Frappe, czyli kawa na lato

Frappe to dla mnie nieodłączny element leniwego, letniego dnia. Kiedy słupki termometrów idą w górę, z wielką przyjemnością sięgam po mrożoną kawę. Jednak nie mam tu na myśli kawy kupionej gdzieś na mieście. Najlepsze frappe zrobicie sami w domu. Przygotujcie je samodzielnie, a już nigdy nie wrócicie do tego z kawiarni czy sklepu.

Przepis jest banalnie prosty i szybki. Potrzebujemy jedynie wysokoobrotowego blendera, który przygotuje nam idealne frappe z pianką. Przyrządzając mrożoną kawę samemu, możemy eksperymentować z jej smakiem czyniąc ją mocniejszą lub słabszą, słodszą lub nie, z dodatkami w postaci np. kawowego likieru. Możliwości jest mnóstwo i każdy wie, co mu najlepiej leży. Ważne jest, aby użyć dobrej kawy. Żadne rozpuszczalne dziwactwa nie wchodzą tutaj w grę ( to nawet trudno nazwać kawą ). Przygotujmy porządne espresso lub zaparzmy świeżo zmieloną kawę dowolną metodą, a nasze frappe tylko na tym zyska.

Składniki ( 4 porcje ):

500ml espresso lub kawy zaparzonej inną metodą, ostudzonej

200ml zimnego mleka

1 szklanka kostek lodu

2 łyżki cukru trzcinowego/kokosowego lub więcej do smaku

opcjonalnie: kawowe kostki lodu ( zaparzoną kawę wlewamy do foremki do kostek lodu i zamrażamy )

Przygotowanie: Do blendera wlewamy kawę, mleko, dodajemy kostki lodu i cukier. Początkowo blendujemy na niskich obrotach, by po chwili zwiększyć moc i blendować całość na dużej mocy przez 20-30 sekund.

Gotowe frappe przelewamy do szklanek i opcjonalnie dorzucamy kawowe kostki lodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: