Domaine des Richards Muscat de Beaumes de Venise 2012

Południe Francji to ojczyzna niezwykle przeze mnie cenionych słodkich vins doux naturels ( VDN ). Te lekko wzmacniane wina powstające przede wszystkim z odmiany muscat i grenache wciąż nie są chyba wystarczająco doceniane, a tym bardziej znane szerszemu gronu konsumentów. Ci, którzy nigdy ich nie próbowali, powinni jak najszybciej nadrobić swoje zaległości w tym temacie, bo vins doux naturels stanowią świetn alternatywę dla wielu słynnych słodkich win tego świata.

Mówiąc o vin doux naturels, mamy na myśli głównie region Langwedocji-Roussillon, gdyż tam one właśnie powstają. Takie apelacje jak Maury, Banyuls, Rivesaltes, Muscat de Rivesaltes, Muscat de Frontignan, Muscat de Mireval słyną z doskonałych VDN powstających w różnych stylach zależnie od miejsca ich pochodzenia. Jednak tym razem nie będzie o vin doux naturels z Langwedocji-Roussillon. Pozostajemy na południu Francji, ale przenosimy się odrobinę wyżej, do południowej części Doliny Rodanu. Tam bowiem, w wiosce Beaumes-de-Venise powstają również szerzej nieznane, ale za to pyszne, eleganckie i wysublimowane VDN w ramach apelacji Muscat de Beaumes-de-Venise . Słodkie wina powstają tam już od XIV wieku, a swoją apelację otrzymały w 1945 roku. W Beaumes-de-Venise tworzone są także czerwone wina wytrawne głównie z syrah i grenache, ale pod swoim własnym oznaczeniem Beaumes de Venise AOC. Mimo to, słodkie VDN z odmiany muscat blanc à petits grains to wina, które niezmiennie kojarzą się z tym miejscem.

Beaumes-de-Venise leży niedaleko Gigondas i Vacqueyras – słynnych apelacji południowego Rodanu, a i do wielkiego Châteauneuf-du-Pape nie jest stąd daleko. Jednak Muscat de Beaumes de Venise to jedyne wino tego rodzaju w całej Dolinie Rodanu i na nim się dziś skupimy. Powierzchnia upraw to tutaj 314 ha ( dla porównania Beaumes de Venise AOC dla win czerwonych to prawie 700 ha ). W apelacji produkuje się przede wszystkim białe VDN powstające poprzez tradycyjną technikę zwaną mutage – czysty, 95 – procentowy alkohol uzyskany z destylacji moszczu winogronowego dodaje się do częściowo sfermentowanego moszczu w celu przerwania fermentacji. Według przepisów wymagane jest uzyskanie 100g cukru resztkowego na litr oraz minimalnej zawartości alkoholu na poziomie 15%. Białe wzmacniane wina to grubo ponad 80% całej produkcji apelacji. Możemy tu jednak znaleźć także niewielkie ilości czerwonych win powstających z muscat rouge à petits grains ( jest to odmiana muscata blanc ) oraz różowych, które tworzone są z mieszanki muscat blanc i muscat rouge fermentujących razem. Czerwień i róż to mimo wszystko miejscowy margines – najważniejsze i najlepsze są tutejsze białe vin doux naturels.

Z wielką przyjemnością sięgnąłem więc po drugą już butelkę Domaine des Richards Muscat de Beaumes de Venise 2012. Jeśli pić słodkie wina, to tylko wysokiej jakości, eleganckie, finezyjne, zrównoważone jak choćby właśnie wspaniały muscat z Beaumes de Venise.

Domaine des Richards to rodzinna winiarnia z tradycjami sięgającymi XVII wieku. Poza samym Beaumes-de-Venise, produkuje też wina w apelacjach Gigondas i Vacqueyras, ale to muscat jest flagowym winem wytwórcy. Wspaniałe deserowe wino pełne elegancji, subtelności, wyważonej słodyczy. Grona zbierane ręcznie pochodzą ze starych krzewów. Wydłużona fermentacja w kontrolowanej temperaturze. Wieloletni potencjał dalszego dojrzewania w butelce, Wino kusi wonią dojrzałych winogron, brzoskwini, przejrzałych owoców, owoców egzotycznych, mango, miodu, zapachem płatków róż i wody różanej. Pojawiają się też białe kwiaty, akacja, cytryna w miodzie, pomarańczowa konfitura, sałatka owocowa, werbena, trawa cytrynowa, orzeźwiające zioła. Jest soczyste, owocowe, muśnięte owocową słodyczą, przyjemnie świeże, zrównoważone, o dość gęstej materii. Pyszne, kuszące stanowiące deser sam w sobie.

Warto jednak zestawić to wino np. z foie gras, pasztetem, tartą tatin, ciastem owocowym, szarlotką, pieczonymi, glazurowanymi brzoskwiniami, sałatką owocową, morelowym lub brzoskwiniowym sorbetem, crema catalana, creme brulee, serem pleśniowym, naleśnikami z pomarańczową konfiturą, crepes suzette, marcepanem, tartą z kremem custard, mille feuille, panettone, kaczką z pomarańczowym sosem.

Wino zakupiłem zagranicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: