Osteria del Sole

Osteria del Sole to miejsce instytucja na mapie Bolonii z bardzo długą tradycją. Szyld nad drzwiami głosi po prostu „Vino” i w zasadzie nic więcej nie jest tutaj podawane. Goście zasiadają przy długich, drewnianych stołach i ucztują, zajadając zakupione produkty z pobliskiego targu czy sklepów.

Osteria del Sole sięga korzeniami aż do 1465 roku, bowiem od tego czasu funkcjonuje w tym miejscu tawerna wciśnięta między najbardziej tradycyjne bolońskie sklepy i delikatesy znajdujące się na Mercato di Mezzo w Quadrilatero. Każdy może tutaj wpaść na kieliszek wina przynosząc swoje jedzenie. Tak właśnie czynią miejscowi i turyści. Zaglądają też tu kilkuosobowe, zorganizowane wycieczki, które poznają Bolonię szlakiem jej kuchni i wina wraz z lokalnym przewodnikiem. Jednak spotkać tu można przede wszystkim bolończyków.

Osteria del Sole posiada swój jedyny i niepowtarzalny klimat. Wspólne, długie, drewniane ławy sprawiają, że każdy może przysiąść się do każdego – można poczuć się jak jedna wielka rodzina.

Wszyscy głośno rozmawiają ze sobą, piją wino, jedzą – po prostu przyjemnie spędzają czas w miejscu z niemałą tradycją. Gdyby nie pewne szczegóły, można by pomyśleć, że cofnęliśmy się w czasie i siedzimy w średniowiecznej gospodzie.

Osteria del Sole oferuje atmosferę jedyną w swoim rodzaju, jest to doskonałe miejsce, by przysiąść na parę chwil lub dłużej robiąc sobie przerwę od zwiedzania miasta. Wokół Osterii znajduje się wiele tradycyjnych sklepów z tym, co w Bolonii najlepsze, a więc nie wyobrażam sobie, aby nie kupić jakiegoś salumi i kawałka sera i nie wpaść tutaj z tym na wino. Ja byłem tu codziennie ze swoimi zakupami.

Wino w Osterii można zamówić też na kieliszki. Ceny niezwykle atrakcyjne – za 2- 3 euro mamy kieliszek lokalnego Sangiovese, Lambrusco, czy Pignoletto – czego więcej potrzeba, aby popić plaster mortadeli, culatello, prosciutto czy kawałek sera? Wpadnijcie tutaj, zasiądźcie obok miejscowych i poczujcie atmosferę tego miejsca.

Więcej o Bolonii tutaj

Adres: Osteria del Sole,  Vicolo Ranocchi 1, Bolonia

2 odpowiedzi do “Osteria del Sole”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *