Castillo Perelada Cava Stars Reserva Brut Nature 2019

Dobre wino musujące warte jest tego, aby sięgać po nie przez okrągły rok. Bąbelki są w stanie sprostać wielu kulinarnym wyzwaniom, a różnorodność ich stylów tylko zachęca do sięgania po nie. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam otwierać jakościowe wina musujące i choć może nie robię tego zbyt często, to gdy to już nastąpi, staram się, aby wino było naprawdę ciekawe.

Cava bez wątpienia zalicza się do moich ulubionych bąbelków. To świetna alternatywa dla zwykle droższych szampanów, a niejednokrotnie jakościowo wcale im nie ustępuje, w szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę lepsze etykiety. Cava powstaje tą samą metodą, co francuski szampan ( tzw. metoda tradycyjna z drugą fermentacją w butelce ) i jest to hiszpańska apelacja, która nie jest przypisana do konkretnego regionu. Znaczna większość cavy powstaje w katalońskim Penedès, ale produkuje się ją także w innych regionach np. w La Rioja, Aragonii, Kastylii, Walencji. Cava posiada swoje kategorie w zależności od okresu dojrzewania na osadzie ( zwykła Cava, Reserva, Gran Reserva i Cava de Paraje Calificado ) oraz poziomy wytrawności ( Brut Nature to najbardziej wytrawny styl ). Sięgając po dobrą cavę, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, gdyż to niezwykle różnorodne i uniwersalne wina, które sprawdzą się przy wielu okazjach.

Dzięki uprzejmości Winezji, otworzyłem niedawno interesującą cavę – Castillo Perelada Cava Stars Reserva Brut Nature 2019. I wcale nie świętowałem żadnej wyjątkowej okazji. Pamiętajcie, że wina musujące nie są stworzone jedynie do toastów. To pełnoprawni partnerzy wielu posiłków i należy je traktować na równi z pozostałymi winami.

Castillo Perelada to całkiem znana marka produkująca oprócz cavy także wina spokojne. Znalezione dokumenty wskazują, iż wino produkowano w zamku Perelada już od czasów średniowiecza, kiedy to produkowali je tu karmeliccy zakonnicy. Obecnie sam zamek to jeden z symboli regionu Empordà ( Empordà to także nazwa apelacji ) tuż przy francuskiej granicy. W 1923 roku Castillo Perelada został zakupiony przez Miguela Mateu, którego głównym celem było wskrzeszenie winiarskich tradycji regionu. Był on dość ważna postacią tamtych czasów i synem Damiána Mateu – założyciela firmy motoryzacyjno-inżynieryjnej Hispano-Suiza. Sam Miguel bardzo aktywnie angażował się w sferę biznesu, kultury i polityki. Był m.in kilkukrotnym burmistrzem Barcelony i ambasadorem Hiszpanii w Paryżu. Po jego śmierci w 1972 roku, jego majątek wraz zamkiem przejął zięć Arturo Suqué, który postawił sobie za cel przekształcić Castillo Perelada w jedną z najbardziej prestiżowych winiarni w Hiszpanii. Pamiętając również o wielkim zamiłowaniu teścia do sztuki i kultury, Arturo wraz z żoną Carmen Mateu, zapoczątkowali Peralada Castle Festival – wydarzenie o międzynarodowej sławie, podczas którego odbywają się różne koncerty, występy itp. Trzecie pokolenia reprezentowane przez Javiera Suqué Mateu poświeciło się w całości produkcji jakościowych win kupując przy okazji nowe winnice i tworząc zespół złożony z fachowców.

Do producenta należy ponad 100 ha winnic w apelacji Empordà. Uprawia się w nich takie odmiany jak macabeo, xarel·lo, parellada, cabernet sauvignon, merlot, tempranillo, chardonnay, syrah, cabernet franc, garnacha, samsó, sauvignon blanc, monastrell. Winogrona trafiają potem do nowoczesnej winiarni, którą rocznie opuszcza ponad dwa miliony butelek. Castillo Perelada może pochwalić się ciekawym portfolio, w którym oprócz kilku etykiet cavy, znajdziemy również interesujące wina spokojne.

U mnie dziś jedna z cav – wspomniana Perelada Cava Stars Reserva Brut Nature 2019. Seria „Stars” powstała jako ukłon wobec wszystkich gwiazd i artystów, którzy przez lata istnienia Peralada Castle Festival zaszczycili go swoją obecnością lśniąc niczym gwiazdy na niebie Empordy, pod którym występują. Stars Reserva Brut Nature to kompozycja wyselekcjonowanych win bazowych z rocznika 2019 powstałych z odmian parellada (70%), xarel·lo (15%), macabeo (15%) z ekologicznie uprawianych winnic. Dojrzewanie na osadzie trwa co najmniej 15 miesięcy przed dokonaniem disgorgement. W kieliszku wino ukazuje nuty drożdżowe, cytrusowej skórki, gorzkiego cytrusa, jest też kruche zielone jabłko, limonka, pomelo, broszka, mineralność, wysoka kwasowość, a usta są idealnie wytrawne.

To bardzo gastronomiczna cava i sprawdzi się nie tylko jako aperitif na pobudzenie kubków smakowych, ale też w towarzystwie ryb i owoców morza, kalmarów lub krewetek z cytryną, ostryg, potraw smażonych w panierce, kurczaka, kuchni orientalnej, warzywnej tempury, dojrzewających szynek.

Wino dostępne na portalu Winezja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: