Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the instagram-feed domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/winozesm/domains/winozesmakiem.net.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Čarga – magicznej Goriška Brda ciąg dalszy – Wino ze Smakiem

Čarga – magicznej Goriška Brda ciąg dalszy

,,Wino to poezja napisana przez naturę i człowieka. Czasami rymy są proste, bezpośrednie i jednosylabowe, innym razem złożone, jak życie. Czasem pojawiają się same, innym razem to my ich szukamy, tropimy i polujemy. Na najlepsze trzeba ciężko pracować. Pracą i sercem. Strome winnice pomagają wykuwać najpiękniejsze wersety i produkować najlepsze wina. Odbija się w nich obraz raju i rozbrzmiewa głos aniołów. To wina, które są naszą dumą i Państwa przyjemnością”.

Pozwoliłem sobie przytoczyć słowa producenta Čarga z Goriška Brda, które dość trafnie oddają to, czym jest wino. To w istocie czysta poezja będąca efektem współpracy natury i ludzkich rąk, to odzwierciedlenie miejsca swego pochodzenia, historia i pewna opowieść zamknięta w każdej butelce. Czasem ta poezja nie jest najwyższych lotów, ale w wielu wypadkach to dzieło wybitne w każdym calu, wielowymiarowe, takie, od którego nie można się oderwać, i które niesie ze sobą pewne przesłanie. Wtedy wino ,,czyta się” z przyjemnością, choć nierzadko wymaga ono intelektualnego wysiłku, znajomości kontekstu. Kontekst to słowo klucz, bo dobre wino do jego zrozumienia wymaga właśnie pewnego kontekstu: miejsca, historii, tradycji, filozofii winiarza. Wtedy wszystko łatwiej zrozumieć i w pełni docenić.

Goriška Brda też zrozumiesz wtedy, kiedy osobiście tutaj przyjedziesz i spróbujesz lokalnych win. Zachwycam się tym małym regionem nie pierwszy raz, ale mam ku temu powody. Jej magii i piękna trzeba doświadczyć na własnej skórze, a wtedy naprawdę się w niej zakochasz. Spróbuj też jakościowych win stąd pochodzących, a wtedy przyznasz mi rację, że Słowenia pod tym względem nie ma się czego wstydzić w porównaniu z bardziej sławnymi winiarsko krajami.

Kolejnymi znakomitymi winami z Brda są te od Čarga. To rodzinne gospodarstwo z Pristavo, które uprawia 15 ha winnic. Członkowie rodziny sami dbają o rozwój winiarni, dzięki czemu dokładnie czuwają nad całym procesem produkcji. Samodzielnie prowadzą również sprzedaż swoich wina i to zarówno w kraju, jak i za granicą. Najstarsza wzmianka o gospodarstwie pochodzi z 1767 roku, kiedy rolnik Chiorgo zbudował dla mieszkańców Čarga przystań między dolinami Kožbanjšček i Belski potok. Wiedza i miłość do ziemi przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie każde pokolenie chciało zrobić krok naprzód, dlatego w latach 90. Edbin i Dušan Erzetič sponsorowali całkowite przekształcenie gospodarstwa w uprawę winorośli i winiarstwo oraz stworzyli markę, która jest hołdem dla wszystkich pokoleń z Pristavo: Čarga 1767. obecnie winiarnią kieruje Martin Erzetič, który dwa lata z rzędu został wybrany Młodym Winiarzem Roku” w Słowenii.

źródło: carga.si
źródło: carga.si

Winnice Čarga znajdują się w wybranych miejscach, gdzie marglowa gleba i śródziemnomorskie słońce z wpływami alpejskimi tworzą najlepsze warunki dla rozwoju winorośli. Dla każdej odmiany rodzina stara się znaleźć najbardziej odpowiednie miejsce i odpowiedni czas zbioru. Wydajność z hektara jest wyjątkowo niska, co przemawia na korzyść wysokiej jakości wina, Winogrona wszystkich białych odmian są poddawane krótkiej maceracji, aby uzyskać doskonałą pełnię, konsystencję oraz bardziej intensywny i trwały smak. Wina ze starszych winnic oraz wszystkie wina czerwone są przechowywane i leżakowane w 225-litrowych beczkach z dębu francuskiego i słoweńskiego oraz w dużych 20-hektolitrowych drewnianych beczkach.

Dzięki samemu producentowi, mam okazję spróbować sześciu win z jego portfolio.

Na początek Čarga Donna Regina Brut Rose 2018. Powstaje metodą tradycyjną z win bazowych z odmian pinot noir i pinot gris z winnic Pec i Njiva. Dojrzewanie w butelce trwało 24 miesiące. W kieliszku mamy kuszącą woń truskawki, maliny, ale też cytrusy, grejpfrut, zapach biszkoptu i chlebowej skórki. Bardzo eleganckie, zrównoważone, świeże i niezwykle apeetyczne.

Pasuje na aperitif, ale też do mięsa kraba, skorupiaków, krewetek, łososia, rozmaitych przekąsek, carpaccio z tuńczyka.

Čarga Donna Regina Extra Brut 2019 to również metoda tradycyjna, a cuvée powstało z odmian rebula, chardonnay i pinot bianco dojrzewających w winnicach doliny potoku Kožbanjščka. Dojrzewanie w butelkach trwa 36 miesięcy. Wino częstuje nas cytrusem, dojrzałym białym owocem, kwiatami, są też piekarnicze nuty, chleb, mineralność. Zwiewność, miękkość, kwasowość, elegancja – wszystko jest na swoim miejscu.

Na aperitif lub do ryby, owoców morza, drobiu, kremowych sosów.

Čarga Jakot 2021 to wino odmiany jakot znanej szerzej jako friulano. Grona pochodzą z trzech lokalizacji: Pongrat, Draga i Muharjevo, a część owoców pochodzi z późnego zbioru. Wino fermentuje w zbiornikach ze stali nierdzewnej i betonu, niewielka część również w barriques. Dojrzewanie na osadzie przez co najmniej 6 miesięcy. Odnajdziemy tu owoce egzotyczne, mango, ananasa, brzoskwinię, melona, banana, białe kwiaty, migdały, szczyptę ziół, mineralną żyłkę i całkiem dobrą strukturę. Pyszne wino.

Pasuje do prosciutto, świeżego sera, krewetek, pieczonych warzyw, ryby, kurczaka, kuchni azjatyckiej.

Čarga Sauvignon Blanc 2021 to czysty sauvignon z winnicy Muharjevo. Fermentacja odbywa się w betonowych kadziach i w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Po fermentacji wino dojrzewa na osadzie. Ten sauvignon częstuje nas nutami białych owoców, cytrusem, agrestem, trawą, zapachem siana. Niezwykle przyjemne, odpowiednio kwasowe, świeże i stworzone na letnie dni.

Do szparagów, frittaty z ziołami, warzywnych dań, owoców morza, makaronu z pomidorami.

Čarga Malvazija 2021, której grona pochodzą z siedlisk Pongrat i Poje, częściowo fermentuje i dojrzewa w dębowych barriques ( dojrzewanie co najmniej 6 miesięcy na osadzie drożdżowym ). W kieliszku gruszki, morele, jabłka, kwiaty, akacja, zioła, tymianek. Na podniebieniu dość krągłe, mineralne, harmonijne.

Do ryb, drobiu, risotto, makaronów.

Čarga Merlot 2018 to jedyna czerwień w tym zestawieniu. Międzynarodowa odmiana, która dobrze zakorzeniła się w winnicach Goriška Brda. Grona z winnic Pongrat i Vrtič. Dłuższa, 21-dniowa maceracja, 12 miesięcy dojrzewania w nowych i używanych francuskich barriques. Dojrzałe ciemne owoce, śliwka, jeżyna, ciemna wiśnia, dym, trochę smoły, sos balsamiczny, drewno, kakao. Usta dość miękkie i gładkie, dojrzała tanina, przyjemna kwasowość i sporo treści. Bardzo udany merlot z Brda.

Sprawdzi się z pieczonym kurczakiem, indykiem, wieprzowiną, jagnięciną, stekiem z tuńczyka, sosem pomidorowym, dojrzalszymi serami.

Čarga to Goriška Brda w bardzo dobrym wydaniu, co tylko potwierdzają wina z portfolio producenta. To pozycje obowiązkowe dla każdego, kto kocha ten niewielki, ale cudowny region.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *