Adega do Montado Monte das Bagas Rosé 2021

Lubię wracać do win z Alentejo, gdyż ten ogromny portugalski region ma nam w tej kwestii sporo ciekawego do zaoferowania. Interesujące jest też samo wino, o którym dzisiaj piszę, gdyż to rosé powstałe z odmiany totalnie niekojarzącej się z Portugalią, którą w tym wypadku jest sangiovese. Już sam ten fakt zachęca do otworzenia butelki.

Wino pochodzi od Adega do Montado zlokalizowanej niedaleko miasteczka Serpa w Alentejo. Winiarnia narodziła się z marzenia jednego z partnerów, który chciał założyć winnicę i rozsławić region na całym świecie. Adega do Montado powstała w 2015 roku, a kilka lat później zbudowano nową winiarnię, która jako rodzinny projekt łączy pokolenia i opiera się na miłości do wiejskiego krajobrazu Alentejo i świata win. Kiedy Carlos Santos, stomatolog z zawodu, ale winiarz sercem i duszą, znalazł w Alentejo idealne miejsce, by ożywić wspomnienia z młodości, nie miał wątpliwości co do zakupu ziemi. Jego dziadek produkował niewielkie ilości wina i brandy, a Carlos chciał robić dokładnie to samo. Nabyta posiadłość liczy 70 ha, z czego około 25 ha to winnice obsadzone lokalnymi, jak i międzynarodowymi odmianami. Producent uprawia swoje winnice z poszanowaniem dla środowiska dbając o oto, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na otaczający go region.

Adega do Montado

Carlos pragnie robić wina z tożsame dla Alentejo, ale także nowości, ciekawe i niezwykłe pozycje, które zwróciłyby komercyjną uwagę. Takim winem jest np. różowe Adega Do Montado Monte das Bagas Rosé 2021 z odmiany sangiovese, która z Portugalią nie ma za wiele wspólnego.

To czyste sangiovese, bardzo interesujące, aromatyczne rosé, o nutach czerwonych owoców, kwiatów, róży, granatu, jest też trochę arbuza i tarty rabarbarowej, do tego przyjemna kwasowość, świeżość, bardzo dobra pijalność. Fajnie skrojony róż.

Do rozmaitych przystawek, sałatek, krewetek, pasty z lekkim sosem pomidorowym, wędlin i szynek, świeżego sera.

Wino dostępne w Portugal Vineyards

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: