Ciao Roma

Rzym wypada odwiedzić chociaż raz w życiu. Stolica dawnego Imperium Rzymskiego nieustannie przyciąga ludzi z całego świata sprawiając, że Wieczne Miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na naszej planecie. To w dużej mierze kolebka europejskiej cywilizacji, centrum starożytnego świata, chrześcijaństwa, ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe, wspaniałe budowle obecne na każdym kroku. Rzym kojarzy się też z Watykanem, który jako najmniejsze państwo świata i siedziba najwyższych władz kościoła katolickiego stanowi enklawę w ramach stolicy Włoch. Podobno wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, więc chyba warto uwzględnić go również na swojej trasie.

Tak jak wielu miejsc, tak i Rzymu nie da się poznać w pełni podczas jednego krótkiego wypadu. Włoska stolica ma do zaoferowania naprawdę sporo – to istne muzeum pod gołym niebem, wielokulturowe miasto, różniące się od siebie dzielnice, rzymska kuchnia – dzieje się tutaj naprawdę dużo i potrzeba czasu, aby to wszystko odkryć. Jeżeli jednak nasz wyjazd dobrze zaplanujemy, to możemy w kilka dni doświadczyć rzymskiej atmosfery i odwiedzić najbardziej kultowe atrakcje miasta, co również mnie się udało całkiem niedawno. Celem tego wpisu nie jest stworzenie przewodnika po Rzymie, gdyż takich profesjonalnych jest w sieci sporo i bez problemu każdy zainteresowany je odnajdzie. Poniżej zamieszczam jedynie moją krótką fotorelację z podróży do Rzymu z oznaczeniem miejsc, do których dotarłem podczas czterodniowego pobytu w Wiecznym Mieście. Był czas zarówno na zwiedzanie, jak i na relaks i uważam, że udało mi się zobaczyć całkiem sporo.

Koloseum – amfiteatr Flawiuszów

Być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum chyba nie wypada. Bilety kupujemy online z wyprzedzeniem i wtedy mamy gwarancję wejścia na określoną godzinę.

Forum Romanum i Palatyn

Tuż obok Koloseum znajduje się Forum Romanum, a cała okolica to jedno wielkie muzeum pod gołym niebem. Na tym samym bilecie co do Koloseum, wchodzimy też na Forum Romanum – to serce starożytnego Rzymu. Koniecznie trzeba wejść również na Palatyn – jedno z siedmiu rzymskich wzgórz, skąd rozpościera się wspaniały widok. Nie pomińcie też Łuk Konstantyna Wielkiego przy wejściu do Forum Romanum.

Kapitol i Muzea Kapitolińskie

Kapitol to kolejne historyczne wzgórze Rzymu oferujące ładne widoki. Na Piazza del Campidoglio znajdują się Muzea Kapitolińskie, które naprawdę warto odwiedzić. Wśród eksponatów można zobaczyć np. oryginał Wilczycy kapitolińskiej i konny pomnik Marka Aureliusza (na zewnątrz znajduje się kopia).

Bazylika Santa Maria In Ara Coeli – Bazylika Matki Bożej Ołtarza Niebiańskiego

Piękny kościół, do którego prowadzą marmurowe schody. Koniecznie trzeba zajrzeć do jego wnętrza.

Piazza Venezia ( Plac Wenecki ) i Ołtarz Ojczyzny

Przy Placu Weneckim znajduje się ogromnych rozmiarów pomnik – budowla Ołtarz Ojczyzny nazywany też Pomnikiem Wiktora Emanuela II. Jest imponujący i widać go z wielu miejsc w Rzymie. Oferuje niesamowite widoki na miasto, a za opłatą możemy wjechać na najwyższy taras widokowy.

Watykan – Plac i Bazylika św. Piotra

Watykan to bez dwóch zdań obowiązkowy punkt zwiedzania Rzymu. To najmniejsze państwo świata stanowiące enklawę w ramach stolicy Włoch i jako siedziba władz kościoła katolickiego, przyciąga tłumy z całego świata. Jest jednak sposób, aby pocieszyć się samym Placem św. Piotra oraz Bazyliką w spokoju – przyjść wcześnie rano. Od godziny 7:00 można wejść do Bazyliki św. Piotra i w spokoju spędzić tu kilka chwil. Świątynia w środku robi wrażenie i według tradycji powstała w miejscu pochowania św. Piotra, którego grób jest pod głównym ołtarzem. Zwróćcie też uwagę na Pietę Watykańską w pierwszej nawie bocznej po prawej stronie od wejścia do Bazyliki – to dzieło Michała Anioła. Chętni mogą również wejść na kopułę, aby podziwiać niesamowite widoki na Rzym.

Muzea Watykańskie

Wspaniałe i wyjątkowe muzea, których łączna trasa zwiedzania to podobno 7 km. Rzeźby, obrazy, arrasy, freski, mozaiki, różnego rodzaju drogocenne przedmioty, no i oczywiście wizyta w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywa się konklawe ( obowiązuje w niej zakaz fotografowania ). Trzeba tego po porostu wszystkiego doświadczyć, aby mieć świadomość, o czym mowa. Warto poświęcić dla muzeów 2-3 godziny, żeby bez nadmiernego pośpiechu zobaczyć jak najwięcej. Bilety obowiązkowo zarezerwujecie online na konkretną godzinę, aby nie stać ogromnej kolejce.

Zamek i Most św. Anioła

Zamek św. Anioła to kolejny charakterystyczny punkt Rzymu. Powstał jako grobowiec cesarza Hadriana, potem pełnił również funkcje obronne. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem za pomocą korytarza istniejącego do dziś. Od 1933 roku znajduje się w nim muzeum. Przy zamku mamy słynny Most św. Anioła z rzeźbami aniołów autorstwa Berniniego. Most pochodzi z 134 roku n.e. ale był nieraz przebudowywany. Oferuje ładne widoki na sam zamek oraz na Bazylikę św. Piotra.

Piazza Navona

Piękny, prostokątny plac, który tętni życiem w zasadzie bez przerwy. Powstał na ruinach starożytnego stadionu cesarza Domicjana. Na placu znajdują się fontanny np. Fontanna Czterech Rzek autorstwa Berniniego, a także kościół Sant’Agnese in Agone.

Panteon

W niedalekiej odległości od Piazza Navona, znajduje się Panteon – jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Ufundowany został przez cesarza Hadriana jako świątynia poświęcona wszystkim bogom, a jego budowa zakończyła się około 125 roku n.e. Od VII wieku Panteon został przekształcony na kościół katolicki.

Campo de’ Fiori

To rzymski plac, gdzie znajdziemy stragany pełne owoców, warzyw, stoiska z serami, włoskimi szynkami, rybami, kwiatami itp.

Fontanna di Trevi

Najsłynniejsza i najpiękniejsza fontanna Rzymu. Tłum turystów zawsze gwarantowany, ale jeżeli przyjdziecie wcześniej rano, to ludzi będzie na pewno dużo mniej.

Plac i Schody Hiszpańskie

Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie to kolejny punkt oblegany przez turystów. Miejsce niezwykle urocze, same schody należą do jednych z najdłuższych i najszerszych w Europie, a na ich szczycie znajduje się Kościół Trinità dei Monti.

Zatybrze ( Trastevere )

W niedalekiej odległości od samego Watykanu, znajduje się Zatybrze, jedna z dzielnic Rzymu. Dawniej Zatybrze było zamieszkiwane prze ubogich, dziś ta sytuacja się zmienia. To klimatyczna część miasta, pełna wąskich uliczek, odrapanych budynków, tutaj też można zjeść prawdziwa rzymską kuchnię w rozsądnych cenach, a wieczorami knajpy wypełniają się klientami. Zajrzyjcie też na Piazza di Santa Maria in Trastevere – plac, przy którym stoi Bazylika św. Marii – jeden z najstarszych rzymskich kościołów. Kilka kroków dalej znajduje się Wyspa Tyberyjska.

Bazylika Santa Maria in Cosmedin i Usta Prawdy

Bazylika Santa Maria in Cosmedin to kolejna świątynia, do której warto zajrzeć, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała. Wszystkich przyciągają jednak w to miejsce Usta Prawdy – antyczny marmurowy medalion z twarzą mężczyzny z otworem w miejscu ust. Pierwotne przeznaczenie tej płyty jest nieznane, ale legenda głosi, że tym osobom, które włożyły dłoń do ust i wcześniej kłamały, usta odgryzały rękę. Sporo osób robi sobie tutaj zdjęcia, więc często ustawia się w tym miejscu kolejka.

Awentyn, Ogrody Pomarańczowe, Dziurka od Klucza

Awentyn to kolejne wzgórze Rzymu oferujące ciekawe widoki na miasto. To, co przyciąga tu turystów ( choć jest ich tu znacznie mniej niż w innych częściach miasta ) to słynna dziurka od klucza w drzwiach, które prowadzą do ogrodu Zakonu Maltańskiego. Spoglądając przez dziurkę, dostrzeżemy oryginalny widok na kopułę Bazyliki św. Piotra (dziurka od kluczna znajduje się pod adresem Piazza dei Cavalieri di Malta, trafić można bez problemu, gdyż zwykle kilka osób stoi w kolejce, aby ujrzeć ten wyjątkowy widok ). Kawałek dalej znajdują się Ogrody Pomarańczowe z punktem widokowym.

Piazza del Popolo, Ogrody Borghese

Piazza del Popolo to następny ważny i malowniczy rzymski plac. Znajdują się przy nim dwa bliźniacze kościoły – Santa Maria dei Miracoli i Santa Maria dei Montesanto. Nie zapomnijcie też o Bazylice Santa Maria del Popolo. Kilka kroków w górę i dojdziemy do Ogrodów Borghese – to park, na terenie którego znajduje się udostępniona do zwiedzania Villa Borghese.

Piazza Cavour

Również bardzo ładny plac w pobliżu Zamku św. Anioła. Przy Piazza Cavour znajduje się okazały gmach Najwyższego Włoskiego Sądu Apelacyjnego.

Enoteca Constantini

Jeżeli jesteście w okolicach Piazza Cavour, czy nawet Zamku św. Anioła ( bo to przecież raptem kilka kroków ), to koniecznie zajrzyjcie do Enoteki Constantini. Doskonale zaopatrzona enoteka i to właśnie tutaj robiłem swoje zakupy związane z winem przez cały pobyt w Rzymie ( mieszkałem kilkaset metrów od tego miejsca ). Mimo, że miałem również namierzone inne enoteki, to nie było sensu szukać gdzie indziej, gdyż to miejsce oferuje wszystko, co potrzeba do szczęścia miłośnikowi wina. Nie brak tu również szerokiego wyboru innych alkoholi. Dokładny adres to Piazza Cavour 16 b.

Mercato Centrale, Mercato Trionfale, Mercato dell’ Unità

Miejscowe targi to zawsze punkt obowiązkowy moich podróży. W Rzymie zakupy robiłem głównie na Mercato Trionfale, gdyż był najbliżej mojego mieszkania i to naprawdę świetnie zaopatrzony targ. Ryby i owoce morza, mięso, sery, szynki, ogromny wybór warzyw i owoców, pieczywo i dużo więcej. Zakupy w takich miejscach to czysta przyjemność. Poza tym w Rzymie, tak jak w wielu innych włoskich miastach, nie brakuje sklepików i delikatesów z wysokiej jakości miejscowymi produktami, a nasz apetyt rośnie z każdym takim odwiedzonym adresem.

Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. To jedno z tych miejsc, gdzie historię widać gołym okiem na każdym kroku, to tutaj w dużej mierze kształtowała się nasza cywilizacja, kultura, religia i warto na własne oczy wszystko to zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: