Najlepsze wina na lato – krótki przewodnik dla początkujących

Nadchodzi lato, a w zasadzie można powiedzieć, że już do nas przyszło. Wreszcie. To zdecydowanie moja ulubiona pora roku. Ciepłe dni, długie wieczory, podróże bliższe i dalsze… Ale do rzeczy, bo nie o tym dzisiaj. Lato to idealny czas, aby cieszyć się lekkimi, orzeźwiającymi winami, które doskonale komponują się z wakacyjną pogodą i relaksem na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy odpoczywasz w domu, czy za granicą, w ogrodzie bądź przy basenie, może organizujesz grilla lub przygotowujesz piknik – odpowiednie wino może wzbogacić twoje doświadczenie i nadać letnim chwilom cudownego wymiaru. Mam dla ciebie krótki przewodnik, który pomoże ci wybrać najlepsze wina na lato, aby cieszyć się nimi bez zbędnego zamieszania.

Czytaj dalej „Najlepsze wina na lato – krótki przewodnik dla początkujących”

Wina z Krety, czyli o jednym z największych skarbów tej wyspy

Kreta ma do zaoferowania wiele i to w każdej dziedzinie. Od lat wyspa ta cieszy się niesłabnącą popularnością masowej turystyki, ale też indywidualnych, prawdziwych podróżników. Ci, którzy czas na Krecie spędzają jedynie w resortach typu „all inclusive” nie opuszczając ich zbytnio, nie wiedzą, co tracą. Kreta, mimo sporej ilości odwiedzających, zachowuje swoją autentyczność i prawdziwy charakter. Trzeba tylko zapomnieć o typowych kurortach i zwiedzać ją na własną rękę. Wtedy każdy dostrzeże, że jedna podróż na tą wyspę, to zdecydowanie za mało.

Czytaj dalej „Wina z Krety, czyli o jednym z największych skarbów tej wyspy”

Prosecco – najbardziej popularne bąbelki, o których warto wiedzieć nieco więcej

Prosecco w ostatnim czasie bije rekordy popularności, jeżeli chodzi o jego spożycie, a letnią porą jest zdecydowanie jednym z najczęściej kupowanych trunków. Przyjemne musowanie, niski alkohol, nierzadko wyczuwalna leciutka słodycz, niewygórowana cena – wszystko to ma wielu swoich entuzjastów.

Czytaj dalej „Prosecco – najbardziej popularne bąbelki, o których warto wiedzieć nieco więcej”

Porto – wszystko, co chciałbyś i powinieneś wiedzieć o tym wspaniałym winie

Nie ma drugiego wina, które bardziej kojarzyłoby się z Portugalią niż porto. Choć sytuacja wyraźnie się zmieniła i portugalskie winiarstwo ma do zaoferowania znacznie więcej niż ten wzmacniany trunek, to nadal porto jako pierwsze ciśnie się na usta, gdy myślimy o winach z tego kraju.

Czytaj dalej „Porto – wszystko, co chciałbyś i powinieneś wiedzieć o tym wspaniałym winie”

Wina Kalabrii

Nieodkryta jeszcze przez masową turystykę Kalabria, pozostaje również mało znana w kwestii swoich win. Choć te miejscowe cenione były już w starożytności ( niektórzy twierdzą, że wino Cremissa, które otrzymywali zwycięzcy antycznych igrzysk, wytwarzano z takich samych odmian jak dzisiejsze Ciro ), to obecnie kalabryjskie wina nie cieszą się zbyt dużą popularnością. A szkoda, bo uważam, że warto się nimi zainteresować z uwagi choćby na to, iż reprezentują świetną relację jakości do ceny w porównaniu z winami z innych regionów Italii.

Czytaj dalej „Wina Kalabrii”

Napowietrzenie i dekantacja – kiedy i po co

Wiemy już jak przechowywać wino ( tutaj ) i w jakiej temperaturze je podawać ( tutaj ). Teraz przyszedł czas  na kilka słów o napowietrzeniu i dekantacji samego wina. Te dwa terminy często są używane zamiennie, jednak w rzeczywistości oznaczają coś innego. Aby w pełni cieszyć się wszystkimi walorami wina warto dowiedzieć się nieco więcej w tej kwestii, gdyż stanowi to  istotny element właściwego serwowania wina. Czytaj dalej „Napowietrzenie i dekantacja – kiedy i po co”

Temperatura podawania wina

Po wskazówkach dotyczących przechowywania wina ( tutaj ), przyszedł czas na kolejne zagadnienie w ramach cyklu Wino od Podstaw. Dzisiaj pokrótce zajmę się kwestią dotyczącą temperatury podawania wina. Wbrew pozorom temperatura serwowania wina jest niezmiernie istotna, aby w pełni docenić walory danego wina. Nie jest też prawdą, co nie raz zdarzyło mi się słyszeć, że każde wino musi być schłodzone. Postaram się to wyjaśnić w tym wpisie. Zapraszam więc do lektury. Czytaj dalej „Temperatura podawania wina”

Kiedy to pić, czyli trochę o przechowywaniu wina

Wino, podobnie jak wiele pięknych doświadczeń w życiu, wymaga czasu i doświadczenia, by wydobyć z niego pełnię przyjemności i sensu”. – Douglas Preston

Powyższe słowa to w dużej części prawda. Czas i doświadczenie ( a tak naprawdę to głownie doświadczenie ) jest niezbędne, aby w pełni docenić wartość wielu win. Bez przejścia przez pewne poziomy, szczeble degustacji, nie zrozumiemy tego, co pewne wina mają nam do zaoferowania. Nie można od razu rzucać się na wielkie wina tego świata i od nich rozpoczynać swoją przygodę w tej dziedzinie. Pierwsze kroki, tak jak każdym temacie trzeba stawiać stopniowo. Czytaj dalej „Kiedy to pić, czyli trochę o przechowywaniu wina”