Marani Satrapezo 10 Qvevri 2016

Gruzja to podobno kolebka światowego winiarstwa, a sam kraj uznawany jest za najstarszy region winiarski na świecie. Wino robi się tutaj od około siedmiu tysięcy lat, co potwierdzają liczne odkrycia archeologiczne. To stąd pochodzą gliniane amfory zwane qvevri ( kvevri ) używane do produkcji i przechowywania wina, które Gruzini zakopywali w ziemi. To też ojczyzna modnych dziś win pomarańczowych i tych długo macerowanych.

Wszystko to przyszło właśnie z Gruzji, gdzie do dzisiaj praktykuje się ten tradycyjny sposób produkcji wina, a współczesne winiarstwo dość niedawno odkryło go na nowo. Wielu winiarzy z różnych regionów tworzących wina w nurcie naturalistycznym długo maceruje swoje trunki, używa też do ich produkcji glinianych amfor, a niektórzy sprowadzają je nawet prosto z samej Gruzji. Świat wina z pewnością zawdzięcza temu niewielkiemu państwu całkiem wiele i na pewno warto również poznać same gruzińskie wina. Wiem, że etykiety z tego kraju są u nas powszechnie dostępne, choć większość z nich jest w jednym stylu ( dodajmy, że w mało ambitnym ), niemniej jednak możemy znaleźć pośród nich też bardziej fascynujące pozycje. Dobrym przykładem jest Marani Satrapezo 10 Qvevri 2016.

Marani ( Telavi Wine Cellar ) to producent obecny u nas od lat. W Gruzji słowo „marani” to nazwa miejsca, w którym odbywa się produkcja wina, czyli po prostu piwnica na wino. Wewnątrz marani winiarz tłoczy winogrona, produkuje wino (czy to w qvevri, dębowych beczkach, czy w zbiornikach ze stali nierdzewnej) i przechowuje gotowy trunek. Marani swoją historią sięga 1915 roku, gdyż wtedy to, w regionie Kachetia, w mieście Telavi, założona została winiarnia. Kachetia jest największym winiarskim regionem Gruzji dzielącym się na siedem mikroregionów położonych po obu brzegach rzeki Alazani ( Tsinandali, Vazisubani, Akhasheni, Mukuzani, Napareuli, Kvareli, Kindzmarauli ). Producent dumny jest przede wszystkim ze swoich historycznych winnic w Kondoli, które uchodzą za jedne z najlepszych w Kachetii. 70% z 240 hektarów winnic Kondoli przeznaczone jest na uprawę czerwonych winogron, a uprawia się tam głównie lokalne gruzińskie odmiany takie jak: saperavi, rkatsiteli, mtsvane, kisi, aleksandreuli. Niewielka część upraw poświęcona jest również międzynarodowym odmianom np. cabernet sauvignon, merlot, malbec, chardonnay, riesling. W drugiej winnicy (30 ha), znajdującej się w samym sercu mikroregionu Kindzmarauli, uprawia się tylko saperavi. Jeszcze jedną niewielką winnicę producent posiada w mikroregionie Napareuli.

Z parceli Rkatsiteli SO4 w Kondoli pochodzą grona odmiany rkatsiteli, z których powstało dzisiejsze tytułowe wino. Wydajność z hektara jest tam ograniczona, aby podnieść jakość owocu i późniejszego wina. Grona są zbierane ręcznie i poddane selekcji. Po oddzieleniu szypułek, owoce zostały delikatnie zmiażdżone i umieszczone w 10 tradycyjnych gruzińskich glinianych qvevri o pojemności 1000-3500 litrów, zakopanych w glinianej podłodze winiarni. Fermentacja przebiega z użyciem naturalnych drożdży. Po 6-miesięcznej maceracji w amforach, wino było zlane znad osadu i przelane do 225-litrowych beczek dębowych w celu dalszego dojrzewania, które trwało 8-10 miesięcy. Następnie, wino spędziło w butelkach jeszcze 6 miesięcy. W kieliszku mamy miedziano-bursztynową suknię z herbacianym odcieniem. W nosie dziki bez, żółte jabłko, pigwa, skorka pomarańczowa, miód, trochę kiszonych cytrusów, brzoskwinia, niedojrzała morela, siano, pieczone orzechy, nieco pikantności i beczki. Na podniebieniu całkiem pełne i krągłe, o miękkiej fakturze, z delikatnie zaznaczona i dojrzałą taniną, lekko kremowe, maślane tło z owocami sadu, nuta wanilii i swoista mineralność. Bardzo kulturalne wino pomarańczowe i niezwykle przystępne, a przy tym złożone, eleganckie stanowiąc kompromis między tradycją gruzińską a międzynarodowym stylem. W roczniku 2016 powstało 14000 butelek.

Wino udźwignie całkiem sporo kulinarnych połączeń. Mogę zasugerować polędwiczki wieprzowe, cielęcinę, kurczaka, żółte kremowe curry, pieczoną ciecierzycę z przyprawami, bakłażana lub cukinię faszerowane kaszą jaglaną/kuskusem, serem i orzechami, dania z dynią, kuchnię marokańską np. kuskus z kurczakiem.

Importerem wina jest Marani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: