Cantina Kaltern Quintessenz Kalterersee Classico Superiore 2017

Był już Gewurztraminer ( tutaj ), a także Moscato Giallo ( tu ), a teraz pora na trzecią już ( i na pewno nie ostatnią ) etykietę od spółdzielni Cantina Kaltern. Tym razem będzie to wino z linii Quintessenz – Kalterersee Classico Superiore 2017. Ta butelka potwierdza dobrą opinię, jakie krążą wokół win tego wytwórcy, a gdy tylko będzie taka okazja, na pewno sięgnę po kolejne pozycje od Cantina Kaltern.

Parę słów więcej o samym producencie możesz przeczytać w tym wpisie.  Cantina Kaltern to pewny wybór, jeśli chodzi o wina z Alto Adige. Może nie jest to absolutnie topowy producent regionu, ale wina tej spółdzielni trzymają bardzo dobry poziom i pije się je z dużą przyjemnością, a ich jakość potwierdzają też liczne wyróżnienia.

Alto Adige ( Górna Adyga, Południowy Tyrol ) to region słynący nie tylko ze świetnych  win, ale też z niezwykłego, naturalnego piękna. Jezioro Caldaro idealnie wpisuje się w tutejszy krajobraz, a niedaleko tego słynnego akwenu swoją siedzibę ma właśnie Cantina Kaltern. Apelacja Kalterersee/Lago di Caldaro/Kalterer ( w tym podstrefa Classico ) to obszar, gdzie dominuje głownie jedna odmiana, która zwie się schiava, a winnice zlokalizowane są wokół jeziora. Szczep ten obok lagreina i gewurztraminera  jest jedną z autochtonicznych odmian dla regionu Alto Adige. Więcej o schiava przeczytasz tutaj.

Quintessenz Kalterersee Classico Superiore to 100% schiava w bardzo dobrej i pysznej interpretacji. Grona pochodzą z wyselekcjonowanych winnic, gdzie krzewy liczą sobie 30-70 lat. Wino dojrzewa 6 miesięcy na osadzie w betonowych kadziach i w dużych beczkach. Posiada atrakcyjną, rubinową suknię. Pachnie czerwonym, świeżym owocem: wiśnią, maliną, truskawką, ale też kwiatami, różą, delikatną, owocową marmoladą z przyprawami, wędzoną nutą. W ustach niezwykle gładkie, średniej budowy, miękkie taniny, których jest niewiele, owocowa kwasowość, soczystość, świeżość, ale i spora dawka elegancji. Do tego posmak ciemnej porzeczki. Godna uwagi etykieta, którą pije się z dużą przyjemnością, ale i łatwością.

Pasuje do talerza tyrolskich wędlin i kiełbas, łagodnych serów, lekkich dań mięsnych, risotto ze speckiem, pizzy z salami, pasty z sosem pomidorowym.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *