Livio Sassetti “La Querciolina” Montecucco Rosso 2020

Toskańska apelacja Montecucco znana jest dobrze jedynie nielicznym i pozostaje nieco w cieniu innych słynnych win Toskanii. Położona jest w Maremmie, mniej więcej w połowie drogi między Grosseto a Montalcino ( lub jak kto woli, między apelacją Brunello di Montalcino i Morellino di Scansano ) i pomimo faktu, iż Montecucco nie jest wymieniane w pierwszej lidze win regionu, to stanowi źródło intrygujących i apetycznych toskańskich etykiet opartych na sangiovese. Kolejnym atutem jest ich świetna relacja jakości do ceny.

Montecucco to obszar o wielowiekowej tradycji winiarskiej, a wino robili tu już Etruskowie, a do rozwoju uprawy winorośli przyczynili się w późniejszym okresie m.in. benedyktyńscy mnisi z pobliskiego opactwa San Salvatore Amiata. Później, rodzina Medyceuszy rozpoczęła swoje długie panowanie na tym obszarze. W XIX wieku odkryto i eksploatowano tutaj kopalnie przez ponad sto lat, co obecnie upamiętniają liczne muzea. Dziś terytorium to stało się miejscem wysokiej jakości produkcji rolnej oraz rozwijającej się agroturystyki. Lokalne winnice również odgrywają w Montecucco istotną rolę, choć sama apelacja klasy DOC powstała tutaj dopiero w 1998 roku, a dwa lata później grupa rolników i producentów wina utworzyła konsorcjum Montecucco (Consorzio Tutela Montecucco) w celu ochrony i promocji samej apelacji i jej win. Montecucco to malownicze wzgórza porośnięte winnicami, teren jest dość górzysty, a areał upraw winorośli to koło 500 ha. Na klimat wpływa wygasły wulkan Monte Amiata, zatrzymujący deszczowe chmury, z drugiej strony bliskość Morza Tyrreńskiego łagodzi lokalną pogodę

źródło: consorziomontecucco.it
źródło: consorziomontecucco.it

W Montecucco powstają następujące wina:

  • Montecucco Sangiovese oraz Montecucco Sangiovese Riserva (min. 90% sangiovese)
  • Montecucco Rosso i Montecucco Rosso Riserva (min. 60% sangiovese)
  • Montecucco Rosato (min. 70% sangiovese lub ciliegiolo)
  • Montecucco Vermentino (min. 85% vermentino)
  • Montecucco Bianco (min. 40% vermentino lub trebbiano toscano)
  • Vin Santo DOC (min. 70% trebbiano toscano, malvasia lub grechetto)
  • Vin Santo Occhio di Pernice (min. 70% sangiovese)

Montecucco to świetna alternatywa dla zwykłych chianti, a tutejsza interpretacja sangiovese bije na głowę wiele butelek takich właśnie prostych chianti. Sam mam dziś okazję przyjrzeć się jednej z etykiet z Montecucco – Livio Sassetti “La Querciolina” Montecucco Rosso 2020 dostarczonej przez Superiore.de

Zanim Brunello di Montalcino otrzymało oficjalną nazwę pochodzenia, Livio Sassetti rozpoczął już produkcję najwyższej klasy win sangiovese. Urodzony w Montosoli winiarz miał szczególny talent do wyszukiwania najlepszych miejsc na winnice, a swoją winiarnię uruchomił w 1960 roku. Jako jeden z założycieli Konsorcjum Brunello, Sassetti zalicza się do czołowych producentów, którzy niezachwianie wierzyli w potencjał sangiovese w tej wspaniałej strefie uprawy winorośli. Następca Livio, Lorenzo Sassetti, wraz ze swoją żoną Sabiną prowadzi obecnie winnice w Montalcino, które z częścią historycznej posiadłości Podere Pertimali zostały zakupione w 1960 roku przez Livio, od którego całe przedsięwzięcie zostało nazwane. W 1999 roku rodzina Sassetti kupiła dodatkowe działki w Maremmie i w winnicy La Querciolina w Montecucco, produkuje doskonałe Montecucco Rosso w 100% z sangiovese.

La Querciolina Montecucco Rosso 2020 to czyste sangiovese dojrzewające 6 miesięcy w beczkach z dębu slawońskiego i 6 miesięcy w butelce przed wyjściem na rynek. W kieliszku mamy dojrzałą wiśnię, trochę śliwki i czarnej porzeczki, suszone zioła, nieco ziemi, pojawia się także soczysta truskawka, lekkie nuty przypraw ( goździki, różowy pieprz ) oraz te balsamiczne, do tego subtelna beczkowa kreska. Całkiem solidna struktura, dobra kwasowość, zaznaczona tanina, żywa owocowość i fajna energia. Bardzo dobra interpretacja sangiovese, która zachęca do dalszej eksploracji Montecucco.

Można podać do lżejszych potraw z czerwonym mięsem, drobiu, pizzy, pasty z sosem pomidorowym, salami, pecorino.

Wino dostępne w sklepie internetowym Superiore.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: