Rocca di Frassinello – z wycieczką do Maremmy

Maremma na zachodnim wybrzeżu Toskanii, to ta część toskańskiej ziemi, która nie jest do końca dobrze znana wszystkim miłośnikom regionu. Sam podróżując po Toskanii, chciałem dotrzeć również w te okolice i mogę stwierdzić, że w dużej mierze, to mi się udało. To właśnie tutaj w Maremmie, między Bolgheri a Scansano, znajduje się winiarnia będąca bohaterem dzisiejszego artykułu – Rocca di Frassinello. Ten niezwykle interesujący projekt, to historia ludzi pełnych pasji. To opowieść o wspaniałych winach i wyjątkowych terytoriach, nie tylko we Włoszech. Historia, która podróżuje przez Francję, nabiera kształtu w Toskanii i sięga aż do najbardziej skrajnych granic Sycylii.

Za całością stoi przede wszystkim Paolo Panerai – włoski dziennikarz i wielki entuzjasta wina, który odpowiada za sukces znanej i cenionej winiarni Castellare di Castellina w Chianti. Panerai pod koniec lat 70. ubiegłego wieku stworzył DCC Group, którą po dzień dzisiejszy nadzoruje, i która zarządza czterema prestiżowymi winiarniami: wspomnianą Castellare di Castellina, Rocca di Frassinello oraz dwiema sycylijskimi posiadłościami: Feudi del Pisciotto i Gurra di Mare. Nas interesuje dziś Rocca di Frassinello z Maremmy, który to projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Castellare di Castellina i Domaines Barons de Rothschild-Château Lafite, a narodził się w 2007 roku. Inwestycja w Rocca di Frassinello pojawiła się z bardzo prostego pomysłu, a raczej z potrzeby powielenia modelu doskonałości Castellare di Castellina na nowym terytorium. Zdecydowano się skierować w stronę centrum Maremmy, pomiędzy Bolgheri i Scansano, który to obszar jest swego rodzaju przedłużeniem w kierunku morza dwóch najsłynniejszych obszarów winiarskich Toskanii: Chianti i Montalcino. Gleby podobne do tych z dwóch znanych regionów, ale z zasadniczą różnicą: średnia temperatura wyższa o 4-5, a nawet 6°C, a tym samym możliwość dojrzewania winogron nawet trzy-cztery tygodnie wcześniej.

Paolo Panerai i Barone Eric de Rothschild wybrali na swoje winnice wzgórza wokół Gavorrano i Roccastrada, które idealnie nadają się do uprawy winorośli. Nowe winnice powstały z połączenia pięciu działek, co zajęło dwa lata. Obecnie posiadłość liczy 500 hektarów, z czego ponad 80 hektarów zajmują winnice. Wszystko powstało ze świadomą dbałością o środowisko i zrównoważonym rozwojem, zachowując m.in. lasy w granicach posiadłości, wspierając różnorodność biologiczną. Wśród uprawianych odmian znajdziemy sangioveto ( specyficzny klon sangiovese wyselekcjonowany w Castellare ), który to szczep stanowi 50% całego areału winnic w Rocca di Frassinello. Poza tym, mamy tu cabernet sauvignon, merlot, syrah, vermentino.

,,Im bardziej zakochujesz się w danym miejscu, tym bardziej staje się ono Twoje. Zaczynasz od pomysłu. I tak historia toczy się”. To była miłość od pierwszego wejrzenia dla Renzo Piano, który wspomina loty helikopterem nad wzgórzami Maremmy pomiędzy Giuncarico i Gavorrano, na których ostatecznie zaprojektował Rocca di Frassinello – pierwszą i jedyną piwnicę sygnowaną przez tego wielkiego włoskiego architekta. Jak mówi sam Renzo, to ponadczasowa konstrukcja będąca hymnem na cześć lekkości, a nie typowa, klasyczna piwnica. ,,Pomnik sam w sobie”, z czerwoną wieżą widoczną z daleka. Piwnica została zaprojektowana tak, że proces winifikacji odbywać się może przy udziale sił grawitacji. Wieża przechwytuje światło słońca i za pomocą systemu luster oświetla imponującą salę pełną spoczywających w niej beczek wykopaną 50 m pod ziemią.

Rocca di Frassinello stała się też mekką sztuki i kultury zjednoczonych winem. Działa tutaj bowiem projekt badający kulturę etruską, która rozkwitła na tych ziemiach 3000 lat temu. Archeologiczny Kurator Toskanii we współpracy z wydziałem etruskim Uniwersytetu we Florencji i samym Paolo Panerai, podjęli działania polegające na ponownym odkryciu nekropolii San Germano, jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w starożytnym mieście Vetulonia. Część odnalezionych przedmiotów-eksponatów znajduje się w Rocca di Frassinello i goście mogą je zobaczyć na własne oczy.

Co ważne, posiadłość oferuje też kilka pokoi, w których można się zatrzymać zwiedzając tę część Toskanii. Pobyt tutaj na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń.

Dzięki samemu producentowi, mam okazję i sporą przyjemność degustować trzy etykiety z jego portfolio, o których przeczytacie poniżej.

Rocca di Frassinello Rosato Maremma Toscana 2022 to czyste sangiovese ( klon sangioveto ) mające kontakt ze stalową kadzią, w której spędza 6 miesięcy. W kieliszku truskawka, brzoskwinia, ziarna granatu, sporo świeżości, odrobina pikanterii, blanszowany migdał. Bardzo przyjemne rose przywołujące letnie wspomnienia.

Można podać na aperitif, ale też do rozmaitych przystawek, owoców morza, świeżych serów, kuchni azjatyckiej.

Rocca di Frassinello Le Sughere di Frassinello Maremma Toscana 2019 to kompozycja 50% sangioveto ( wyselekcjonowany klon sangiovese ), 25% cabernet sauvignon, 25% merlot. Całość dojrzewa 18 miesięcy w beczkach. Szerokie spektrum aromatów czerwonych owoców, ale też pojawiająca się czarna porzeczka, suszona wiśnia i śliwka. Korzenne taniny, mięsistość i elegancka świeżość. Znakomita toskańska czerwień.

Można zestawić z białym mięsem, delikatną dziczyzną, kaczką, czerwonym mięsem, średnio dojrzałym serem, faszerowaną papryką.

Rocca di Frassinello Maremma Toscana 2019 to blend 60% sangioveto, 20% cabernet sauvignon, 20% merlot. Wino produkowane przez posiadłość od samego początku, 24 miesiące dojrzewania w beczkach. Pełne, eleganckie, wyraziste, z czerwonym i ciemnym owocem, jagodą, śliwką, słodkim dymem, korzenną przyprawą, odrobiną czekolady, płatkami róż. Skoncentrowane, jedwabiste, bogate, wiśniowe, doprawdy pyszne.

Do pieczonego czerwonego mięsa, pieczonego drobiu, dziczyzny, makaronu z pomidorowym sosem, dojrzałego sera.

Powyższe trzy etykiety to dowód wysokiej jakości, jaka stoi za winami spod szyldu Rocca di Frassinello. To Toskania w znakomity wydaniu, którą degustuje się z czystą przyjemnością.

Wina otrzymałem od producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: