Szparagi i wino – instrukcja obsługi

Już za chwilę sezon na szparagi powoli zacznie się rozkręcać, więc niektórzy ( do których i ja się zaliczam ) z pewnością będą po nie teraz sięgali częściej w swojej kuchni. Znam jednak takich, którzy na widok szparagów kręcą nosem i nie chcą o nich słyszeć. Trudno mi zrozumieć taką postawę, gdyż szparagi to niezwykle wszechstronny produkt. Są nie tylko smaczne, ale też pełne wartości odżywczych, lekkostrawne, niskokaloryczne oraz dają sporo możliwości dla kulinarnych eksperymentów.

Czytaj dalej „Szparagi i wino – instrukcja obsługi”

Wina pomarańczowe – z czym to się je ?

O winach pomarańczowych napisano ostatnio całkiem sporo, gdyż moda na nie trwa teraz w najlepsze. Orange wines odkryte na nowo przeżywają obecnie swoje pięć minut. Coraz chętniej sięgają po tego typu wina nie tylko sommelierzy, ale i spora grupa bardziej świadomych konsumentów. Skoro tak się dzieje, to warto zastanowić się nad tym, z czym można wina pomarańczowe zestawić w kuchni?

Czytaj dalej „Wina pomarańczowe – z czym to się je ?”

Wina do świątecznych słodkości

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, co widać na każdym kroku za sprawą różnych reklam, kampanii świątecznych, które bombardują nas ze wszystkich możliwych  stron. Człowiek idzie na zakupy do sklepu, centrum handlowego, a tam już na początku grudnia ( a nawet pod koniec listopada ) wszystko przybiera świąteczne barwy. Mikołaje, renifery, aniołki, choinki itp. itd. Koszmar. Nie na widzę kreowania zbyt wcześnie w taki sztuczny sposób świątecznej atmosfery, co niestety powtarza się co roku. Czytaj dalej „Wina do świątecznych słodkości”

Wino i ryby

Tym razem krótko, ale praktycznie na temat tego, czego warto napić się do ryby. O łączeniu wina z owocami morza pisałem wcześniej tutaj. Czas więc wspomnieć nieco  o zestawianiu wina z różnymi rybami i pokazać, że również czerwone wina z powodzeniem możemy podawać do potraw z wykorzystaniem tego właśnie produktu. Czytaj dalej „Wino i ryby”

Wino i owoce morza, czyli zamieszanie wokół ośmiorniczek

Sprawcą tego całego zamieszania, które dotyczy owoców morza, i o którym było dość głośno w ostatnim czasie jest strażnik finansów naszego kraju – Pan Minister i Wicepremier Morawiecki. Podczas konferencji podsumowującej 25 lat obowiązywania w Polsce podatku od towarów i usług Pan Morawiecki zasugerował i wskazał na potrzebę podniesienia VAT-u na homary, ośmiorniczki, kraby, jako że nie są to towary pierwszej potrzeby, a przy tym objęte są najniższą stawką VAT. Czytaj dalej „Wino i owoce morza, czyli zamieszanie wokół ośmiorniczek”

Jakie wino do steku?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta, jednak, jak postaram się pokrótce wyjaśnić, nie jest to tak oczywiste. Stek stekowi nie równy. Możemy przygotować go z polędwicy wołowej, antrykotu, rostbefu, mamy też przecież steki T-Bone, Rib Eye itp. Steki można przyrządzić nie tylko z wołowiny , ale też np. z dziczyzny.  A co ze stopniem wysmażenia? Czy ma być krwisty, średnio krwisty, średnio wysmażony? Czy podajemy stek z sosem, czy bez? Czytaj dalej „Jakie wino do steku?”

Gotowanie z winem

Każdy, kto gotuje na pewno nie raz sięgał po butelkę wina jako jeden z elementów, składników przepisu określonej potrawy. Wino można przecież nie tylko pić, idealnie sprawdza się także w kuchni wzbogacając smak, aromat dania, do którego jest dodawane. Po poruszeniu kwestii łącznia wina z jedzeniem ( zobacz tutaj i tutaj ), teraz przyszedł czas na kilka krótkich wskazówek, jak właściwie używać wina w nieco innej roli, jako składnika naszych rozmaitych potraw. Czytaj dalej „Gotowanie z winem”

Sztuka łączenia wina i potraw cz. II – nieco więcej szczegółów

Po ogólnym zarysie w kwestii dobierania wina do potraw ( Zobacz Tutaj ), przyszedł teraz czas na trochę bardziej szczegółowe zasady, które warto mieć na względzie myśląc o udanym kulinarno – winnym połączeniu. Postaram się przedstawić te najważniejsze w sposób jak najbardziej przystępny, aby każdy mógł z większą odwagą i chęcią podchodzić do parowania wina z jedzeniem. Nie ma się przecież czego bać. Pewne zasady są ważne, ale przede wszystkim wsłuchajmy się we własny smak. Czytaj dalej „Sztuka łączenia wina i potraw cz. II – nieco więcej szczegółów”

Kilka podstawowych wskazówek w kwestii łączenia wina z jedzeniem cz. I

Poprzednio zapowiedziałem, że stopniowo będę starał się przekonywać wszystkich jeszcze nieprzekonanych, że wino i jedzenie to dobrana para ( Zobacz Tutaj ). Przedstawię kilka zasad, które warto zapamiętać, jeżeli zdecydujemy się na parowanie wina z różnymi potrawami. Gdy każdy z nas sobie je przyswoi, a do tego będziemy jeszcze eksperymentować w kwestii łączenia smaków z winem, odkrywać nasze ulubione zestawienia, to z pewnością nabierzemy sporo pewności siebie w tej dziedzinie. A sam posiłek popity odpowiednio dobranym winem wyniesiony zostanie na jeszcze wyższy poziom. Czytaj dalej „Kilka podstawowych wskazówek w kwestii łączenia wina z jedzeniem cz. I”