Ristorante Al Pappagallo

Al Pappagallo ( po włosku „papuga” ) to miejsce, w którym nigdy nie będziesz sam i to nie tylko dlatego, że jest to restauracja niezwykle popularna w samej Bolonii. Tutaj jesteś zawsze w towarzystwie słynnych osobistości, które jadły tu przed tobą, a dziesiątki ich fotografii zdobią ściany lokalu.

Niektóre z nich mają ponad 50 lat i przedstawiają gwiazdy kina, muzyki, kultury z tamtego okresu, ale znajdą się także zdjęcia bardziej nam współczesnych sław. Bywali tu m. in. Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Tullio Carminati, Alfred Hitchcock, Gerry Mulligan, Brigitte Nielsen, Matt Dillon, Sharon Stone, Lionel Richie, Marco Di Marco, by wymienić tylko kilka nazwisk. Nie wykluczone, że traficie na kogoś znanego podczas kolacji, ale pamiętajcie o jednym – zróbcie rezerwację, bo bez niej możecie zapomnieć o stoliku w Al Pappagallo. Sam byłem świadkiem sytuacji, jak kilka osób prosto z ulicy chciało spędzić tutaj wieczór, jednak obsługa grzecznie poinformowała, że wszystko jest zajęte, aż do zamknięcia restauracji. A był środek tygodnia.

Restauracja mieści się w centrum Bolonii przy Piazza della Mercanzia, tuż obok słynnej Torre degli Asinelli, ale nie było tak od początku. Al Pappagallo otwarta została pierwotnie w 1919 roku na Via Pescherie przez Giovanni’ego Zurla – znanego szefa kuchni, który cieszył się sporym szacunkiem bolońskiej arystokracji. Dopiero w 1937 roku po śmierci Giovanni’ego, restauracja została przeniesiona na Piazza Mercanzia. Dzieło Zurli kontynuował jego uczeń Bruno Tasselli, który przez ponad 50 lat uważany był za jednego z najlepszych szefów kuchni w Europie. W 2017 roku restaurację jako właściciele przejęli Michele Pettinicchio oraz Elisabetta Valenti, którzy kontynuują tradycję tego miejsca i wciąż utrzymują wysoki poziom tutejszej kuchni.

Al Pappagallo to miejsce na elegancką kolację, a znajdziecie tu lokalną, bolońską kuchnię z pewną dawką nowoczesnej kreatywności. Do tego, każda potrawa podana jest w bardzo estetyczny i atrakcyjny dla oka sposób.

Przynajmniej kilka pozycji z karty brzmi niezwykle zachęcająco, ale jak to w Bolonii bywa, w tym mieście w zasadzie człowiek je przez cały czas, więc wszystkiego skosztować się nie da. Tym razem zdecydowałem się na jedną z lokalnej klasyki – passatelli w bulionie ( rodzaj makronu/kluseczek formowanych z bułki tartej, jajek, parmezanu ) pływających w pysznym i esencjonalnym wywarze ( tym samym, w którym podaje się tradycyjne tortellini ). Drugie danie, które wybrałem to pieczona w rozmarynie i soli maldon perliczka z redukcją porto i ziarnistą musztardą. Perfekcyjnie upieczone mięso z pysznym sosem dobrze komponowało się z kieliszkiem Tauleto – doskonałego wina od zasłużonego dla regionu producenta Umberto Cesari. Więcej o samym winie innym razem, gdyż jego butelkę przywiozłem ze sobą do kraju. Na marginesie: pan sommelier chciał mi zaproponować kieliszek Brunello di Montalcino do zamówionej perliczki, ale ja wolałem pozostać jednak w lokalnych klimatach i swojego wyboru nie żałuję. Tauleto to wspaniale wino, o czym z pewnoscią napiszę, gdy tylko je otworzę.

Deser też musiał się znaleźć, a było nim kolejne wino od Umberto Cesari – Colle del Re Albana di Romagna Passito. Piękne, słodkie deserowe wino, które idealnie zwieńczyło kolację. Więcej o nim przeczytasz tutaj, gdyż ta butelka również przyleciała ze mną do Polski. Sącząc sobie spokojnie Colle del Re, w pewnej chwili kelner przyniósł mi mały prezent od szefa kuchni, coś ekstra, czego nie zamawiałem. Taki mały deserek: czekolada/ser/orzech. Całkiem smaczne, ale wina i tak nie przebiło.

Podsumowując, Al Pappagallo to miejsce, które na pewno warto odwiedzić będąc w Bolonii. Skosztujecie tutaj bardzo dobrej kuchni w stylu fine dining za całkiem rozsądne pieniądze. Jeżeli przy okazji szukacie restauracji na bardziej elegancką kolację, to jest to z pewnoscią właściwy adres. Sam przyszedłbym tutaj ponownie.

Adres: Al Pappagallo, Piazza della Mercanzia 3, Bolonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *