Cudowne piemonckie miasteczka cz. II: Castiglione Falletto i Grinzane Cavour

Castiglione Falletto i Grinzane Cavour to kolejne po La Morra, Serralunga d’Alba i Guarene ( patrz tutaj ) przepiękne mieścinki na mapie Langhe. Niezwykle malowniczo położone pośród winnych wzgórz i pagórków są oazą spokoju, w których czas spędza się z ogromną przyjemnością.

Są to miejsca po trosze niczym jak z bajki. Kilka wąskich uliczek, zamek górujący nad wszystkim wokoło, cudowne winnice z każdej strony, piękne widoki. Tu naprawdę można odpocząć w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeżeli dodamy do tego doskonałe wina i świetną miejscową kuchnię, to mamy kawałek włoskiego raju.

1. Castiglione Falletto

Urocze Castiglione Falletto ( to także gmina o tej samej nazwie ) doskonale wpisuje się w tutejszy krajobraz. Początki miasteczka sięgają jeszcze czasów rzymskich, a jego rozwój następował w czasach średniowiecza i późniejszych. Tutaj również swoje wpływy zaznaczyła potężna rodzina Falletti, czego można domyślić się już po samej nazwie. Podobnie jak w przypadku miejsc opisywanych we wcześniejszym wpisie, ma się wrażenie, że niewiele się tu zmieniło od tamtych czasów.

Zamek

Zamek w Castiglione Falletto to zdecydowanie centralny i najbardziej wyróżniający się punkt miasta. Twierdza zbudowana w XIII wieku przez Bertoldo Falletti, choć początki budowli datuje się dużo wcześniej ( ród Falletti był właścicielem zamku aż do końca XVII wieku ). Przez kolejne lata zamek przechodził w ręce kolejnych rodzin ( m.in. Scagnello i Vasallo ). Podobnie jak inne tego typu budowle w okolicy, zamek dumnie spogląda na miejscowe winnice ciągnące się po horyzont.

Cantina Comunale di Castiglione Falletto

Tuż obok zamku trzeba koniecznie zajrzeć do enoteki Cantina Comunale di Castiglione Falletto, w której działa również restauracja. Doskonałe miejsce ze świetnymi winami, pięknym tarasem widokowym, gdzie z przyjemnością wypijesz kieliszek wina, filiżankę dobrej kawy lub posmakujesz pysznej kuchni, która w tutejszym wykonaniu jest podobno rzeczywiście wyborna. Sam nie miałem okazji tutaj zjeść, gdyż czas nieco mnie naglił, ale z różnych i sprawdzonych źródeł wiem, że zdecydowanie warto wpisać ten adres w swój plan podróży i wygospodarować chwilę na posiłek. Podobnie jak na zakupy w samej enotece. To kolejne miejsce, którego szybko nie chce się opuszczać.

Poza tym, udajcie się na krótki spacer po samym miasteczku, gdyż jest ono naprawdę urocze i klimatyczne z piękną panoramą okolicznych wzgórz. Warto nacieszyć oczy.

2. Grinzane Cavour

Opuszczając Castiglione Falletto, w kilka minut możemy znaleźć się w Grinzane Cavour. Kolejna mieścinka na mapie Langhe położona pośród winnic z majestatycznym zamkiem będącym główną jej atrakcją. Spokój, cisza, zero tłumów plus kolejna porcja pięknych widoków.

1. Castello di Grinzane Cavour

Zamek to centralny punkt miasta. Z jego dziedzińca roztaczają się sielskie obrazki na okoliczne wzgórza i pagórki. Początki tej budowli sięgają XII wieku, podczas gdy jego główna część powstała w wieku XV. Najpierw twierdza była w rękach Bonifacio del Vasto, by w kolejnych latach zmieniać swoich właścicieli. W XIX stuleciu był w posiadaniu rodziny Benso di Cavour. Od 1830 roku rezydował tu Camillo Cavour – ważna postać w kwestii zjednoczenia Włoch. On także odnowił zamek i m.in. przyczynił się do polepszenia uprawy winorośli w okolicy. W samym castello obecnie znajduje się muzeum, enoteka oraz restauracja w stylu fine dining.

2. Enoteca Regionale Cavour

Zlokalizowana w murach Castello di Grinzane Cavour enoteka, pozwala na uzupełnienie swoich winnych zapasów z Piemontu. Założona w 1967 roku oferuje bardzo dobrą selekcję lokalnych win, grapp i miejscowych produktów ( orzechów, nugatów, miodów, octów, makaronów, grzybów itp. ).

Po zakupach czas jeszcze na krótki spacer i rzut oka na piękną okolicę.

Castiglione Falletto i Grinzane Cavour pozostawiły po sobie niezwykle miłe wspomnienia. Choć nie spędziłem tutaj dużo czasu i mały niedosyt pozostał, to i tak dało się poczuć absolutnie cudowny klimat tych miejsc. Ale to jeszcze nie koniec podróży po Piemoncie – ciąg dalszy już niebawem.

2 odpowiedzi do “Cudowne piemonckie miasteczka cz. II: Castiglione Falletto i Grinzane Cavour”

  1. Szalenie zazdroszczę tej wyprawy. Mam nadzieję, że też niebawem będę mógł odwiedzić Piemont.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *