Herdade Aldeia de Cima – Alentejo w świetnym wydaniu

Nie ukrywam, że z wielką przyjemnością powracam do win od Herdade Aldeia de Cima, który to producent reprezentuje wysoką jakość z Alentejo. Etykiety tej marki to naprawdę znakomite butelki godne polecenia, a najlepiej przekonać się o ich wartości samemu. Luisa Amorim i Francisco Rêgo, którzy stoją na czele przedsięwzięcia, wykonują kawał dobrej roboty.

Santana to mała wioska położona w pobliżu starej rzymskiej drogi między Évora i Beja, która graniczy z Vidigueira, wzdłuż południowej granicy regionu Alto Alentejo. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma producent Herdade Aldeia de Cima należący od 1994 roku do rodziny Amorim. Pierwsze wzmianki o tej posiadłości pochodzą z 1758 roku. Obecnie Luisa Amorim i Francisco Rêgo tworzą tu wina ( przy pomocy winemakerów Jorge Alvesa i António Cavalheiro ), które zachowują historię tego miejsca postrzegając Herdade Aldeia de Cima jako projekt życia. Od 2017 żyją tutaj z dwiema córkami i powoli odbudowują duszę lokalnej społeczności. Pracują przede wszystkim z lokalnymi odmianami winorośli, z minimalną interwencją w finalny produkt, mając na celu podkreślenie heterogeniczności i odmiennego charakteru poszczególnych winnic, gleb i odmian winorośli. Winnice zajmują tutaj 20 ha i są położone na wysokości do 380 m n.p.m. Cała posiadłość liczy sobie 3000 ha, a wszystko znajduje się w Serra do Mendro – części najstarszej strefy geomorfologicznej Półwyspu Iberyjskiego. W ramach Herdade Aldeia de Cima wyodrębniono 36 różnych mikroobszarów, co gwarantuje niezwykłą różnorodność terroir.

źródło: aldeiadecima.com

Luisa Amorim, będąca członkiem rodziny Amorim, która kieruje największą firmą na świecie wytwarzającą korek, była od zawsze związana z regionem Alentejo i już w młodości odkryła u siebie pasję do wina. Przy okazji, mogła też zdobyć solidną wiedzę i doświadczenie czerpane z innych winiarni należących do rodziny: Quinta Nova w Douro, Quinta da Taboadella w Dão. Projekt Herdade Aldeia de Cima to wspaniałe dzieło, a wina oddają charakter tutejszego złożonego terroir.

Dwie etykiety – Herdade Aldeia de Cima Reserve Branco i Herdade Aldeia de Cima Reserve Tinto miałem okazję próbować już wcześniej, o czym pisałem tutaj. Teraz mam przed sobą ich nowe roczniki, ale pozwolę im trochę poleżakować w piwnicy. Otwieram natomiast Herdade Aldeia de Cima Garrafeira Branco 2020.

Wino odzwierciedla wyjątkowe bogactwo terroir Serra do Mendro. Garrafeira to bardzo stare portugalskie określenie odnoszące się do win długo dojrzewających, a producenci zwykle używają tego określenia dla swoich specjalnych win. W regionie Alentejo termin „Garrafeira” jest obecnie zarezerwowany dla win wysokiej jakości, z minimalnym okresem dojrzewania wynoszącym 12 miesięcy w przypadku win białych, w tym co najmniej sześć miesięcy w butelce oraz, w przypadku win czerwonych, dojrzewających przez co najmniej 30 miesięcy, w tym minimum 12 miesięcy w butelce. Powyższa etykieta to kompozycja antão vaz, arinto, i alvarinho. Wino fermentuje w kadziach z dębu francuskiego, 9 miesięcy dojrzewania w drewnianych kadziach i kolejne 10 miesięcy w butelce. Piękna, bogata biel, która częstuje nas kremowym cytrusem, brzoskwinią, dojrzałymi owocami sadu, ananasem, plastrem miodu, zapachem masła, jogurtu, mokrym kamieniem, dymem, beczkowym tłem. Kremowa tekstura, koncentracja owocu, solidna budowa, elegancja i spinająca całość kwasowość. Jedno z tych białych win z Alentejo, które warto zapamiętać.

Sprawdzi się z bogatszymi daniami rybnymi, potrawami z owoców morza, kurczakiem, polędwiczką wieprzową, cielęciną, rybną zapiekanką, kremowymi i maślanymi sosami.

Wina otrzymałem od producenta, a etykiety Herdade Aldeia de Cima są dostępne w Portugal Vineyards

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: