Enoteki w Turynie, czyli gdzie udać się po wino w stolicy Piemontu

Ostatnio coraz częściej staję przed bardzo trudnymi wyborami. Spotykam na swojej drodze zbyt dużo dobrych win. Dla niektórych to pewnie żaden kłopot, ale jeżeli ktoś orientuje się nieco w temacie to wie, o co chodzi. Trzeba dokonywać selekcji i to wcale niełatwej.

Jak zabrać ze sobą te wszystkie wspaniałe wina, o których u nas można tylko pomarzyć? Nawet jeżeli niektóre z nich pojawiają się na naszym rynku, to ich ceny przyprawiają o ból głowy, więc człowiek najchętniej kupiłby za granicą jak najwięcej. No cóż, trzeba dokonać wyboru, bo walizka nie jest z gumy, a i o nadbagaż wcale nie tak trudno.

Podróże pozwalają nie tylko przywieźć ze sobą wspaniałe wina, ale też tam na miejscu mamy przecież możliwość spróbować ich jak najwięcej. Ostatnio smakowałem i robiłem zakupy m.in. w Turynie, a teraz podrzucam wam listę sprawdzonych enotek, w których to na widok tych wszystkich cudownych butelek można prawie oszaleć ze szczęścia. Nawet ten, kto mniej więcej wie, czego szukać i na co zwrócić uwagę, w Turynie będzie miał problem obfitości.

Turyn to Piemont, a Piemont to nebbiolo, które swoje najwybitniejsze interpretacje ukazuje pod postacią Barolo czy Barbaresco. Te dwa wina to tylko jedna strona medalu. Piemont ma do zaoferowania znacznie więcej, o czym nie trzeba przekonywać miłośników tematu. Bliżej w szczegółach o piemonckich winach będzie innym razem, kiedy to dokładniej pozwiedzam sobie ten wspaniały zakątek Italii. Dzisiaj o turyńskich enotekach, gdzie poza najliczniej reprezentowanymi etykietami z Piemontu, znajdziecie też wina z wszystkich innych zakątków Włoch, a także te spoza granic Italii. Nic tylko robić zakupy 🙂.

1. Enoteka P.I.A.N.A

Tu miałem bardzo po drodze, bo ta enoteka znajduje się ledwie kilka kroków od miejsca, w którym mieszkałem podczas pobytu w Turynie. Nazwa P.I.A.N.A. jest skrótem od Prodotti Internazionali Alcolici e Non Alcolici, co dobrze oddaje asortyment, jaki możemy tu znaleźć. Poza licznymi etykietami z samego Piemontu, nie brak też win z pozostałych włoskich regionów, a także kilku innych winiarskich krajów. Do tego mocne alkohole z całego świata uzupełniają bogatą ofertę enoteki. Podobno w tym miejscu wiele restauracji zaopatruje się w najlepsze wina do swoich kart. W sumie nie ma się czemu dziwić, gdyż wybór jest naprawdę spory i z pewnością możemy tu znaleźć świetne butelki.

Adres: Enoteca P.I.A.N.A. Via Giuseppe Garibaldi 38, Turyn

2. Enoteka Parola

To jeden z najstarszych sklepów z winem w Turynie, którego początki sięgają 1890 roku. W tej enotece położonej blisko stacji Porta Nuova wciąż znajdują się oryginalne meble, a dekorowany sufit pochodzi z 1927 roku. Wybór win całkiem spory, a poza tym też mocne alkohole. Kolejne miejsce, które warto odwiedzić.

Adres: Enoteka Parola, Corso Vittorio Emanuele II 76, Turyn

3. Signorvino

Signorvino to nowoczesny koncept obejmujący sieć sklepów i wine barów w kilkunastu miastach Italii. Wspominałem już o tym miejscu przy okazji podróży do Werony, Bolonii i Mediolanu. W Signorvino znajdziemy jedynie włoskie etykiety zarówno od tych znanych, jak i nieco mniej popularnych producentów. Wybór pozycji z całej Italii bardzo ciekawy. Poza samą enoteką, to także wine bar oraz restauracja, więc w jednym miejscu możemy coś zjeść, napić się wina oraz oczywiście zrobić zakupy.

Adres: Signorvino,  Via Giuseppe Luigi Lagrange 13, Turyn

4. Eataly Lingotto

Sieć delikatesów Eataly zapewne jest dobrze znana wszystkim tym, którzy podróżują po Italii. O samym Eataly Lingotto pisałem więcej tutaj – to miejsce jest wyjątkowe spośród wszystkich sklepów tej sieci. Niezwykła jest też tutejsza enoteka, która robi duże wrażenie i każdy powinien do niej zajrzeć. Można tu spędzić naprawdę sporo czasu przeglądając etykiety, a tych piemonckich jest oczywiście najwięcej. To prawdziwa świątynia wina, w której absolutny laik raczej się nie odnajdzie. Są tu wina ze wszystkich zakątków Włoch plus kilka ważnych etykiet m.in. z Francji, Niemiec. Jeśli kochacie wino, zarezerwujcie sobie około godziny na nieśpieszne rozeznanie się w tej enotece.

Adres: Eataly Lingotto, Via Nizza 230, Turyn

5. Eataly Lagrange

W Turynie poza Eataly Lingotto mamy też drugie delikatesy tej sieci – Eataly Lagrange, które znajdują się w ścisłym centrum miasta. Są zdecydowanie bardziej kompaktowe w porównaniu z Lingotto, co dotyczy również samej enoteki. Jednak i tutaj wybór win jest naprawdę duży i bez problemu znajdziemy godne uwagi butelki. Sam też zrobiłem w tym miejscu niewielkie zakupy.

Adres: Eataly Lagrange, Via Giuseppe Luigi Lagrange 3, Turyn

Jeżeli macie w Turynie nieco więcej czasu, zajrzyjcie też do Enoteki Rizzollo i Enoteki Vin di Vino. Ja wpadnę tam przy najbliższej okazji, bo podobno warto.

2 odpowiedzi do “Enoteki w Turynie, czyli gdzie udać się po wino w stolicy Piemontu”

  1. Hello,
    zapytam tylko tak – gdzie jeste najelpszy wybór? , gdzie są najlepsze ceny? gdzie jest najbardziej kompetnetna obsługa? gdzie wysyłąją pocztą lotniczą i po ile? byłem w Turynie nie raz ale krótko, przejazdem. Dlatego następnym razem chciałbym pojsc do jednego miejsca na zakupy. W tekście nie mam żadnej Twojej opinii na te dala mnie istotne tematy.
    pozdro!
    W

    1. Największy i najlepszy wybór moim zdaniem to enoteka w Eataly Lingotto i Enoteka Piana – ceny również ok jak dla mnie. Co do wysyłki do Polski, to się nie orientowałem, gdyż byłem własnym samochodem więc sporo win przywiozłem ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *