Herdade Aldeia de Cima – dwie etykiety z Alentejo

Alentejo to portugalski region, do którego również lubię zaglądać w moim kieliszku. Ten całkiem spory obszar obejmujący mniej więcej 1/3 części kraju jest źródłem wielu interesujących win skąpanych w słońcu Portugalii. W Alentejo jest coś magicznego. To region, który budzi pasje, duszę, oddycha wielowiekową historią, to kraina nieskończonej przestrzeni, dębów korkowych, doskonałej wieprzowiny z czarnych świnek. To też morze wina – część warta uwagi, część niekoniecznie. Pozycje od Herdade Aldeia de Cima zaliczyłbym to tej pierwszej kategorii.

Santana to mała wioska położona w pobliżu starej rzymskiej drogi między Évora i Beja, która graniczy z Vidigueira, wzdłuż południowej granicy regionu Alto Alentejo. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma producent Herdade Aldeia de Cima należący od 1994 roku do rodziny Amorim. Pierwsze wzmianki o tej posiadłości pochodzą z 1758 roku. Obecnie Luisa Amorim i Francisco Rêgo tworzą tu wina ( przy pomocy winemakerów Jorge Alvesa i António Cavalheiro ), które zachowują historię tego miejsca postrzegając Herdade Aldeia de Cima jako projekt życia. Pracują przede wszystkim z lokalnymi odmianami winorośli, z minimalną interwencją w finalny produkt, mając na celu podkreślenie heterogeniczności i odmiennego charakteru poszczególnych winnic, gleb i odmian winorośli. Winnice zajmują tutaj 20 ha i są położone na wysokości do 380 m n.p.m. Z portfolio winiarni próbuję dwóch etykiet: Herdade Aldeia de Cima Reserve Branco 2020 i Herdade Aldeia de Cima Reserve Tinto 2019.

Herdade Aldeia de Cima Reserve Branco 2020 to blend 45% antão vaz, 45% arinto i 10% alvarinho. Grona zbierane ręcznie z winnic w Serra do Mendro w obszarze Vidigueira. Dojrzewanie trwa 6-9 miesięcy w 500-litrowych francuskich beczkach oraz w betonowych kadziach. Wino łączy owocowość z lekko beczkowymi akcentami, jest pełne, dobrze zbudowane, z nutą dojrzałych cytrusów, białych owoców, o kremowej fakturze, dobrej kwasowości i mineralności. Bardzo dobre.

Pasuje do ryby, owoców morza, drobiu, polędwiczek wieprzowych, kremowego sosu, warzyw zapieczonych pod beszamelem.

Herdade Aldeia de Cima Reserve Tinto 2019 to z kolei kupaż 45% trincadeira, 15% alfrocheiro, 22% alicante bouschet, 18% aragonêz. Winogrona zbierane ręcznie z obszaru Vidigueira. Dojrzewanie trwające około 9 miesięcy zachodzi częściowo we francuskich beczkach, a częściowo w amforach i betonowych kadziach. Mamy tu dojrzałe wiśnie, maliny, śliwkę, zioła, tytoń, trochę czekolady, nieco owocowej konfitury. Miękkie, soczyste, z dobrą kwasowością i bardzo pijalne, Solidna czerwień z Alentejo.

Do mięsnej kuchni, wieprzowiny, grillowanej ośmiornicy z pieczonymi ziemniakami i sosem pomidorowym, kiełbasek, potrawki z fasolą.

Wina dostępne w Portugal Vineyards

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: