Osteria del Boccondivino

Cheese Bra, o którym pisałem tutaj, to świetna okazja do spróbowania niezliczonej ilości serów z całego świata, ale też możliwość zasmakowania w doskonałej piemonckiej kuchni. Ci, którzy piemonckie smaki dobrze znają, wracają do nich z niemałą przyjemnością. Z kolei ci, którzy dopiero je poznają, szybko się w nich zakochują.

Małe, piemonckie Bra, co dwa lata zamienia się w światową stolicę sera za sprawą wspomnianego festiwalu. To także kolebka Slow Foodu, więc jedzenie ( prawdziwe i jak najlepszej jakości ) nabiera w tym miejscu wyjątkowego znaczenia. Gdzie jak nie tutaj próbować piemonckich przysmaków w ich autentycznej wersji? W tym regionie karmią dobrze, a w Bra nie jest inaczej, jeżeli oczywiście wiemy, gdzie zjeść.

Osteria del Boccondivino z pewnością do takich miejsc się zalicza. Restauracja mieści się w centrum Bra, przy jednej z uroczych uliczek, gdzie znajduje się również główna siedziba włoskiego Slow Foodu. Lokal oznaczony jest slowfoodowym ślimakiem, gdyż Osteria wierna jest właśnie takiej filozofii jedzenia. Produkty, z których gotuje się tutaj są najwyższej jakości, pozyskiwane od lokalnych, regionalnych wytwórców. W tym miejscu chodzi o autentyczny smak i jakość surowca.

Nie muszę chyba dodawać, że lokal taki jak ten, cieszy się niemałą popularnością, a w czasie festiwalu o stolik tym bardziej nie jest łatwo. Dlatego wcześniej polecam go zarezerwować, jeśli chcemy być spokojniejsi o naszą kolację. Wybierać możemy spośród miejsc na przyjemnym, niewielkim dziedzińcu lub pośród stolików wewnątrz na pierwszym piętrze. W Osterii byłem dwa razy – raz jadłem na zewnątrz, drugi raz już w środku.

Karta dań w Osterii nie jest obszerna, co w takich miejscach nie jest niczym nadzwyczajnym. Tutaj liczy się produkt, którego czysty smak chce się wydobyć w możliwie najmniej skomplikowany sposób. Serwowane potrawy i wina nawiązują przede wszystkim do tradycji regionu, w którym się znajdujemy. Królują więc piemonckie smaki.

Podczas moich dwóch wizyt w Osterii zamówiłem przystawkę pod postacią lardo, salsicci di Bra oraz tatara cielęcego, tajarin z sosem z salsicci di Bra oraz królika carmagnola w białym winie Roero Arneis. Do tego kieliszek Barolo Serralunga d’Alba od Massolino oraz piemoncki digestif – Barolo Chinato ( Barolo aromatyzowane różnymi ziołami i przyprawami ), które zastąpiło mi deser 🙂.

Żadnym wielkim mięsożercą absolutnie nie jestem, ale gdy w karcie widzę takie rzeczy jak włoskie lardo, czy miejscową salsiccię di Bra, to po prostu muszę je zamówić. Kto próbował, ten wie, o czym mówię. Lardo to dojrzewająca słoninka, cieniutko pokrojona, że aż rozpływa się w ustach ukazując pełnię swojego smaku. Salsiccia di Bra to lokalna kiełbaska wytwarzana tylko w Bra i najbliższej okolicy. Wspominałem o niej już we wpisie o samym Cheese Bra. Powstaje z cielęciny z dodatkiem wieprzowiny i przypraw. Jest jedyna w swoim rodzaju, delikatna i najczęściej jada się ją na surowo. Przystawkę dopełnił równie delikatny tatar cielęcy podany bez żadnych dodatków. Zapamiętajmy ważną rzecz: zdecydowanie lepiej jest sięgać po mięso rzadziej, ale za to jak najlepszej jakości – wtedy jego smak broni się sam.

Tajarin, czyli makaron ( z 40 żółtek ) z sosem z salsicci di Bra oraz królik carmagnola ( hodowany wyłącznie w Piemoncie ) również nie zawiodły. Każde danie przyrządzone w jak najprostszy sposób, bez zbędnego przekombinowania oddając charakter miejscowej kuchni. Nie muszę chyba dodawać, że Barolo oraz Barolo Chinato dopełniły pysznego dzieła.

Osteria del Boccondivino to miejsce godne polecenia w 100%, jeśli cenisz prostą, autentyczną, świadomą kuchnię. Jedzenie doceni tutaj każdy, bo broni się ono same swoim smakiem i jakością. Do tego fajna, luźna, przyjazna atmosfera sprawiają, że za takimi miejscami się po prostu tęskni. Aż chciałoby się przenieść coś takiego na nasze podwórko. Wkrótce napiszę o jeszcze jednym lokalu godnym polecenia w samym Bra. Bo przecież w czasie festiwalu nie samym serem człowiek żyje 😉.

Adres: Osteria del Boccondivino, Via Mendicità 14, Bra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *