Char kway teow

Char kway teow to klasyczne danie na bazie makaronu ryżowego pochodzące z Malezji, ale popularnością cieszy się także w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej jak np. w Singapurze czy Indonezji. Prawdopodobnie potrawa zawędrowała tutaj wraz z chińskimi emigrantami, ale obecnie mieszkańcy Malezji czy Singapuru traktują ją jako swoje danie narodowe.

Jak to w Azji często bywa, nie ma jednego uniwersalnego przepisu na poszczególne dania. Podobnie jest w przypadku char kway teow, który występuje w różnych wersjach z rożnymi dodatkami w zależności od regionu, w którym jest przygotowywany. Podstawą jest na pewno makaron ryżowy i sos składający się zwykle z ciemnego sosu sojowego, sosu kecap manis, chili, pasty krewetkowej czasem też dodaje się sos rybny lub ostrygowy. Poza tym możemy znaleźć w potrawie takie dodatki jak chińskie kiełbaski, krewetki i inne owoce morza, ciastka rybne, tofu. W każdym bądź razie char kway teow to sycąca, obfita porcja ryżowych klusek pełna słodko-słono-pikantnych smaków, obok której żaden miłośnik azjatyckiej kuchni nie może przejść obojętnie.

Char kway teow ma jeszcze jedną zaletę – możemy smażyć go z takimi dodatkami, na jakie mamy ochotę. Każdy wariant jest tak samo pyszny. Wcześniej przyrządzałem char kway teow m. in. z krewetkami, tym razem zdecydowałem się na mięso kałamarnicy, tofu i chorizo, którym zastąpiłem niedostępne u nas chińskie kiełbaski. Chorizo sprawdza się świetnie, gdyż jest pikantne i podczas smażenia uwalnia tłuszcz, który dodatkowo wzbogaca pod względem smakowym nasz makaron.

Niezbędnym elementem do przygotowania char kway teow, podobnie zresztą jak wielu innych azjatyckich dań, jest prawdziwy, ręcznie kuty wok ze stali węglowej i palnik gazowy o dużej mocy. Dzięki wysokiej temperaturze proces smażenia jest bardzo szybki, a potrawy nie tracą swoich właściwości odżywczych. Dania przyrządzone w woku są bardzo soczyste, aromatyczne, mają odpowiednią teksturę – są po prostu jedyne w swoim rodzaju. Poniżej moja wersja char kway teow.

Składniki ( 4 porcje ):

500g grubego makaronu ryżowego

1 łyżka czosnku, drobno posiekanego

6 łyżek ciemnego sosu sojowego

2 łyżki sosu kecap manis ( ewentualnie 2 łyzki ciemnego sosu sojowego wymieszanego z łyżką cukru )

1 łyżka sosu rybnego/ostrygowego

1 łyżeczka posiekanego chili

1 łyżeczka pasty krewetkowej

1/2 łyżeczki pieprzu

1 łyżeczka cukru trzcinowego

150g chorizo, pokrojonego na cienkie plasterki

150g tofu, pokrojonego w kostkę

200g mięsa kałamarnicy ( waga po oczyszczeniu i ugotowaniu )

2 łyżki posiekanego szczypiorku

2 jajka, rozbełtane

garść kiełków fasoli mung

Przygotowanie: Ugotować mięso kałamarnicy w bulionie z dodatkiem np. białego wina, soli i pieprzu, aż będzie miękkie. Pokroić na mniejsze kawałki i odstawić. Makaron ryżowy zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać 3 minuty. Następnie odcedzić, skropić delikatnie olejem, wymieszać i odłożyć na czas przygotowanie reszty składników. Sos sojowy, kecap manis, sos rybny/ostrygowy, chili, pastę
krewetkową, cukier, pieprz dokładnie wymieszać, aby powstał sos. W razie potrzeby sos można doprawić według uznania dodając np. więcej chili czy sosu sojowego lub cukru. Rozgrzać wok na dużym ogniu. Wlać nieco oleju i zaczekać aż zacznie dymić. Wrzucić posiekany czosnek i smażyć chwilę. Dodać chorizo i smażyć mieszając przez 15 sekund. Dorzucić tofu, kałamarnicę i wciąż mieszając smażyć wszystko kolejne 15 sekund. Do woka wrzucić makaron i wymieszać dokładnie jego zawartość. Dodać sos i ponownie wszystko wymieszać. Wrzucić szczypiorek, kiełki, rozbełtane jajka, mieszać smażąc przez 20 sekund. Podawać gorące.

Valpolicella, Carmenere, bezbeczkowy Merlot, chilijski Syrah, owocowy Pinot Noir fajnie połączą się z char kway teow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *