorzal to niezwykle interesujący wytwórca, którego wina mogę szczerze polecić zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym smakoszom.

Ta Garnacha pasuje do dojrzewających wędlin, kiełbas, ale też do mięs grillowanych, piersi kaczki, hiszpańskiej paelli, dań z makaronem z mięsnym sosem, pieczonych w sosie pomidorowym bakłażanów, nieco ostrzejszych dań.
Importer: Viniteranio www.viniteranio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *