Lopez Cristobal Bagús 2011

Rzadko sięgam po Ribera del Duero, ale w najbliższym czasie zamierzam to zmienić. Kilka butelek z tej apelacji znajdujących się mojej piwniczce osiągnęło już pewien poziom dojrzałości, więc powoli będę je wyciągał i degustował. To w końcu też tempranillo ( lokalnie znane tam jako tinta del pais lub tinto fino ) i warto poddać je porównaniu z tą samą odmianą z La Rioja. Zwykle wina z Ribera del Duero są bardziej taniczne, o intensywniejszym, ciemnym owocu i pełniejsze w swym ciele w zestawieniu z etykietami z Riojy. Polecam takie porównawcze eksperymenty.

Za sprawą dzisiejszego wina, po raz kolejny powracam do znanego mi już producenta z Ribera del Duero – jest nim Lopez Cristobal. Wspominałem już o nim np. tutaj, gdy degustowałem jedną z jego podstawowych etykiet. Lopez Cristobal to winiarnia, która powstała w 1994 roku, kiedy to Santiago López spełnił swoje marzenie o jej posiadaniu. Wszystko jednak swoje początki miało dużo wcześniej, gdyż już w latach trzydziestych ubiegłego wieku jego ojciec ( również o imieniu Santiago ) był zaangażowany w produkcję win rozpoczynając swój rodzinny projekt w miejscu, gdzie znajduje się teraz obecna winiarnia producenta. Pracując przez kilka lat jako winiarz na rachunek innych, Santiago w końcu postanowił produkować własne wino i tak narodziła się Bodegas Lopez Cristobal. Nazwa jest wynikiem połączeniem jego nazwiska z nazwiskiem żony ( Lola Cristobal ). Winnice producenta obejmują około 70 hektarów o zróżnicowanej glebie w okolicy Roa i Pedrosa de Duero. Bodegas Lopez Cristobal uprawia głównie tinta del pais, merlota i białe albillo ( od niedawna w apelacji winiarze mogą produkować białe wina, które muszą składać się minimum z 75% albillo, inne dopuszczone odmiany to np. malvasia, viura, verdejo, albarino, chardonnay, sauvignon blanc, palomino ).

Postanowiłem wskoczyć na nieco wyższy poziom, jeśli chodzi o tę apelację i wyciągnąłem butelkę Lopez Cristobal Bagús 2011 – jedno z czołowych win producent.

Mamy tu do czynienia z kawałkiem porządnej Ribery. 100% tempranillo ( tinta del pais ) z ponad 80-letnicj krzewów z parceli Pago de Manvirgo. Grona są zbierane i selekcjonowane ręcznie, a sama etykieta powstaje tylko w najlepszych rocznikach. Wino dojrzewa 14 miesięcy we francuskim dębie (80%) i w dębie amerykańskim (20%). Dojrzewanie w butelce trwa 18 miesięcy. Bagus to absolutnie piękne wino. Odnajdziemy w nim aromaty ciemnej wiśni, śliwki, trufli, a do tego dym, trochę skóry, ziemia, czarna porzeczka, kawa, sos śliwkowy, ciasto wiśniowe, szczypta pieprzu. Skoncentrowane, pełne, wyraziste, mocne w swej strukturze, ale jednocześnie już dojrzałe, eleganckie, poważne. Wszystko jest tu na swoim miejscu, a samo wino godne jest najlepszych okazji i równie świetnych kulinarnych połączeń, choć doskonale smakuje solo.

Podajmy taką butelkę do najwyższej jakości steka, pieczonej jagnięciny, wołowiny, mięsnego gulaszu z grzybami, dziczyzny, najlepszego dojrzałego i twardego sera, jaki znajdziemy, risotto z truflami.

Wino dostępne u importera Festus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishPolish
%d bloggers like this: