Dziś nieco o śródziemnomorskim wybrzeżu Hiszpanii i samym regionie Walencji, gdyż to właśnie stąd dotarły do mnie w ostatnim czasie trzy etykiety. Winiarsko to dla wielu pewna niewiadoma, gdyż przeciętny miłośnik wina nie ma zbyt dużej wiedzy o miejscowym winiarstwie, apelacjach, choć istnieje spora szansa, że kiedyś w jego kieliszku gościło wino z tej części Hiszpanii. Szczególnie podczas wakacji w tym rejonie wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego.
Wielu z was, Walencja kojarzy się pewnie z paellą i pomarańczami, jednak w okolicy powstają również bardzo ciekawe wina. Poza D.O. Valencia, najbardziej znaną i największą pod względem nasadzeń apelacją regionu jest Utiel-Requena znajdująca się na zachód od samego miasta Walencja. Dominuje w niej czerwona odmiana bobal, a obszar ten specjalizuje się właśnie w winach czerwonych. Producenci wytwarzają etykiety jednoodmianowe z tego szczepu, a nierzadko mieszają go również np. z cabernet sauvignon czy tempranillo. Utiel-Requena dostarcza obecnie znakomitych przykładów młodych win, jak i takich bardziej złożonych i dojrzałych, co znacznie odbiega od masowej produkcji z przeszłości. Region ten jest w większości płaski i suchy. Klimat jest dość jednolity, mamy tutaj warunki przejściowe między klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym. Obszar leży na płaskowyżu, 70 km w głąb lądu od wybrzeża i około 700 m n.p.m. choć niektóre winnice są położone jeszcze wyżej.
Bodegas Nodus, którego wina mam przed sobą, to producent położony właśnie w ramach apelacji Utiel-Requena. Winiarnia została założona w 1985 roku w wyniku dążenia jednej rodziny do doskonałości w sztuce winiarskiej, jednocześnie pracując w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Adolfo de las Heras Marín, napędzany swoją pasją do winiarstwa, założył bodegę po nabyciu jednej z najcenniejszych ekologicznie i enologicznie posiadłości w regionie Walencji. El Renegado ma 540 ha pomiędzy winnicą a lasem, z czego ponad 80% obejmuje rodzime winnice bobal z krzewami mającymi ponad 40 lat. Don Adolfo był jednym z pionierów wprowadzenia na ten obszar innych odmian, takich jak merlot i cabernet sauvignon. Był także jednym z pierwszych producentów wysokiej jakości wina butelkowanego. Przez pierwsze kilka lat firma sprzedawała młode wina, odkrywając jednocześnie nowe mieszanki i metody produkcji. Syn założyciela, Adolfo de las Heras Polo, przejął bodegę pod koniec lat 90. i zrewolucjonizował ją.
Adolfo de las Heras Polo sprowadził resztę odmian oferowanych obecnie przez winnicę, takich jak np. syrah, chardonnay, cabernet franc. Następnie rozpoczął prace związane z budową nowoczesnej piwnicy, linią rozlewniczą i przekształceniem starego gospodarstwa w piękny hotel. Od końca lat 90. do 2020 roku Adolfo, kierując się skrupulatnością i wiedzą, dostosował posiadłość i winiarnię do potrzeb swojego nowego projektu: produkcji win gatunkowych. W 2005 roku w wyniku wysiłku i pracy całego zespołu, powstało pierwsze wino wysokiej jakości. To wtedy zaczęto także dłużej leżakować wina w beczkach z różnego rodzaju dębu, co nadawało winom większą złożoność i szlachetność.
Bodegas Nodus posiada swoje winnice w jednym z z najlepszych obszarów do uprawy winorośli w regionie Utiel-Requena. Winnice o powierzchni 200 ha obsadzone są głównie rodzimą odmianą bobal, ale też syrah, cabernet franc, cabernet sauvignon, merlot, tempranillo i chardonnay.
Dzięki samemu producentowi, trafiły do mnie jego trzy etykiety, które z przyjemnością poddałem degustacji.
Chaval Tinto Bobal D.O. Valencia 2023 to wino z linii Chaval, organiczna produkcja, młoda czerwień powstała w 100% z odmiany bobal. Selekcja winogron, kontrolowana fermentacja w niskiej temperaturze i długa maceracja w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Etykieta częstuje nas sporą świeżością i intensywnością czerwonych i ciemnych owoców jak porzeczki, wiśnie, truskawki, jagody. Do tego nuta likieru cassis, świeże zioła, trochę śliwki, goździków. Wino zapewnia wiśniową kwasowość, jest lżejszej budowy, nieskomplikowane, z lekko zadziorną taniną, owocowe, świeże, dobre na co dzień.
Pasuje do deski szynek, wędlin, serów, sosu pomidorowego, dań z ryżem, paelli z chorizo, kiełbasek z grilla, pieczonego kurczaka.
Nodus Bobal Utiel-Requena 2022 to pozycja z flagowej linii Nodus. Organiczna produkcja, selekcja winogron bobal z najlepszych winnic, kilka miesięcy dojrzewania w dębowych francuskich beczkach. W kieliszku dojrzale czerwone i ciemne owoce, śliwka, ciemna wiśnia, jeżyna, malina, sok z granatu, lukrecja, nuty tostowe, korzenne przyprawy, trochę dymu, lekko ziemiste z muśnięciem wanilii. Krągłe, soczyste, z umiarkowaną ilością dość łagodnych tanin, bardzo pijalne, solidne i smaczne.
Do mięsa z grilla, pieczonej wieprzowiny, jagnięciny, wędzonego mięsa, chorizo, potrawki z królika, grillowanej kaszanki, marokańskiego tadżinu z jagnięciną.
Nodus DP Utiel-Requena 2021 to limitowana do 5000 butelek edycja, 100% bobal z parceli El Olivar na terenie posiadłości El Renegado, organiczna produkcja, dojrzewanie w beczce. Ładnie dopracowane wino o bogatszej materii, z nutami ciemnych dojrzałych owoców spod znaku jeżyny, czarnej porzeczki, leśnych jagód, akcentami palonego drewna, szczyptą ziół, konfiturą z ciemnych owoców, cassis, sosem z pieczonej figi, czekoladą. Pełniejsze na podniebieniu, z hojną dawką miękkich tanin, dobra kwasowością i z hiszpańskim charakterem. Całkiem udana i poważna pozycja w kontekście relacji jakości do ceny.
Sprawdzi się z mięsną kuchnią – od grilla, po pieczone i duszone potrawy mięsne, pasuje również do dojrzalszego, średnio twardego sera.
Wina otrzymałem od producenta