Dario Princic Jakot 2015

Wina pomarańczowe w ostatnim czasie przeżywają swoją drugą młodość. Choć swoimi korzeniami sięgają daleko wstecz, to odkryte zostały na nowo i winny świat obecnie przeżywa swoistą fascynację orange wines. Można powiedzieć, że wina te są dziś bardzo modne, wywołują sporo emocji, więc nie wypada ich nie znać, a przynajmniej warto spróbować je bliżej poznać.

Niewtajemniczonym wyjaśniam, iż wino pomarańczowe nie ma nic wspólnego z pomarańczami i tym bardziej z nich nie powstaje. Przeciętny winopijca zna wino czerwone, białe, widział i może pił gdzieś różowe, a i to musujące też się pewnie trafiło. Ale pomarańczowe? O co tu chodzi?

Wina pomarańczowe to wina białe, powstają z białych odmian, ale są winifikowane jak czerwone poprzez długą macerację moszczu winogronowego w kontakcie ze skórkami. Dzięki temu posiadają taniny, polifenole, bardziej wyrazistą od win białych teksturę i nasyconą, herbacianą, pomarańczowo-bursztynową barwę ( stąd też ich nazwa ). Nierzadko fermentują i dojrzewają w amforach na osadzie drożdżowym. Produkcja win pomarańczowych to bardzo naturalny proces, bowiem nie używa się tutaj siarki i innych środków stabilizujących ( lub siarkuje się je w minimalnym stopniu ), nie dodaje się też specjalnie wyselekcjonowanych drożdży. Wina takie z reguły nie są również filtrowane ani klarowane, więc mogą być nieco mętne. Orange wines powstają z zasady przy pewnym dostępie tlenu, co następnie m.in. wpływa na intensywne aromaty w kieliszku. Wina te wpisują się w tak popularny dziś nurt win naturalnych, a wiele z nich to pozycje wychodzące od winiarzy, którzy są wierni zasadom winiarstwa organicznego.

Wina pomarańczowe nie są odkryciem czasów współczesnych, lecz jak wspomniałem, produkowane już były, jak podają rożne źródła, prawdopodobnie nawet 3000-5000 lat p.n.e. Ojczyzną tych win jest Gruzja, gdzie od dawna wytwarano tego typu wina fermentujące i dojrzewające w glinianych amforach zwanych qvevri, które to zakopywano w ziemi. Dziś wielu producentów również używa tego typu amfor, ale orange wines fermentują i dojrzewają też w stali, zbiornikach cementowych, czy drewnianych beczkach. Sama maceracja może trwać nawet kilka miesięcy. Uzyskanie dobrej jakości wina pomarańczowego nie jest wcale tak prostą sprawą – wymaga to od winiarza odpowiedniego doświadczenia, staranności i znajomości wielu procesów. Jeżeli jednak nad wszystkim czuwa odpowiednia osoba, to rezultaty są naprawdę interesujące.

Wina pomarańczowe powstają obecnie w wielu miejscach-regionach takich jak np. Gruzja, Friuli, Emilia-Romania, Słownia, Chorwacja, Morawy, Austria, Sycylia. Każdy, kto nieco interesuje się tematem słyszał o takich nazwiskach i markach jak Gravner, Radikon, Princic, Cornelissen, Bressan, La Stoppa, których to orange wines cieszą się powszechnym uznaniem. Jednak takich win wartych odkrycia jest znacznie więcej i ich świat nie ogranicza się jedynie do kilku szerzej znanych wytwórców. Jednak trzeba przyznać, że słynni winiarze chociażby z Friuli ( Gravner, Radikon, Princic ) tworzą naprawdę wyjątkowe pomarańczowe dzieła. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego rodzaju win, warto rozpocząć przygodę z nimi, aby wyrobić sobie na ich temat własne zdanie. Niektórzy kochają te wina miłością absolutną, inni ich nie trawią – każdy musi poznać je osobiście.

Tyle krótkim tytułem wstępu i wyjaśnienia. Bardziej zainteresowani tym tematem bez problemu znajdą większą dawkę informacji, gdyż o orange wines napisano całkiem sporo, a sama materia jest niezwykle ciekawa.

O winach pomarańczowych wspominam nie bez powodu. Ostatnio w ręce wpadła mi ( celowo i w pełni świadomie ) butelka takiego wina i to butelka od cenionego wytwórcy tychże win. Mowa o Dario Princicu i jego etykiecie Jakot rocznik 2015.

Dario Princic to producent z Oslavii-Gorycji we włoskim Friuli, tuż przy granicy ze Słowenią. Jego winiarnia działa od 1993 roku. Wcześniej Dario sprzedawał winogrona innym, lokalnym producentom. Od 1988 roku nie używa on w swoich winnicach żadnych chemicznych środków i praktykuje organiczną i częściowo biodynamiczną sztukę winiarską. Z czasem zaczął eksperymentować z dłuższą maceracją gron, co obecnie jest podstawą jego działania. Posiada nieco ponad 10 hektarów winnic, na których ze względu na rodzaj gleby ( glina, piaskowiec ) oraz strome nachylenie, wszystkie prace muszą być wykonywane ręcznie. Jego wina są dowodem na to, że każdy etap ich produkcji jest wykonywany z największą starannością.

Potwierdza to oczywiście etykieta Jakot 2015. Jakot to inaczej Friulano i to właśnie z tej odmiany wino powstało. Grona pochodzą z 60-letnich krzewów. Ich fermentacja jest spontaniczna w otwartych, drewnianych kadziach, a maceracja na skórkach trwa 20-22 dni. Wino dojrzewa w drewnianych beczkach 24-30 miesięcy. Niefiltrowane, z niewielkim lub zerowym dodatkiem siarki. Posiada bursztynowo-pomarańczową szatę. Pachnie lekko przejrzałymi owocami sadu, imbirem, morelą, brzoskwinią, mirabelką, sianem, pomarańczową herbatą, suszonym owocem i skórką owocową oraz pewną ziołową nutą. W ustach żółte jabłko, trochę miodu i herbaty. Delikatna tanina, kwasowość też obecna i całkiem długi finisz. Świetne pomarańczowe wino, jednak taki styl trzeba lubić i powoli się go uczyć.

Wina pomarańczowe potrzebują towarzystwa w postaci jedzenia i nie inaczej jest w tym wypadku. Spróbujmy z dobrze przyprawioną zupą krem – dyniową lub marchewkową. Ponadto, dania z grzybami np. z kurkami, rydzami, potrawy z imbirem, suszonymi owocami ( np. potrawka z białym mięsem z dodatkiem suszonych moreli ), potrawy kuchni marokańskiej z dodatkiem szafranu ( np. mięsny lub warzywny tadżin ), curry, tofu duszone z warzywami, imbirem i sosem sojowym, dania karmelizowaną cebulą. Warto spróbować też z sushi.

Jeżeli lubicie styl, jaki prezentują wina pomarańczowe, a do tej pory nie próbowaliście win od Dario Princica, to na pewno warto je bliżej poznać. A jeżeli znacie kogoś, kto jest wielkim fanem orange wines, to gwarantuję, że ucieszy się z takiego prezentu.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *