Gdzie kupić dobre wino w Bolonii? Sprawdzone adresy

Emilia-Romania to wciąż niezbyt popularny pod względem winiarskim region Włoch, a wina z stąd pochodzące rzadko trafiają w ręce przeciętnego winomaniaka. O ile kulinarnie, Emilia-Romania jest słynna na cały świat ( to tutaj powstaje chociażby Parmigiano Reggiano, prosciutto di Parma czy Aceto Balsamico Tradizionale ), o tyle w kwestii wina region ten już tak znany nie jest.

O  gastronomicznym bogactwie Emilii-Romanii możesz przeczytać np. tutajchoć powstaną jeszcze kolejne wpisy w tym temacie. Z kolei dziś chcę wam podpowiedzieć, gdzie można znaleźć dobre i ciekawe wina odwiedzając stolicę regionu – Bolonię. Mój krótki i niezbędny przewodnik po winach Emilii-Romanii znajdziesz tutaj. To taka pigułka dla tych, którzy chcieliby z większą świadomością sięgnąć po lokalne wina lub szukają pewnej podpowiedzi na co zwrócić szczególną uwagę.

To, że winiarsko Emilia-Romania nie jest na samym szczycie popularności wcale nie znaczy, że nie znajdziemy tu bardzo dobrych win. Region naprawdę ma się czym pochwalić – trzeba tylko wiedzieć, czego szukać. Jak na główne miasto przystało, w Bolonii nie brak kilku adresów, które nie powinny umknąć uwadze każdego prawdziwego miłośnika wina. Poniżej dzielę się z wami miejscami, które obowiązkowo trzeba uwzględnić w swoim planie odwiedzając Bolonię, jeżeli zależy nam na dobrych, winnych zakupach. Znajdziemy tam zarówno ciekawy wybór lokalnych win, tych z Emilii-Romanii, jak i butelki z pozostałych włoskich regionów.  Zawsze zachęcam, aby w pierwszej kolejności próbować jak najwięcej win powstających w miejscu, obszarze, regionie, który właśnie odwiedzamy – drink like a local – a dopiero potem zwracać uwagę na pozostałe wina. Nie inaczej jest i tym razem.

1. Enoteca Italiana

Jeżeli miałbym wskazać tylko jedno miejsce, bez wątpienia byłaby to Enoteca Italiana – adres, którego prawdziwy miłośnik wina w Bolonii pominąć nie może. Enoteca Italiana otworzyła się w 1972 roku i od tego czasu zdobyła wiele nagród i wyróżnień jak choćby tytuł najlepszej włoskiej enoteki w 2002 roku. Założyciele – Marco Nannetti i Claudio Cavallari – to dusza tego miejsca oraz prawdziwy profesjonaliści, sommelierzy z ogromnym doświadczeniem i wieloma tytułami, w tym międzynarodowymi. Jak sama nazwa wskazuje, Enoteca Italiana skupia się przede wszystkim na selekcji włoskich win, których wybór jest tutaj naprawdę doskonały. Znajdziemy zarówno sporo ciekawych win z samej Emilii-Romanii, jak i wszystkich  pozostałych włoskich regionów. Wśród pozycji bez problemu trafimy na znane i wielkie wina od równie słynnych wytwórców oraz etykiety zdecydowanie mniej popularne od bardziej butikowych producentów. Poza winami z Italii, możemy wybierać także np. francuskie Szampany, Burgundy czy wspaniałe, deserowe wina tego świata. Nie brak też mocniejszych alkoholi. Oprócz możliwości zakupu, Enoteca Italiana to również miejsce, gdzie warto wpaść na kieliszek wina i coś na ząb – sery, prosciutto di Parma, mortadela i inne tego typu przysmaki. Podczas mojego pobytu w Bolonii zaglądałem tu codziennie, więc niech to będzie najlepszą rekomendacją dla tego właśnie miejsca. Absolutnie trzeba tu być.

Adres: Enoteca Italiana,   Via Marsala 2, Bolonia

2. Scaramagli

Scaramagli to miejsce, które również obowiązkowo trzeba wpisać do swojego planu odwiedzając Bolonię. Sklep znajduje się kilkaset metrów od słynnej wieży Torre degli Asinelli, a wybór jaki w nim znajdziecie, potrafi oszołomić. Włoskie wina z praktycznie wszystkich regionów kraju w tym sporo interesujących butelek z Emilii-Romanii. Co szczególnie przykuło moją uwagę, to świetny wybór włoskich, rzadko spotykanych win deserowych. Do tego ogromna selekcja ( naprawdę ogromna ) innych alkoholi – od grappy, przez whisky, brandy, rumy, likiery….Człowiek chciałby wziąć wszystko, ale walizka niestety nie jest z gumy 😉.

Adres: Scaramagli, Strada Maggiore 33, Bolonia

3. Signorvino

Signorvino to znany koncept obecny w kilku włoskich miastach, w tym w samym centrum  Bolonii na Piazza Maggiore. Signorvino odwiedziłem już wcześniej, a było to w Weronie – tutaj. Teraz przyszła pora na ich sklep i wine bar w jednym znajdujący się w Bolonii. Na półkach oczywiście włoskie etykiety, wśród których znajdziemy naprawdę doskonałe pozycje. Do Signorvino można też wpaść na kieliszek wina, deskę serów i salumi lub większy posiłek. Kolejne miejsce godne polecenia z bardzo lądmym widokiem na cały Piazza Maggore i Bazylię św. Petroniusza.

Adres: Signorvino, Piazza Maggiore 1, Bolonia

4. Eataly

Sieci włoskich delikatesów Eataly nie trzeba chyba przedstawiać tym, którzy podróżują po Italii, gdyż marka ta obecna jest w największych włoskich miastach ( a także np. w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Dubaju ). Eataly stawia na propagowanie włoskiego stylu odżywiania oferując wysokiej jakości produkty spożywcze. W sklepach tej sieci można też znaleźć książki, artykuły i sprzęty kuchenne – słowem wszystko to, co wiąże się z gastronomią. W Eataly można również zjeść, gdyż znajdują się tu różne restauracje, cukiernie, a i wypicie kieliszka wina nie stanowi żadnego problemu. Eataly organizuje też rozmaite warsztaty o tematyce kulinarnej dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką. W miejscu tym nie brakuje oczywiście ciekawej selekcji win, więc ich miłośnicy nie powinni pominąć tego adresu nie tylko w Bolonii, ale wszędzie tam, gdzie Eataly się znajduje.

Adres: Eataly, Via degli Orefici 19, Bolonia

5. Enoteca Storica Faccioli

Kawałek dalej od ścisłego centrum Bolonii ( ale w zasadzie wciąż w sercu miasta ), w jednej z bocznych uliczek, znajdziemy Enotekę Storica Faccioli –  sklep i wine bar w jednym, który może pochwalić się bardzo dużym wyborem win naturalnych, biodynamicznych, pomarańczowych – tylko takie butelki są tutaj dostępne, co wyróżnia to miejsce na tle innych enotek w mieście. Naprawdę warto tu zajrzeć.  Do wina znajdą się też drobne przekąski.

Adres: Enoteca Storica Faccioli, Via Altabella 15/B, Bolonia

6. Antica Drogheria Calzolari

Antica Drogheria Calzolari  to jeszcze jedno miejsce, o którym warto wspomnieć, a sam sklep zlokalizowany jest w pobliżu uniwersyteckiej dzielnicy. Wybór nie jest tu tak duży jak choćby w Enoteca Italiana czy Scaramagli, ale kilka ciekawych butelek można dostrzec. Do tego likiery, słodycze, makarony itp.

Adres: Antica Drogheria Calzolari, Via Giuseppe Petroni 9, Bolonia

Udanych zakupów 🙂

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *