All’Osteria Bottega

Kolejny adres, którego moim zdaniem na kulinarnej mapie Bolonii pominąć nie można. Zresztą to nie tylko moja opinia. W to miejsce pielgrzymują lokalni mieszkańcy, aby zjeść prawdziwe, regionalne przysmaki w autentycznym wydaniu.

All’Osteria Bottega to jedna z najlepszych trattorii w mieście serwująca lokalne specjały kuchni bolońskiej. Przez wielu uznawana jest za miejsce, gdzie można posmakować prawdziwej, lokalnej kuchni wysokiej jakości. All’Osteria Bottega znajduje się nieco dalej od ścisłego centrum Bolonii i Piazza Maggiore, ale w sumie spacerem dojdziemy tam z centrum w 20 minut. Lokal łatwo przeoczyć, gdyż położony jest on przy Via Santa Caterina – wąskiej uliczce odchodzącej od Via Saragozza. Kilka kroków dalej znajduje się Porta Saragozza – to tu rozpoczyna się szlak do Sanktuarium Madonna di San Luca ( więcej tutaj ). Skręcając w Via Santa Caterina do naszego celu dojdziemy uroczym portykiem.

All’Osteria Bottega to miejsce w skromnym, trochę staromodnym stylu z ledwie kilkoma stolikami, więc o wolny o ten wolny wcale nie jest tak łatwo. Od razu zaznaczam, że rezerwacja jest jak najbardziej wskazana. A naprawdę warto ją zrobić, gdyż tutejsza kuchnia zasługuje na to, by zjeść tu posiłek przynajmniej raz. Niech świadczy o tym fakt, że zaglądają tu głównie miejscowi, całe rodziny, a wszyscy dobrze znają się z właścicielem Daniele Minarelli i pozostałymi członkami zespołu. Widać, że każdy czuje się w tym miejscu, jak u siebie w domu.

Przy stolikach w All’Osteria Bottega zasiada cała włoska familia – dzieci, rodzice, dziadkowie i razem cieszą się wspólnym posiłkiem, czego sam byłem świadkiem podczas moich odwiedzin. Mam wrażenie, że jest tak tutaj codziennie – prawdziwa włoska atmosfera.

All’Osteria Bottega szybko zapełnia się gośćmi czy to w porze obiadu, czy też kolacji, ale ja o miejsce byłem spokojny dzięki wcześniejszej rezerwacji. Lokal, jak wspomniałem, jest urządzony skromnie, prosto, ale przy tym całkiem elegancko i czuć tu ducha prawdziwej włoskiej trattorii. Krótka karta oparta na bolońskich klasykach, do tego doskonałe wędliny, sery, a część produktów z oznaczeniem organizacji Slow Food. Daniele Minarelli używa najwyższej jakości składników i współpracuje z dostawcami, którzy zaopatrują go w wysokiej klasy culatello di Zibello czy choćby salami z lokalnej rasy świń Mora Romagnola. Ponadto, niektóre potrawy są przygotowywane według tradycyjnych, rodzinnych receptur. Do tego domowe ( ale i nie tylko ) wino i pełnia szczęścia gwarantowana.

Gdybym miał więcej miejsca w żołądku, z pewnością wybrałbym z karty zdecydowanie więcej dań, a tak postawiłem na talerz gotowanych mięs, czyli bollito misto: domowe cotechino, ozór i ogon cielęcy, poliki cielęce, wołowa łopatka. Do tego puree ziemniaczane z parmezanem i tradycyjny zielony sos. Mimo, że nie często jadam tego typu rzeczy, to będąc w Bolonii nie mogłem tego nie spróbować, czego absolutnie nie żałuję. Każdy kawałek mięsa po prostu rozpływał się w ustach, a w połączeniu z orzeźwiającym, zielonym ( ziołowym ) sosem tworzył niezwykle udany zestaw. Świetne było także ziemniaczane puree z wyraźnie wyczuwalnym dodatkiem parmezanu.

Chwilę potem na stół wjechał kolejny boloński klasyk – torta di riso – tradycyjne ciasto ryżowe. Wilgotne, nie za słodkie, z chrupiącym wierzchem. Po powrocie sam odtworzyłem je w mojej kuchni i mogę się pochwalić, że wyszło równie pyszne, a może nawet i lepsze 😊 ( przepis tutaj ).

Bolonia nie pozwoli ci być głodnym, a że ja jadłem w tym mieście co chwilę, to mój posiłek w All’Osteria Bottega na tym się zakończył. Ale to wystarczyło, aby przekonać się, że opinie, co do tej knajpy nie są wyssane z palca. Zjemy tutaj prostą, tradycyjną i niezwykle smaczną, uczciwą kuchnię. Jeżeli planujecie wizytę w Bolonii, obowiązkowo dopiszcie do planu posiłek w All’Osteria Bottega. Pamiętajcie o rezerwacji.

Zajrzyj też tu, po więcej wpisów o Bolonii ( wkrótce pojawią się kolejne ).

Adres: All’Osteria Bottega, Via Santa Caterina 51, Bolonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *