Quadra Quvee 58 Franciacorta DOCG Extra Brut Riserva Millesimato 2011

Franciacorta to winiarski region we włoskiej Lombardii w prowincji Brescia rozciągający się na południe od Jeziora Iseo. Łagodne wzgórza, winnice, wspomniane jezioro tworzą bukoliczny, sielski, wspaniały krajobraz, za którym człowiek tęskni, gdy tylko stamtąd wyjedzie. Powracając myślami do tamtych chwil, mam przed oczami niewielkie miasteczka regionu wtopione w wszechobecne winnice porastające okoliczne pagórki i wzniesienia.

Miałem okazję spędzić tam kilka dni, o czym już na blogu wspominałem ( patrz np. tutaj i tutaj ). Z czystym sumieniem stwierdzam, iż jest to miejsce naprawdę wyjątkowe, gdzie można odpocząć w stu procentach, a jednocześnie bliżej poznać region pod względem wina.

Jak wiadomo, Franciacorta słynie przede wszystkim z musującego wina o tej samej nazwie o statusie DOCG, które produkowane jest tą samą metodą , co francuskie Szampany –  druga fermentacja w butelce.

Kultywacja winorośli w regionie sięga czasów rzymskich, choć produkcja win musujących na tym obszarze to dopiero połowa wieku XX. Nazwa Franciacorta ( „Franzacurta” ) po raz pierwszy pojawiła się w 1277 roku w gminnym statucie Brescii i odnosiła się do terenów na południe od Jeziora Iseo pomiędzy rzekami Oglio i Mella. Samą nazwę można wywodzić od statusu regionalnych miast (curtes), które były zwolnione od podatków (francae)  w okresie średniowiecza.

Franciacorta to miejsce, gdzie powstają najlepsze wina musujące w całej Italii. Mimo, że bąbelki produkuje się jeszcze w kilku innych włoskich regionach, to jednak Franciacorta jest krajowym liderem, jeśli chodzi o jakość i wyrafinowanie win musujących.  To taka włoska odpowiedź na francuskie Szampany. Oba te wina produkowane są tradycyjną metodą z drugą fermentacją w butelce. Jednak Szampania zdecydowanie wyprzedza Franciacortę  pod względem areału upraw i w kwestii ilości produkowanego wina. Jednak co do jakości, to Franciacorta wcale nie ma się czego wstydzić i wiele czołowych etykiet dotrzymuje kroku dobrym Szampanom, a niektóre Franciacorty  zostawiają nawet w tyle uznane szampańskie etykiety.

Szukając dobrej Franciacorty, warto rozejrzeć się za takimi producentami jak Bellavista, Ca’del Bosco, Barone Pizzini, Mosnel, Berlucchi, Cavalleri, Castelveder, Quadra, Monte Rossa, Ricci Curbastro, Contadi Castaldi, Enrico Gatti, La Montina. To tylko kilku ważnych graczy, na których wina warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, choć w regionie nie brakuje też innych, godnych polecenia wytwórców.  Na końcu tego wpisu możesz znaleźć parę konkretnych etykiet, za którymi można się spróbować rozejrzeć.

Jeżeli ktoś trafiłby do tego wspaniałego miejsca, jakim jest Franciacorta, to podrzucam po raz kolejny adres, którego pominąć absolutnie nie można: Cantine di Franciacorta przy Via Iseo 98 w Erbusco – absolutnie najlepsze miejsce, aby zaopatrzyć się we Franciacorty – zarówno od tych znanych, jak i mniej popularnych producentów.

Kilka słów więcej o Franciacorcie znajdziesz również  w tym wpisie.

Teraz pora na to, aby poświecić chwilę konkretnej Franciacorcie, która jakby inaczej, przyjechała ze mną do kraju z Włoch. Jest to Quadra Quvee 58 Franciacorta DOCG Extra Brut Riserva Millesimato 2011.

Quadra  to bardzo dobry producent musujących Franciacort. Posiada 20 ha winnic obsadzonych przede wszystkim Chardonnay ( 60% nasadzeń ). Ponadto uprawia też Pinot Noir i Pinot Blanc. Co ciekawe, każdego roku  pracuje z winami  pochodzącymi z danego rocznika, nawet jeśli nie umieszcza tego rocznika na etykiecie.  Nazwa Quvee 58 oznacza, iż jest to kolejny blend numer 58. W przypadku tej konkretnej etykiety mamy do czynienia z winem klasy Riserva, co w odniesieniu do Franciacorty oznacza, że spędziło ono minimum 60 miesięcy na osadzie. Jednocześnie jest to wino rocznikowe – wszystkie grona pochodzą z jednego rocznika. Kategoria Extra Brut wskazuje z kolei na poziom wytrawności – wina sygnowane mianem Extra Brut mogą zawierać do 6 gram cukru na litr.

Quadra Quvee 58  Extra Brut Riserva Millesimato 2011 to kupaż 65% Chardonnay oraz 35% Pinot Nero. Wszystkie grona zbierane ręcznie. Fermentacja częściowo w stalowych kadziach (60%) oraz w beczkach (40%). Następnie bazowe wina dojrzewają w takim samym stosunku w stalowych kadziach i beczkach przez 8 miesięcy. Ta Franciacorta spędziła łącznie 66 miesięcy na osadzie. Jest to niezwykle eleganckie i szlachetne wino musujące o złocistej szacie. ładna pienistość, trwałe bąbelki. Pachnie interesująco – znajdziemy tu tostowe nuty,  pieczoną skórkę chleba, jabłko, białe i tropikalne owoce, polne białe kwiaty, migdały. Usta wytrawne z delikatnie słonym akcentem i owocowo-mineralnym tłem. Krągłe ciało, zdecydowanie pełniejsza struktura, choć wino pokazuje swoistą lekkość  oraz zachowuje szyk i klasę, a także wciąż odświeżającą kwasowość. Świetna Franciacorta na specjalne okazje i do wyrafinowanej kuchni.

Idealnie byłoby zestawić ją ze specjałami z Jeziora Iseo, które obfituje w wiele pysznych, lokalnych ryb. Jednak sprawdzi się też z takimi rybami jak dorsz, dorada, żabnica, halibut ( pieczone czy grillowane ), daniami na bazie owoców morza, makaronem z kremowym sosem, polędwiczką wieprzową, ravioli z rybnym farszem, świeżym, ale i dojrzalszym serem, dojrzewającymi włoskimi wędlinami.

Ta Franciacorta sprawdzi się świetnie jako Wino Na Prezent

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *