Turyn – kompaktowy przewodnik po stolicy Piemontu

Turyn to jedno z najważniejszych miast północnych Włoch. Położony jest na przedgórzu Alp Zachodnich i cieszy się mianem stolicy wspaniałego regionu, jakim jest Piemont. Turyn z pewnością nie należy do tych miejsc w Italii, które przyciągają niezliczone tłumy turystów, jednak zdecydowanie warto poznać go bliżej. Miłośnicy włoskiego klimatu na pewno nie będą rozczarowani.

Turyn odwiedziłem przy okazji Cheese Bra 2019 – najwspanialszego festiwalu sera odbywającego się w oddalonym o około 50 km piemonckim miasteczku Bra. Więcej o samym Cheese Bra już niebawem, a dziś podrzucę wam kilka miejsc, które warto zobaczyć, i do których warto udać się będąc w Turynie. Oczywiście, miasto to ma sporo do zaoferowania i nie udało mi się w ciągu krótkiego pobytu dotrzeć wszędzie tam, gdzie bym chciał, stąd też potraktujcie ten wpis jako swojego rodzaju kompaktowy przewodnik po Turynie.

Poza dzisiejszym wpisem, powstaną też kolejne o tym gdzie np. udać się na zakupy, gdzie najlepiej kupić dobre wino itp., więc będzie jeszcze ciąg dalszy. Do Turynu zamierzam też wrócić w następnym roku przy okazji innego wydarzenia, ale o tym napiszę w swoim czasie. A teraz zapraszam na krótki spacer po stolicy Piemontu.

1. Palazzo Reale, Piazza Castello, Piazza San Carlo, Piazza Solferino

Turyn to miasto imponujących pałaców i placów, których tutaj nie brakuje. Prezentują się one bardzo okazale i elegancko, a wszystkie te najważniejsze znajdują się w ścisłym centrum Turynu. Kilkunastominutowy spacer wystarczy, aby dotrzeć do każdego z wymienionych miejsc.

Palazzo Reale ( Pałac Królewski ) to pałac dynastii sabaudzkiej zbudowany w XVII wieku, który figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Był on także siedzibą pierwszego króla zjednoczonych Włoch – Wiktora Emanuela II. Palazzo Reale uważany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie. Szczególnie pięknie prezentuje się nocą, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Wnętrza pałacu są udostępnione do zwiedzania, jednak z powodu braku czasu nie zajrzałem do środka, ale mam nadzieją, że kolejnym razem nadrobię zaległości. W zamian za to, zrobiłem sobie krótki spacer po pałacowych ogrodach, gdzie można znaleźć chwilę wytchnienia pośród otaczającej zieleni.

Tuż obok Pałacu Królewskiego znajduje się turyńska Katedra św. Jana Chrzciciela, w której to przechowywany jest słynny całun turyński.

Z Palazzo Reale sąsiaduje Piazza Castello – tutaj możemy zobaczyć m.in. pomnik poświęcony pamięci księcia Aosty Emanuele Filiberto w otoczeniu żołnierzy, który był dowódcą trzeciej armii włoskiej podczas I Wojny Światowej.

Kilka kroków dalej i dochodzimy do okazałego Piazza San Carlo – jednego z głównych placów Turynu. Plac w barokowym stylu poświęcony jest Karolowi Boromeuszowi i prezentuje się naprawdę pięknie. Na środku placu znajduje się pomnik Emanuela Filiberta, księcia Sabaudii. Z kolei na końcu Piazza San Carlo stoją cudownie wyglądające bliźniacze kościołki: jeden pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, a drugi pod wezwaniem św. Krystyny. Niezwykle urocze miejsce.

Piazza Solferino to zdecydowanie mniej imponujący plac, ale jeśli macie czas to również możecie przespacerować się i tu. Plac nazwę wziął od gminy Solferino w prowincji Mantua, gdzie w 1859 roku rozegrała się zwycięska dla żołnierzy piemonckich bitwa z Austriakami podczas włoskiej wojny o niepodległość.

2. Mole Antonelliana

Mole Antonelliana to bez wątpienia jeden z symboli Turynu. Słynna wieża powstała w drugiej połowie XIX wieku, a jej architektem był Alessandro Antonelli. Widoczna jest z wielu punktów miasta, gdyż mierzy 168 metrów. Podobno to najwyższy ceglany budynek w Europie. Wewnątrz znajduje się Narodowe Muzeum Kinematografii, które na pewno warto odwiedzić. Mnie znów brakło czasu, ale co się odwlecze to nie uciecze. Wjechałem natomiast windą na taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama Turynu z górskimi szczytami w tle. Mole Antonelliana robi wrażenie, a jeszcze bardziej niesamowicie wygląda w nocy.

3. Piazza Vittorio Veneto

Jeszcze jeden plac, na który zdecydowanie warto się udać będąc w Turynie. Piazza Vittorio to największy plac miasta znajdujący się w historycznym centrum. Zlokalizowany jest na końcu Via Po, tuż przy rzece Pad i jest ulubionym miejscem spotkań wielu młodych ( choć nie tylko ) turyńczyków. Piazza Vittorio ożywa szczególnie wieczorem. Otoczony eleganckimi budynkami, kawiarniami, restauracjami prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Idealna miejscówka na aperitivo.

4. Spacer wzdłuż rzeki Pad

Jeżeli znajdziemy się w okolicach Piazza Vittorio Veneto, to warto przy okazji przespacerować się wzdłuż rzeki Pad, która przepływa przez Turyn. Spotkamy tu wielu spacerujących i biegających turyńczyków, co dowodzi, że jest to popularne miejsce spędzania wolnego czasu. Warto do nich dołączyć i zrobić sobie spacer podziwiając rzekę i znajdującą się po jej drugiej stronie część miasta.

5. Przechadzka reprezentacyjnymi ulicami miasta: Via Giuseppe Garibaldi, Via Roma, Via Po, Via Vittorio Emanuele II

Spacerując każdą z tych ulic, możemy podziwiać znajdujące się przy nich eleganckie budynki, kościoły, muzea. Znajdziemy tam także liczne restauracje, kawiarnie, mniej lub bardziej luksusowe marki – jednym słowem to, co w każdym większym europejskim mieście. Jednak warto zboczyć z utartych szlaków i zajrzeć również w te boczne uliczki, którym też nie można odmówić uroku i klimatu.

6. Basilica di Maria Ausiliatrice

Piękny kościół, który oprócz niesamowitych wnętrz skrywa w sobie także kilka tysięcy relikwii świętych. Zdecydowanie warto wejść do środka i zatrzymać się w tym miejscu na chwilę.

7. Wpadnij na kawę do jednej z turyńskich kawiarni: Caffe Al Bicerin i Caffe Torino

Kawiarni w Turynie nie brakuje i każdy mieszkaniec ma swoje ulubione tego typu miejsce. Ja wybrałem dwie chyba najbardziej znane ze wszystkich w całym Turynie – Caffe Al Bicerin i Caffe Torino. Do tych dwóch lokali zaglądają zarówno Włosi, jak i turyści, choć podczas moich odwiedzin byłem jedynym „nietutejszym” zarówno w jednym, jak i drugim miejscu. Oczywiście, na tych dwóch adresach świat kawy w Turynie się nie kończy. W tej kwestii pozostaje jeszcze sporo do odkrycia.

Caffe Al Bicerin to historyczna kawiarnia działająca nieprzerwanie od 1763 roku. Lokal nie jest za duży, ale klimatyczne wnętrza sprawiają, że nie chce się zbyt szybko opuszczać tego miejsca, do którego zaglądały także słynne osobistości. Specjalnością kawiarni jest bicerin – tradycyjny, turyński, pyszny napój będący połączeniem kawy, czekolady i śmietanki. Wymyślono go podobno właśnie tutaj i wciąż przygotowywany jest według oryginalnej receptury. Jeżeli zamówicie bicerin, pamiętajcie, aby nie mieszać zawartości kieliszka – należy pozwolić, aby poszczególne składniki o rożnej temperaturze, konsystencji i smaku trafiły w tej postaci razem na nasze podniebienie.

Caffe Torino to druga kawiarnia, która wpisała się w historię Turynu. Znajduje się na Piazza San Carlo w ścisłym centrum i działa od 1903 roku. Eleganckie wnętrza również zachęcają do spędzenia tutaj przynajmniej kilku chwil, choć jeżeli pogoda dopisuje, warto usiąść przy stoliku na zewnątrz z widokiem na Piazza San Carlo. Znane nazwiska też od czasu do czasu tu zaglądają, choć na co dzień spotkamy w większości miejscowych. Poza kawą, w Caffe Torino podają również niezłe drinki i koktajle. Ceny może nie należą do najniższych, ale raz na pewno warto wpaść.

8. Zrób zakupy na targu Mercato di Porta Palazzo

O tym, gdzie zrobić zakupy w Turynie napiszę jeszcze oddzielnie, ale spacerując po mieście warto zajrzeć na to największe lokalne targowisko. Tak naprawdę, to warto rozpocząć dzień właśnie od wizyty na targu, gdyż od rana mamy największy wybór świeżych produktów. Najlepiej więc zrobić zakupy, a następnie udać się na dalsze zwiedzanie miasta. A wybór tego, co możemy tu kupić jest naprawdę spory. Mercato di Porta Palazzo to przestrzeń znajdująca się na Piazza della Repubblica i dzieli się na część otwartą – na świeżym powietrzu, jak i część znajdującą się w hali targowej. Możemy wybierać tu spośród świeżych warzyw, owoców, ziół, serów, ryb, mięs, salumi, pieczywa, makaronów i wielu innych produktów. Ponadto odzież, sprzęty gospodarstwa domowego, a w każdą sobotę pchli targ – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednak wpadnijmy tu przede wszystkim po świeże produkty spożywcze, których wybór na poszczególnych stoiskach jest naprawdę szeroki. Tuż obok działa też koncept gastronomiczny – Il Mercato Centrale Torino, gdzie można coś zjeść w jednej z kilku knajpek.

Turyn ma do zaoferowania jeszcze znacznie więcej atrakcji, którym warto poświęcić nieco czasu. Na pewno godne uwagi jest choćby wspomniane Muzeum Kinematografii, czy Muzeum Egipskie, które swoich murach skrywa największą na świecie, zaraz za Kairem, kolekcję poświęconą starożytnemu Egiptowi. Może następnym razem znajdę czas, aby tu zajrzeć.

O samym Turynie, kolejnych ciekawych miejscach, których nie można pominąć w stolicy Piemontu już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *