Dveri Pax – tradycja i nowoczesność

Tym razem przenosimy się na północ Słowenii do regionu Podravje, a ściślej do jego części zwanej Štajerska wchodzącej w skład krainy historycznej, jaką jest Styria. Większość Styrii należy obecnie do Austrii, ale jej południowa część leży w granicach Słowenii będąc jednocześnie okręgiem winiarskim. To tutaj siedzibę ma producent Dveri Pax – bardzo ciekawa winiarnia, o której warto wiedzieć nieco więcej.

Dveri Pax znajduje się w wiosce Jarenina niedaleko samego Mariboru i jest to jeden z wiodących słoweńskich producentów zarówno w kwestii jakości, jak i ilości wytwarzanego wina. Posiada 73 ha własnych winnic, co przekłada się na blisko 400 tysięcy butelek rocznie, z czego znakomitą większość stanowią białe wina. Dveri Pax stała się też jedną z najnowocześniejszych winiarni w kraju w ostatnich latach kontynuując przy tym ponad 800-letnią benedyktyńską tradycję wytwarzania wina na obszarze północnej Słowenii. Ślady winiarskiej przeszłości i uprawy winorośli w posiadłości Dveri Pax sięgają 1139 roku, kiedy to benedyktyński mnisi istotnie przyczynili się do rozwoju tutejszego winiarstwa. W ówczesnym czasie, posiadłość wokół Jareniny została podarowana kościołowi przez szlachcica Rudolfa Wittenswalda. Za sprawą biskupa Konrada I z Salzburga, posiadłość została przydzielona benedyktyńskiemu klasztorowi w Admont. W następnych stuleciach majątek ziemski powiększał się za sprawą kupna kolejnych ziem i darowizn. Zachowane źródła potwierdzają, iż posiadłość była starannie zarządzana, a sami mnisi byli zdolnymi winiarzami. W samej posiadłości do dziś znajduje się kopia aktu darowizny z 1139 roku potwierdzająca całą długą historię tego miejsca. Tradycja produkcji wina została tu przerwana przed drugą wojnę światową i wznowiona jako obecna winiarnia Dveri Pax w 2002 roku, a całość wciąż pozostaje w rękach benedyktynów z Admont. W starym jeżyku słoweńskim „dveri” oznaczało drzwi, natomiast „pax” to po łacinie pokój ( w sensie spokoju jako stanu ).

źródło: dveri-pax.com
źródło: dveri-pax.com
źródło: dveri-pax.com

Od 2006 roku głównym enologiem i zarządzającym winiarnią jest Danilo Flakus, który już jednak wcześniej doradzał jej właścicielom w wielu kwestiach. Dveri Pax swoje winnice posiada w okolicach Jeruzalem, Kapela – Radgona i Mariboru. Uprawia takie odmiany jak furmint, welschriesling, sauvignon, riesling, traminer, chardonnay, pinot gris, muscat, pinot noir, blaufrankisch, zweigelt. W samej posiadłości znajduje się również odnowiony, 450-letni dworek, gdzie oferowane są degustacje, a także mieści się tutaj restauracja oparta na lokalnych składnikach, ale w nowoczesnym wydaniu.

Dveri Pax Restaurant Gewölbe
źródło: dveri-pax.com
Dveri Pax Vinothek
źródło: dveri-pax.com

Winiarnia oferuje ciekawe portfolio – od świeżych pozycji, po te z wyselekcjonowanych parceli, bardziej złożone i ukazujące potencjał najlepszych winnic producenta. Bardzo się cieszę, że będę mógł spróbować kilku etykiet spod szyldu Dveri Pax. Na początek sięgam po Modra Frankinja 2012.

Modra frankinja, czyli odmiana frankovka lub szerzej znana jako blaufränkisch. Grona na to wino pochodzą z pojedynczej winnicy w Murski i są zbierane ręcznie. Maceracja trwa 3 tygodnie, a dojrzewanie we francuskich barriques 24 miesiące. Wino nie jest filtrowane. Produkcja jest limitowana i rocznie powstaje około 13.000 butelek. Rocznik 2012 wciąż trzyma się bardzo dobrze. W kieliszku odnajdziemy ciemne owoce, czarną porzeczkę, mocno dojrzałą wiśnię, jagody, ziemię, leśną ściółkę, trochę grzybowych nut i odrobinę sosu balsamicznego, czarny pieprz, skórę. Usta średnio-pełne, ziemisto-owocowe, dość miękkie, o dobrej koncentracji, nieco rustykalne. Udana frankinja aspirująca do miana poważnego wina.

Pasuje do dań z grzybami, dziczyzny, wołowiny, pieczonej jagnięciny, steka z sosem pieprzowym, mięsnego gulaszu.

Wino otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: