Notas Frutales Finca Garabelos La Trucha Albariño 2020

Pogoda za oknem prosi o takie wina jak to. Albariño jest po prostu stworzone do letnich klimatów i perfekcyjne wpisuje się w tę porę roku. Choć oficjalnie lato jeszcze do nas nie przyszło, to obecna aura w zasadzie niczym się od niego nie różni, dlatego też otwieram kolejne wino z jednej z moich ulubionych białych odmian.

Albariño od zawsze jest wysoko w moim osobistym rankingu, jeśli chodzi o biel. Sięgam po nie w szczególności latem, choć tak naprawdę piję je cały rok. Ma ono w sobie wszystkie te cechy, których większość szuka w białych winach. O samym albariño pisałem nieco więcej tutaj przy okazji recenzji innej etykiety. Dziś kolejna pozycja dostarczona przez Biuro Ambasady Hiszpanii, a jest nią Notas Frutales Finca Garabelos La Trucha Albariño 2020.

Wino pochodzi od Notas Frutales – producenta zlokalizowanego w malutkim Garabelos w prowincji Pontevedra. To apelacja Rias Baixas, czyli serce produkcji albariño. Do wytwórcy należy 13 ha własnych winnic ( podregion Condado de Tea ). położonych na wysokości 250-300 m n.p.m. na prawym brzegu rzeki Miño. Średni wiek winnic to 25 lat, ale niektóre krzewy mają nawet 50 lat. Same winnice znajdują się nie dalej niż 3 km od winiarni. Właścicielem jest tutaj José Alonso, który korzysta z rad enologa José Estévez’a.

Ich La Trucha to przykład doskonałego albariño. Bierze swoją nazwę od ryby (trucha to pstrąg), którego to młody José często łowił wraz ze swoich ojcem i dziadkiem w rzece Miño. Albariño fermentuje w stalowej kadzi, w której też dojrzewa na osadzie przez 3-6 miesięcy. Wino pachnie dojrzałym i słodkim owocem tropikalnym, cytrusami, ananasem, brzoskwinią, soczystym jabłkiem, kwiatami. Sporo tu świeżości, słodko-owocowych nut, jest też mineralność, lekko kremowa faktura i pełniejsza budowa.. Kwasowość również zaznaczona, choć nie tak wysoka jak w przypadku wielu innych win z tej odmiany. Całość niezwykle apetyczna.

Sprawdzi się do owoców morza, ryb, ceviche, paelli, kuchni azjatyckiej. U mnie w zestawieniu z tatarem z tuńczyka z sosem mango.

Wino otrzymałem od Ambasady Hiszpanii. Importerem w Polsce jest El Catador

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: